<p>Nem volna helyes, ha a magyar földrajzi kifejezések mögött minden előfordulás alkalmával ott szerepelne a szlovák megnevezés is – állítja a Történelemtanárok Társulása.</p>
Simon Attila a tankönyvekről: elfogadhatatlan az engedékenység
A parlament néhány napja a Smer és a KDH támogatásával második olvasatba utalta az MKP által benyújtott tervezetet, melynek lényege, hogy a kisebbségi tankönyvekben kisebbségi nyelven legyenek feltüntetve a helységnevek.
A szlovák pártok képviselői a szavazás után jelezték: csak abban az esetben támogatják ezután is a tervezetet, ha belekerül, hogy a magyar név mögött ott kell szerepelnie a szlovák megfelelőnek is. Az MKP nemrég jelezte, hajlandó a kompromisszumra. A Történelemtanárok Társulása úgy véli, ez a megoldás szakmai szempontból indokolatlan és elfogadhatatlan. „Továbbra is a magyar névalakok használatának fenntartását javasoljuk, azzal, hogy a földrajzi nevek szlovák jegyzékét a tankönyv végén lenne” – olvasható a szervezet állásfoglalásában. A történelemtanárok úgy vélik, hiba lenne a kedvezőtlen változtatást törvényi szintre emelni, ráadásul úgy, hogy azt a magyar párt kezdeményezte. „Ez visszalépés, és ha mi magunk megyünk bele, akkor nem lenne arra erkölcsi jogunk, hogy ennek a megváltoztatását később követeljük – hangsúlyozza Simon Attila, a társulás elnöke. – Ha valamit elvesznek, azt még vissza tudjuk szerezni, de ha mi ajánljuk fel, az óriási hiba.” Pék László, a pedagógusszövetség vezetője így vélekedik: „Sokszor a kompromisszum nem jó megoldás.”
A párt korábban már jelezte, konzultál a kérdésről a szakmai szervezetekkel. Simonék állásfoglalásukat elküldték az MKP-nak is. Berényi Józsefnek, a párt elnökhelyettesének elmondása szerint lapunktól értesült a dokumentumról. „Nincs még egyezség a szlovák pártokkal – mondta Berényi. – Ha tudni fogjuk, mi fogadható el, akkor ezt megtárgyaljuk a pedagógus- és a szülői szövetséggel, és ha úgy gondolják, akkor a társulással.” A szlovák pártokkal azonban nem lesz egyszerű dűlőre jutni, mert már jelezték, ha jelenlegi formájában marad a tervezet, akkor nem szavazzák meg. „Ha a második olvasatban belekerül a javaslatba, hogy államnyelven is tüntessék fel a neveket, akkor rábólintunk” – mondta lapunknak Tatiana Rosová SDKÚképviselő, aki tartózkodott a voksolástól, amikor a javaslatot továbbutalta a parlament. Hasonló értelemben nyilatkozott a többi szlovák párt is.
„Semmi olyat nem fogadunk el, amire a magyar civil szervezetek azt mondják, hogy nem jó – mondta Berényi. – De ha nem jelenik meg a szlovák megnevezés, akkor semmilyen javaslat nem kapja meg a többséget.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.