Példátlanul botrányos nagyköveti levél

Pozsony. Botrányos levelet írt a kubai nagykövet a szlovák házelnöknek: Caridad Yamiri Cueto Milián szánalmasnak tartja Pavol Hrušovskýt.

Pozsony. Botrányos levelet írt a kubai nagykövet a szlovák házelnöknek: Caridad Yamiri Cueto Milián szánalmasnak tartja Pavol Hrušovskýt. A parlament elnöke ugyanis levélben kifejezte aggodalmát az egyik kubai ellenzéki, Luis Ferrer sorsa miatt, amire Kuba pozsonyi nagykövet asszonya azt válaszolta: „A kubai kormány és nemzet méltósága, valamint erkölcse magasan túlszárnyalja az olyanok szánalmasságát, mint Ön. Az ön által megfogalmazott kifogások egyébként sem legitimek, fikarcnyit sem érnek Kuba és kormánya számára.” A levél diplomáciai körökben nagy felháborodást váltott ki. Az ilyen megnyilvánulás többek szerint összeegyeztethetetlen a diplomáciai etikával, sőt sértő az ország közjogi méltóságára nézve.

Berényi József külügyi államtitkár szerint várható volt, hogy a kubai fél reagál a házelnök és több MKP-politikus fokozott érdeklődésére. A. Nagy László, a parlament emberjogi bizottságának elnöke például a közelmúltban titokban meglátogatta a kubai ellenzéket, egy nemrég rendezett konferencián pedig Berényi adott hangot Fidel Castro rendszerével kapcsolatos véleményének. „Számíthattunk rá, hogy Kuba kifejezi nemtetszését, ám az a hangvétel, amelyet a parlament elnökének címzett levélben alkalmaztak, meghaladja a szokásos diplomáciai szóhasználatot, nagyon sértően fogalmaztak” – közölte lapunkkal az államtitkár. Martin Bútora volt washingtoni nagykövet szerint ilyen erős szavakat akkor sem szoktak használni, ha két ország kapcsolata kimondottan ridegnek nevezhető. Hrušovskýt meglepte ez a heves reakció, mellyel még a külügyminisztérium is foglalkozott, sőt a tárca behívatta a nagykövet asszonyt, de csak egy osztályvezető fogadta.

„Azzal, hogy csak egy osztályvezető adta a kubai fél tudtára: ez a hangnem elfogadhatatlan, és a közeljövőben tartózkodjanak az ilyen jellegű szóhasználattól, jeleztük, hogy milyen szinten tartjuk velük a kapcsolatot. Ők ezt tudomásul vették, majd megismételték: nem tartják kívánatosnak, hogy fontos szlovákiai politikusok megpróbálnak beavatkozni Kuba belügyeibe. Erre mi azt feleltük: az emberi jogok kérdése nem belügy. Az aláírt nemzetközi dokumentumok értelmében az egyes államoknak jogukban áll kommentálni a többiek cselekedeteit” – részletezte érdeklődésünkre Berényi. Kuba is ratifikálta az ENSZ több emberjogi dokumentumát, melyek megsértésére fel kell hívni a figyelmet.

Martin Bútora szerint a nagykövet asszony válaszlevelének utolsó mondata úgy értelmezhető, hogy Kuba próbál Szlovákia belügyeibe avatkozni. Berényi szerint ez túlzás. „Ha ők ragaszkodtak volna ahhoz, hogy Szlovákia avatkozik az ő belügyeikbe, akkor lehetett volna velük vitatkozni. Csakhogy ők ehelyett olyan szóhasználatot alkalmaznak, mely lehetetlenné teszi a normális vitát, kimondottan sértő a levél. – tette hozzá a magyar politikus. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?