Šaško előállt a kompromisszummal, ami senkinek sem tetszik

Šaško elmondta, a javasolt összeg végleges, már nem lehet változtatni rajta
Pozsony |

Kamil Šaško (Hlas) egészségügyi miniszter pénteken bemutatta a kompromisszumos javaslatát az egészségügyi dolgozók számára, melynek értelmében a konszolidációs csomag megszorításai a nővérek és a mentősök bérét végül nem érintik, az orvosokét azonban igen. A szakmai szerveztek felháborodásukat fejeztek ki.

Az újonnan kinevezett tárcavezető egy héten keresztül egyeztetett az egészségügyi dolgozókat képviselő szervezetekkel és a pénzügyminisztériummal, hogy elfogadható feltételeket alkudjon ki az orvosok, nővérek, mentősök és a többi szakirány számára. A kormány konszolidációs csomagja az eredeti tervek szerint 3 százalékra csökkentette volna az egészségügyi dolgozók béremelését, viszont a memorandum értelmében, amelyet a Szlovák Orvosszakszervezet (LOZ) 2022-ben kialkudott Eduard Heger kormányával, jövőre több mint 9 százalékos fizetésemelés ütötte volna a markukat.

A szakszervezetek a bejelentés után azonnal aláírásgyűjtésbe kezdtek és jelezték, ilyen feltételek mellett nem lesznek hajlandók vállalni a túlórákat, sőt, az LOZ a tömeges felmondás lehetőségét sem zárta ki (csakúgy, mint 2022-ben).

A helyzetet az előző egészségügyi miniszter, Zuzana Dolinková nem tudta megoldani, így végül le is mondott. A helyére kinevezett Šaško egy hetet kapott arra, hogy megoldást találjon az egészségügyi dolgozók és a kormány közt feszülő érdekellentétre.

A kompromisszum

Péntek délelőtt Peter Pellegrini köztársasági elnök bejelentette, aláírja a parlament által elfogadott konszolidációs csomagot, így a törvény jövőre életbe léphet. 

A sajtótájékoztatón Šaško is részt vett, aki elmondta, milyen kompromisszumos megoldással sikerült előállnia. A javaslata értelmében a nővérek és a mentősök béremelését végül egyáltalán nem érintik a megszorítások, az orvosok pedig a belengetett 3 százalékos emelés helyett végül 6,4 százalékos emelésre számíthatnak. Konkrét számokban kifejezve ez havi 163 eurós növekedést jelent (a memorandum értelmében azonban havi 252 euróra számíthattak volna). A miniszter hangsúlyozta, ez így is 100 millió eurós többletforrást jelent az egészségügy számára, és az összeg végleges, növelni már nem lehet. Emellett azonban ígéretet tett arra, hogy két éven belül az orvosbérek növekedésének tempója visszatér a konszolidációs csomag előtti állapotba. 

Kamil Šaško

A miniszter késő délután egyedül is kiállt a nyilvánosság elé, és köszönetet mondott a miniszterelnöknek, valamint a pénzügyminiszternek az engedményért. Szerinte ezzel bebizonyították, hogy a kormány számára az egészségügy igenis a legfontosabb prioritások közé tartozik. Hozzátette, az orvosok azért nem számíthatnak ugyanolyan tempójú béremelésre mint a nővérek és a mentősök, mert a rendelkezésére álló források ezt egyszerűen nem teszik lehetővé.

„Egyetlen kompromisszum esetében sem lehet olyan egyezségre jutni, amellyel minden érintett fél 100 százalékosan elégedett”

– mondta a miniszter.

Felháborodás

Peter Visoljaský, az LOZ elnöke sajnálatát fejezte ki a politikusok döntése miatt. Elhibázott lépésnek tartja, hogy a kormány különbséget tesz az egészségügyi dolgozók között. Hangsúlyozta, ők mindössze annyit vártak, hogy a kormány betartja a 2022-ben aláírt memorandumot, amelyhez akkoriban 138 parlamenti képviselő is a nevét adta.

Monika Kavecká, a nővérszakszervezet (OZ SaPA) vezetője szintén jelezte, nem értenek egyet a döntéssel, még úgy sem, hogy a béremelés csökkentése a nővéreket végül nem érinti. Szerintük ezzel a lépéssel a kormány csak tovább mélyíti az így is kritikus munkaerőhiányt, hiszen ahol az orvosok hiányoznak, ott a nővéreknek sem jut hely. Kavecká megjegyezte, a környező országok szívesen fogadják a Szlovákiából elvándorló, magasan képzett ápolói munkaerőt.

Hogy végül milyen lépéseket tesznek majd a szakszervezetek, egyelőre nem tisztázták.

Az ellenzék szintén felháborítónak tartja az egészségügyi miniszter javaslatát. Oskar Dvořák, a PS parlamenti képviselője szintén kiemelte, a szomszédos országokban folyamatosan emelik az egészségügyi dolgozók bérét, így a Fico-kabinet csak azt éri el, hogy tovább gyorsítja az orvosok és nővérek elvándorlását. Marek Krajčí (Szlovákia mozgalom) egykori egészségügyi miniszter hangsúlyozta, a korábbi kormánynak végre sikerült stabilizálnia az orvosok fizetésének helyzetét, a jelenlegi kabinet viszont ezzel a döntéssel szétverte a megállapodást. Tomáš Szalay (SaS) szerint a jövő évi költségvetési javaslat az utolsó szöget jelenti az egészségügy koporsójában.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?