<p>Bár a törvény előírja és az ENSZ ajánlása is szorgalmazza, mégsem lesz politikailag független a gyermekjogi ombudsman. A parlament tegnap titkos szavazáson a Smer jelöltjét, Viera Tomanová korábbi munka-, szociális és családügyi minisztert választotta meg a posztra. Peter Guráň gyermekjogi szakértő nem csalódott, de szomorú.</p>
Pofon a szakmaiságnak, Tomanová nyugdíjasállásban
Négyen versengtek a gyermekjogi ombudsman posztjáért a parlamentben, egyet közülük a kormánypárt, hármat pedig az ellenzék jelölt. Lucia Nicholsonová, az SaS képviselője Natália Blahovát jelölte, a parlament emberi jogi és nemzeti kisebbségi bizottságának elnöke, Rudolf Chmel javasolta Ondrej Gallót, Pavol Hrušovský a KDH részéről Jozef Mikloškót jelölte, aki a Mosoly Mint Ajándék (Úsmev ako dar) nevű szervezet elnöke.
A párthűség döntött
75 szavazattal a plénum Viera Tomanovát választotta meg gyermekjogi ombudsmannak. Tomanová, aki az első Fico-kormány munka-, szociális és családügyi minisztere volt, jelölésekor felfüggesztette tagságát a Smerben. Tomanová a kezdetektől a Smer tagja, már a 2002-es parlamenti választástól folyamatosan ott szerepelt a párt listáján. A kedden elfogadott Smer-listára azért nem került fel, mert biztos befutónak számított a gyermekjogi ombudsmani posztért folyó versenyben.
Tomanová soha nem dolgozott kifejezetten gyermekekkel, már huszonévesen állami intézményekben vezető funkciókat töltött be. Az első Fico-kormány smeres miniszterei között a legproblémásabbak közé tartozott, nevéhez számos botrány fűződik. 2008-ban robbant ki a legnagyobb botránya, az ún. szociális vállalatok ügye. Tomanová állítólag Smer-közeli szociális vállalatoknak juttatott
EU-s pénzeket, és az Európai Bizottság is komoly hiányosságokat tárt fel a területen.
Szakértő kellene
Peter Guráň, az ENSZ Gyermekjogi Bizottsága szlovák tagja lapunknak elmondta, a gyermekjogi ombudsman posztjára olyan személy lenne megfelelő, aki a terület szakértője, független a politikai pártoktól, visszamenőleg is, és aki hazájában és külföldön is ismert mint a gyermekek jogainak védelmezője. „A legfontosabb azonban, hogy a gyerekek bízzanak benne, hogy legyen tapasztalata a velük való munkával” – állítja Guráň. „Ennek fényében lehet csak értékelni a tegnapi választást is” – tette hozzáa szekértő.
A gyermekjogi ombudsman intézményének létrehozására már 2000-ben felszólította Szlovákiát az ENSZ. Máig nem fogadtak el ilyen törvényt sem Csehországban, sem Magyarországon. Nálunk idén júniusban hagyta jóvá a parlament a gyermekjogi biztosról és az egészségkárosodottak biztosáról szóló jogszabályt, amely szeptember 1-jén lépett hatályba.
A törvény alapján a gyermekjogi ombudsmanhoz bárki fordulhat gyermekek jogainak megsértése vagy veszélyeztetése ügyében. Maguk a gyermekek egyenesen vagy más személy közvetítésével is felkereshetik az ombudsmant, és ezt akár szüleik, gyámjuk, nevelőik tudta nélkül is megtehetik. Az ombudsmannal való kommunikáció során mindenki használhatja az anyanyelvét, tehát a magyar nyelven való szóbeli és írásbeli kommunikáció is biztosított.
Szintén a Smer jelöltjét választották meg az egészségkárosodottak jogaiért felelős ombudsman funkciójába. Zuzana Stavrovská ügyvédet 72 képviselő támogatta a tegnapi titkos szavazáson, ellenfele az ellenzék jelöltjeként Lýdia Brichtová volt, aki korábban a munkaügyi minisztérium alkalmazottjaként dolgozott.
Sem a gyermekjogi, sem az egészségkárosodottak jogaiért felelős ombudsmannak nincs egyelőre saját irodája és honlapja. A két megválasztott ombudsman a törvény alapján megválasztása után legkésőbb hat hónappal kezdi meg tevékenységét.
Villáminterjú Peter Guráň-nyal, az ENSZ Gyermekjogi Bizottságának tagjával
Mit vár a gyermekjogi ombudsman intézményétől?
A törvényt véleményem szerint jól előkészítették, optimistán fogadtam a jóváhagyását. Végre létrejön általa Szlovákiában egy hivatal, amely biztosíthatja a Gyermekek Jogairól Szóló Egyezmény végrehajtását, és amelynek megalakítását már tizenöt éve szorgalmazza az ENSZ. A külföldi tapasztalatok nagyon jók az ilyen jellegű intézményekkel kapcsolatban. Nincsenek kétségeim afelől, hogy ez a hivatal szükséges, ám fontos, hogy valóban specializált legyen, és megfeleljen a nemzetközileg támasztott kritériumoknak. A Gyermekjogi Bizottságban való hatéves ténykedésem alapján azt tudom mondani, minden államnak azt javasoljuk, hogy politikai pártoktól független, nyitott, specializált személynek kell betöltenie ezt a posztot. Ez a hivatal nem azért jön létre, hogy legyen egy újabb intézményünk, hanem hogy a más szinteken hozott döntések miatt csalódott gyerekek bízhassanak valakiben. A bizalmat a posztot betöltő személy és munkatársai iránt kell táplálniuk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.