Piszkálják a kisebbségi nyelvtörvény végrehajtását

Pozsony |

<p>Nem jó az egy évvel ezelőtt elfogadott, a kisebbségi nyelvtörvény végrehajtását segítő kormányrendeletek indoklása, állítja a köztársasági elnök.</p>

Ivan Gašparovič hivatala még tavaly júniusban fordult a kormányhivatalhoz, hogy vizsgálja felül a kétnyelvű településnév-listát és a kétnyelvű hivatali ügyvitelt szabályozó rendeleteket, tudtuk meg Bukovszky Lászlótól, a kormányhivatal kisebbségpolitikai főosztályának vezetőjétől.
 
A két rendelet nemrég került tárcaközi egyeztetésre. Pontosabban három, a helynévlistát tartalmazó rendeletet ugyanis kettéválasztotta a kormányhivatal. Bukovszky szerint formális módosításról van szó, ami csak a rendelet indoklását érintené. „Ígéretet kaptunk a kormányhivatal vezetésétől, hogy tartalmi szempontból nem változtatnak a rendeleteken” – mondta lapunknak Bukovszky. Állítólag jogilag nem megfelelő, hogy ezek a végrehajtó rendeletek egy törvényre, és nem az alkotmányra hivatkoznak.
 
„Ezzel részben egyet tudunk érteni, de aggódunk, nehogy változás legyen a helységnévlistán” – teszi hozzá Bukovszky. A helynévlistát tartalmazó rendeletet úgy választották ketté, hogy a szlovák lista maradna az 1999-ben elfogadott formájában, a történelmi személyekről elnevezett településekkel kiegészítve, a kisebbségi elnevezéseket pedig külön rendeletbe tették. Február során dönt róluk a kormány, ugyanis március 1-től lépnénék hatályba.
 
A két rendeletet 2011 decemberében fogadta el a Radičová-kormány. Mindkettő a 2011-es kisebbségi nyelvhasználati törvény végrehajtását segíti. Egyik a települések határainál elhelyezett táblák felirataira vonatkozó listát pontosítja és bővíti ki a szlovák történelmi személyekről elnevezett települések magyar nevével. Ennek köszönhetően kerültek ki a magyar helységnévtáblák például Párkány vagy Feled határában. A másik rendelet a hivatali kétnyelvű ügyintézést részletezi a kisebbségi területeken.
 
A köztársasági elnök már a rendeletek 2011-es elfogadása előtt jelezte kifogásait. Az első beterjesztésnél azért kerültek le átmenetileg a kormányülés napirendjéről, mert az ülésen az államfő is megjelent. Az alkotmány 6. cikkelyének első bekezdését („Szlovákiában a szlovák a hivatalos nyelv”) és a korábbi, 1999-es kisebbségi nyelvhasználati törvényt is sértené az új helységnévlista – foglalta össze akkor kifogásait Gašparovič.
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?