Parádés kezdés két arannyal

Fantasztikusan kezdte Magyarország a riói olimpiát: szombaton, az első verseny-napon a vívó Szász Emese és az úszó Hosszú Katinka is aranyérmes lett.A magyarok korábban sosem álltak egy nap után két arannyal, most a nyitónapot követően Magyarország az éremtáblázat második helyére került.

Fantasztikusan kezdte Magyarország a riói olimpiát: szombaton, az első verseny-napon a vívó Szász Emese és az úszó Hosszú Katinka is aranyérmes lett.

A magyarok korábban sosem álltak egy nap után két arannyal, most a nyitónapot követően Magyarország az éremtáblázat második helyére került. A magyar küldöttség első érmét Szász Emese szerezte. A 33 éves párbajtőröző először győzött egyéniben világversenyen, a döntőben a kétszeres és címvédő világbajnok olasz Fiamingót múlta felül 15:13-ra. Ez volt Magyarország 169. olimpiai aranya.

Hosszú Katinka 400 m vegyesen már a déli előfutamban is majdnem világcsúcsot úszott, ott még 0,15 másodperccel lemaradt róla, ám így is minden idők második legjobb eredményét érte el. Este a döntőben aztán űridőt repesztve 2,07 másodperccel megdöntötte a kínai Je Si-ven londoni csúcsát. Magyarország így az első versenynap után két aranyéremmel a második helyen állt az éremtáblázaton a szombaton két aranyat és egy bronzot szerző Ausztrália mögött.

A négy éve bronzérmes Csernoviczki Éva a 7. helyen zárt, a cselgáncsozót részleges combizomszakadás akadályozta meg a jobb eredmény elérésében. Megkezdte szereplését a magyar férfi-vízilabdaválo-gatott is, amely szombaton 13:13-as döntetlent játszott az örök rivális szerbekkel.

Szlovákia is közel járt az éremszerzéshez az első napon: a sportlövő Juraj Tužinský légpisztolyban a harmadik helyen került a döntőbe, de végül a negyedik helyen zárt.

A XXXI. nyári játékok megnyitóján a Maracana-stadionban Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke a világ jelenlegi helyzetére adott olimpiai válaszokról beszélt: ezek közé tartozik a tíz versenyzőből álló menekültcsapat riói szereplése is. Az első napon a szír Yusra Mardini mutatkozott be közülük, 100 méteres pillangóúszásban állt rajthoz, és meg is nyerte a futamát. Bár nem jutott be a középdöntőbe, élete nagy versenyét már megnyerte, tavalyi menekülésük során ugyanis testvérével együtt a tengerbe ugorva, három órán át úszva segített biztonságba juttatni a 20 főt szállító csónakot. Magyarországon a Magyar Helsinki Bizottság hívta fel rá a figyelmet, hogy Yusra Mardinit „elfelejtette” megemlíteni a kommentátor ifj. Knézy Jenő az M4 sportcsatorna közvetítése során. Az eset nagy visszhangot váltott ki, később Knézy a hvg.hu-nak tagadta, hogy szándékosan hallgatta volna el a menekült nevét.

Bővebben az olimpiáról a 16–18. oldalon.