Sok a pénz, gyenge a betegellátás

Állami kórházak: kicsit szigorúbb feltételek
Pozsony |

Hiába az 5 milliárd eurós költségvetés, a szlovák egészségügyben elért eredmények és mutatók régóta nem tükrözik a befektetett összeg nagyságát – hívta fel a figyelmet az INESS gazdaságkutató intézet.

Az INESS a tegnapi sajtótájékoztatóján ismertette az idei Egészség a pénzért nevű index eredményeit, melyből kiderült, hogy a szlovák egészségügybe fektetett anyagi forrásokat rendkívül hatástalanul használja fel az állam. 

A gazdaságkutató intézet 23 különböző egészségügyi mutatót vett számításba, például a születéskor várható élettartamot vagy az anyák elhalálozási arányát. A vizsgálat eredményeiből kiderült, hogy a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 26 európai tagországa közül Szlovákia a 24. helyen áll.

„Ez azt jelenti, hogy európai viszonylatban a befektetett pénzhez képest az egyik legkevésbé hatékony egészségügyi ellátást kapjuk. Minden egyes euró után, amit a rendszerbe pumpálunk, kevesebbet kapunk vissza, mint például a csehek vagy a magyarok”

– jelentette ki Martin Vlachynský, az INESS elemzője.

A hatékony befektetés szempontjából az első helyen a görögök állnak, őket az olaszok és a spanyolok követik. Vlachynský szerint ennek az az oka, hogy Görögország az utóbbi években rendkívüli mértékben csökkentette az egészségügybe fektetett kiadásokat, ennek hosszú távú hatása azonban egyelőre kérdéses. A visegrádi négyek közül Szlovákia kapta a legrosszabb értékelést: a lengyelek a 10., a magyarok a 15., a csehek pedig a 17. helyen végeztek. Szlovákia mögött csak Svájc és Litvánia áll. Svájc alacsony helyezése elsőre meglepőnek tűnhet. Vlachynský szerint viszont Svájc azért áll ennyire rosszul, mert a minőségi egészségügyi ellátást, rendkívül magas kiadások mellett sikerül elérniük.

Az INESS az eredmények javítása érdekében azt ajánlja, hogy az egészségügyi minisztérium vesse össze a szlovák egészségügy eredményeit a külföldi államokéval, és ez alapján próbáljon javítani az egyes mutatókon. Továbbá azt javasolják, hogy a tárca állítson fel egy ütemtervet a rövid és hosszú távú tervekről, valamint tisztázza a szlovák egészségügy prioritásait.

Az egészségügyi minisztérium hangsúlyozta, hogy a vizsgálat készítésekor az elemzők sok esetben még 2016 előtti adatokat vettek figyelembe, azonban az utóbbi három évben a tárca rengeteg olyan intézkedést hozott, melyek az anyagi források hatékonyabb felhasználáshoz vezetnek. „A kórházak rekonstrukciója, az osztályok felújítása, a technikai berendezések fejlesztése – ezeknek köszönhetően folyamatosan javulni fog az ellátás minősége. Az így megspórolt pénzt pedig a tárca olyan területekre fordíthatja, ahol nagy szükség van rá” – közölte lapunknak a minisztérium sajtóosztálya. A hosszú távú prioritásokkal kapcsolatban a tárca a kórházreformot említi. „Ez az utóbbi 15 év legnagyobb változtatása, melyet lépésről lépésre valósítunk meg” – olvasható a minisztérium közleményében.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?