Segítség a határon túli magyarok gazdasági felemelkedéséhez

Az Új Kézfogás Közalapítvány a határon túli magyarságot támogató számos magyar szervezet és intézmény közül az egyetlen, amely közvetlenül nyújt gazdasági segítséget a szomszédos országokban élő magyarok egzisztenciateremtéséhez. A közelmúltban megújult alapítvány kuratóriumának új elnöke, Lábody László vallott a szervezet munkájáról.

Lábody László: Az új, részleteire lebontott támogatási formákat 2003. október 1-jén hirdetjük meg.Somogyi Tibor felvételeMekkora összegből gazdálkodik az Új Kézfogás Közalapítvány?

A 2003-as magyar állami költségvetés kiadási főösszegéből 0,16 százalékot különítettek el az összes határon túli támogatásra. E korlátozott nagyságú keretből finanszírozzák például a határon túli magyar felsőoktatás fejlesztését, a Határon Túli Magyarok Hivatalát, az Illyés Közalapítványt és az Új Kézfogás Közalapítványt. Az utóbbi három évben évente 500 millió forint feletti összeg állt rendelkezésünkre, konkrétan idén 560 millióból gazdálkodunk.

A rendelkezésre álló források nyilvánvalóan elmaradnak a határon túli magyar vállalkozások igényeitől. Mégis, az elmúlt időszakban mire volt elegendő a közalapítvány pénzügyi kerete?

Az elmúlt 4 évben a közalapítványhoz beérkezett 1992 pályázat közül 1463-at bírált el kedvezően. E projektumok kivitelezésére az érintettek együttesen 2,3 milliárd forint támogatást kaptak, ami lehetőséget teremtett mintegy 30 ezer munkahely létesítésére vagy megtartására. A most 560 millió forintból gazdálkodó szervezetünk a közeljövőben kiemelt figyelemben kívánja részesíteni Kárpátalját és a Vajdaságot, hiszen itt a tulajdonszerzés, illetve a piacra jutás feltételeinek az elősegítése a legsürgetőbb feladat. Ebben a kisvállalkozásokat támogató kölcsön, az úgynevezett mikrohitel bevezetésének is szerepe lesz. Ami persze nem jelenti azt, hogy a többi régió hátrányba kerülne.

Szlovákiából elegendő számú, az alapítvány elvárásainak megfelelő projektum érkezett?

Igen, megfelelő számú tervezet érkezik. Az elmúlt időszakban a Mikrohitel Programból 30 szlovákiai projektumot támogattunk, a közalapítvány által kihelyezett pénzügyi keret 100 ezer dollárra rúgott, ám a mikrohitelek törlesztésének visszaforgatása révén további 116 ezer dolláros pénzinjekcióról beszélhetünk. Mindezek együttesen 129 új munkahelyet teremtettek.

2004-ben Magyarország és Szlovákia az Európai Unió tagja lesz. Az új helyzet eredményez változásokat az eddigi támogatások rendszerében?

Az eddig megismert támogatási formák megmaradnak, ez érvényes a kölcsönnyújtásra és a kamattámogatásra is. Például a szepsi Kézfogás Szervezeten keresztül állóeszközök, berendezések vásárlására 250 ezer és 1,5 millió korona közötti kölcsönt nyújtunk, melynek törlesztési futamideje 2 év, hat hónap türelmi idővel. A privatizációs célokra felvett kölcsönök kamattámogatásának mértéke pedig 5-7 százalék között mozog. Az uniós tagság annyiban hoz változást, hogy a későbbiek során közvetve vagy közvetlenül felkészítjük a határon túli vállalkozókat az uniós alapok megfelelő kiaknázására, s ezzel elősegítjük az európai uniós források bevonását.

Ez a segítség az Új Kézfogás Közalapítvány nemrégiben kidolgozott új stratégiájának része.

Valóban, e stratégia természetesen még más célokat is megfogalmaz. Például a tudásalapú társadalom létrejöttének elősegítését, emellett támogatást szeretnénk nyújtani a tulajdonszerzéshez, a határon túli magyar kis- és középvállalkozások működési feltételeinek javításához, továbbá a Magyarország és a környező országok magyarok lakta területei közötti gazdasági kapcsolatok erősítésén is szeretnénk munkálkodni.

A megváltozott prioritások és stratégiák mellett a támogatási formák is módosultak. Ezekről mikor értesülnek az érintettek?

A közalapítványnál gyökeresen felújítottuk az informatikai rendszert, melynek folyományaként lehetővé válik a pályázatok elektronikus úton történő fogadása, továbbá az interaktív honlapunkon keresztül naprakész információkhoz jutnak az érdeklődők. Az új, részleteire lebontott támogatási formákat 2003. október 1-jén hirdetjük meg és a hónap derekától fogadjuk az ezek figyelembe vételével készült pályázatokat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?