Fico szerint Šutaj Eštoknak ideje cselekednie. A belügyminiszter azt üzente, ő már az első naptól kezdve tisztességesen végzi a munkáját
Fico már nagyon megszabadulna Čurilláéktól, Šutaj Eštokot sürgeti

Robert Fico (Smer) miniszterelnök szerint elfogadhatatlan, hogy Ján Čurilla és néhány nyomozótársa még mindig a rendőrség kötelekében vannak, még annak ellenére is, hogy felfüggesztették őket a szolgálat alól. A kormányfő éppen ezért felszólította Matúš Šutaj Eštok (Hlas) belügyminisztert, hogy lépjen a tettek mezejére, és tegyen rendet a rendőrségen belül. A tárcavezető azt üzente Ficónak, nem lesz itt semmiféle politikai revans.
A Čurilla-csoport elleni fellépés a Smer egyik fontos kampánytémájának számított a 2023-as parlamenti választás előtt. Arról a nyomozócsoportról van szó, amely a Matovič- és Heger-kormányok idején a Nemzeti Bűnüldöző Ügynökségnél (NAKA) a legfontosabb korrupciós botrányokat vezette. Az ügyek egy része a Smer vezetőségét is érintette:
a nyomozók többek között ekkor vitték el bilincsben Robert Kaliňákot (jelenlegi védelmi miniszter), Tibor Gašpart (jelenlegi házelnökhelyettes), Fico vizsgálati fogságáról pedig csak azért nem született döntés, mert parlamenti képviselőként a mentelmi joga garanciát biztosított számára.

2020 és 2023 között Ficóék számtalan sajtótájékoztatót tartottak a Čurilla-csoport tevékenysége kapcsán. Ezeken általában megpróbálták megkérdőjelezni a nyomozók munkáját, önmagukat ártatlannak állították be, és Matovič, valamint Daniel Lipšic korábbi különleges ügyész politikai bosszújáról beszéltek.
A 2023-as választást követően Matúš Šutaj Eštok, a Hlas jelenlegi vezetője foglalhatta el a belügyminiszteri széket, és szinte azonnal felfüggesztette a Čurilla-csoport tagjait.
Azóta a Smer képviselői kevesebbet foglalkoztak a témával, de ezen a héten a nyomozók újra célkeresztbe kerültek.
Gašpar: Nem látszik, hogy Šutaj Eštok dolgozna
Gašpar a hétvégén a Facebook-oldalán közzétett egy bejegyzést, melyben arról írt, hogy nemrégiben nyilvánosságra került egy üzenetváltás Čurilla és Marek Vagovič, a Postoj hírportál publicistája között. A beszélgetésben Vagovič egyik vitaestjéről volt szó, amikor a nézőtéren megjelentek a Smer képviselői, köztük Gašpar, Robert Kaliňák és Erik Kaliňák is, aki jelenleg a Smer európai parlamenti képviselője. Čurilla az állítólagos üzenetváltásban azt írta a publicistának, hogy „inkább meg kellene őket ölni”, majd egy későbbi üzenetben úgy fogalmazott, kést kéne állítani a lapockáik közé.
Gašpar a bejegyzés második felét a belügyminiszternek címezte. Azt írta, a Hlas párt és az élén álló Šutaj Eštok azt ígérte, megtisztítja a rendőrséget és kivizsgálja a 2020 és 2023 közötti nyomozói túlkapásokat, de az eredmények eddig siralmasak.
A vizsgálócsoport, amelynek az emberi jogok megsértését, az illegális letartóztatásokat és az intézményrendszerrel való politikai visszaéléseket kellett volna feltérképeznie, eddig semmit sem mutatott – csak hallgatás van és kifogások. Ha a Hlas komolyan gondolja az államigazgatást, akkor el kellene kezdeni cselekedni – nemcsak a szereplőket kell kicserélni, hanem a felelősöket ténylegesen bíróság elé kell állítani
– fogalmazott a parlament alelnöke.
„Az új Cintula”
A bejegyzés közzététele után 3 nappal Gašpar sajtótájékoztatót hirdetett, amelyen már maga a miniszterelnök is részt vett. A házelnökhelyettes ismét bemutatta a nyilvánosságra került üzenetváltást Čurilla és Vagovič között, majd ismertetett egy másik dokumentumot is, amelyet állítólag a postaládájában talált, és amely egy részletet mutat be egy 2025 februárjából származó állítólagos „rendőrségi kommunikációból”.
A dokumentumban azt írják, a kihallgatáson részt vevő Čurilla „pszichikai szempontból nem érzi jól magát”, és valamilyen gyógyszert is szed, amelynek nem emlékszik a nevére. Egy másik részletben pedig egy elemzésre hivatkozva a nyomozók azt állítják, Čurilla esetében kiemelkedő agresszióról lehet beszélni, főként a felettesei és a magas állami tisztviselőkkel szemben, illetve bizonyos üzenetváltásokban az önkárosítás és az öngyilkosság lehetőségét is említi.

