<p>Idén is lehetőséget kapnak az emberek arra, hogy megmondják, mely útszakaszokon mérjék a rendőrök az előírt sebesség betartását. A huszonnégy órán át tartó, „Gyorsasági maraton” nevű akció alatt az összes létező radart kiviszik az utakra.</p>
Ott mérnek, ahol a sofőrök akarják
Pozsony |
A mérésmaraton április 21-én, pénteken fog indulni, s másnap, április 22-én ér véget. A rendőrök az akcióval arra akarják felhívni a figyelmet, hogy a gyorshajtás a közlekedési balesetek második leggyakoribb oka. Április 3-ig lehet javaslatokat tenni a belügyminisztérium honlapján (www.minv.sk) arra, hol állítsák fel a radarokat. A rendőröknek két hetük lesz arra, hogy kiértékeljék a javaslatokat. „Minden állampolgár javaslatára válaszolunk. Azoknak is, akiknek a tippjeit nem tudjuk elfogadni. Megmagyarázzuk, miért nem mérhetünk majd az adott szakaszon” – ígérte tegnap Ľubomír Ábel, az országos rendőrfőkapitány helyettese. A belügy honlapján egy online kérdőív kitöltésével lehet megadni a mérésre javasolt helyet. Tavaly a rendőrök 860 javaslatot kaptak 1060 útszakaszra, végül 677 helyen mértek. Ábel szerint az akciónak köszönhetően megismerték azokat az útszakaszokat, amelyeket a lakosság veszélyesnek tart. „Emellett rácáfoltunk arra az általánosan elterjedt nézetre, hogy a rendőrök ott mérnek, ahol a legtöbb büntetést lehet kiszabni” – mondta Ábel. Szerinte hasonló akciók után Németországban és Belgiumban sikerült csökkenteni a halálos balesetek számát, s meggyőződése, hogy ez Szlovákiában is így lesz, hiszen a sofőrök olyan helyekre is figyelmeztették a rendőröket, amelyeket addig nem tartottak kockázatosnak. „A lakosok által javasolt szakaszok körülbelül tíz százalékán azóta is mérjük a sebességet, mivel kiderült, közlekedésbiztonsági szempontból veszélyesek” – közölte Ábel. Mivel megelőző akcióról van szó, büntetni csak a kirívó eseteket fogják, a többi sofőrt csupán figyelmeztetik. Az kap büntetést, aki lakott területen gyorsabban hajt 70 km/óránál, lakott területen kívül pedig 30-cal lépi túl az előírt sebességet. Tavaly a törvények nem adtak lehetőséget arra, hogy ilyen mértékű gyorshajtást figyelmeztetéssel oldjanak meg. A 24 óra alatt észlelt 2145 szabálysértés több mint feléért helyszíni bírságot adtak. Idén a büntetésekből kevesebb lesz. „Azóta módosult a törvény, s nekünk több lehetőségünk van figyelmeztetéssel is elengedni a gyorshajtót. Az akció célja nem a büntetés, hanem a figyelmeztetés” – közölte Ján Ignát, az Országos Rendőr-főkapitányság közlekedésrendészeti osztályának vezetője.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.