Gašpar szerint ezek a bizonyítékok is alátámasztják, hogy Čurilláékat nemcsak hogy fel kellene függeszteni, hanem el is kellene bocsátani őket a rendőrség kötelékéből. Hangsúlyozta, információi szerint Čurillának legalább öt fegyvere van otthon, és ha pszichikailag valóban nem beszámítható, akkor fennáll a veszély, hogy a Smer képviselői a Fico elleni merénylet után akár újabb támadásoktól is tarthatnak.
Fico: Idiótának érzem magam
Fico szerint a sajtótájékoztatón bemutatott bizonyítékoknak bőven elégnek kellene lenniük arra, hogy a Čurilla-csoport nyomozóinak a továbbiakban semmi közük ne lehessen a rendőrség kötelékéhez. A miniszterelnök szintén felszólította Šutaj Eštokot, valamint Maroš Žilinka főügyészt, hogy tegyenek rendet a hatóságoknál.
A nyilvánosság előtt kérdezem a belügyminisztert és a főügyészt: mit szeretnének ezzel kezdeni? Természetesen anélkül, hogy parancsokat osztogatnának, mert ezt nem tehetik meg. Ahogy tudom, egyikük sem osztogat parancsokat, a belügyminiszterről száz százalékig meg vagyok győződve, hogy tisztességes ember, és nem tesz ilyet. Még csak nem is találkozgat nyomozókkal, hogy az ügyekről egyeztessen. De már elég volt
– jelentette ki a kormányfő.
Továbbá leszögezte, a nyilvánosság részéről szinte nem is találkozik más kérdéssel, csak azzal, hogy mikor tesznek rendet a 2020 és 2023 közötti túlkapások kapcsán. A kormányfő szerint ez egy jogos kérdés, hiszen most ők vannak hatalmon, de mégsem tud rá érthető választ adni.
Idiótának érzem magam
– mondta, majd megismételte, a Smernek nincs ráhatása a belügyminisztérium működésére, ezért Šutaj Eštoknak lépnie kell.
Kettős mérce
Fico szokásához híven ezúttal sem kímélte a sajtótájékoztatón megjelent újságírókat, akik szerinte Čurilláék oldalán állnak, és egyáltalán nem érdeklik őket azok a bizonyítékok, amelyeket most bemutattak.
Az újságírók közül többen is felrótták a kormányfőnek, hogy 2021-ben a Smer vezetői politikusairól – köztük Ficóról – is kiszivárogtak videó- és hangfelvételek, amelyeket egy csiffári vadászházban rögzítettek a nyomozók. Ezekben például Pavol Gašpar, a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) jelenlegi elnöke arról beszélt, ha elítélik Tibor Gašpart, az édesapját, akkor fizikailag likvidálja Daniel Lipšicet. Az újságírók feltették a kérdést, mi a különbség az akkori és mostani helyzet között, hiszen mindkét esetben egy kikerült magánbeszélgetésről van szó, amelyben az egyik fél gyakorlatilag gyilkossággal fenyegetőzik.
Továbbá az is kérdéses, hogyan jutott hozzá a Smer az említett dokumentumokhoz, főleg annak fényében, hogy Pavol Gašpar a titkosszolgálat vezetője. A kormányfő érdemben nem válaszolt a kérdésekre.
Šutaj Eštok: Itt nem lesz politikai revans
Szerdán a belügyminiszter is reagált a Smer politikusainak felhívására.
Engem senkinek sem kell felszólítania semmire. Én már az első naptól kezdve rendesen végzem a munkámat, ahogy beléptem a belügyminisztérium épületébe
– jelentette ki Šutaj Eštok, majd emlékeztetett, az egyik első intézkedése rögtön az volt, hogy felfüggesztette Čurilláékat, amiért éles bírálatot kapott a médiától és az ellenzéki képviselőktől, utóbbiak még meg is próbálták leváltani a parlamentben.

Kiemelte: létrehoztak egy nyomozócsoportot, melynek az a feladata, hogy feltárja az előző kormány idején történt rendőrségi túlkapásokat és jogsértéseket. Egyúttal leszögezte, ő nem szól bele a csoport munkájába, és elutasítja, hogy bárki is politikai célból megpróbáljon nyomást gyakorolni a rendőrségre. Úgy véli, ezek a praktikák kifejezetten Matovič és Lipšic tevékenységére voltak jellemzőek, de az ő minisztersége alatt nem lesz semmiféle politikai revans, pusztán a jogszabályok és az előírások betartása.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.