Pozsony. Ismét terítéken a közéleti személyiségek funkcióinak összeegyeztethetősége: az igazságügyi minisztérium már tárcaközi véleményezésre bocsátotta az összeférhetetlenségről szóló alkotmánytörvény tervezetét.
Összeférhetetlenség: van új javaslat
Pozsony. Ismét terítéken a közéleti személyiségek funkcióinak összeegyeztethetősége: az igazságügyi minisztérium már tárcaközi véleményezésre bocsátotta az összeférhetetlenségről szóló alkotmánytörvény tervezetét. Richard Fides szóvivő lapunknak elmondta: a jogszabály nem Daniel Lipšic műhelyéből került ki, a tárca csak előterjesztő. A tervezet koalíciós kompromisszum gyümölcse, és nem sokban különbözik attól a javaslattól, mely az elmúlt megbízatási időszakban képviselői indítványként került a parlament elé, s melyet nem hagytak jóvá a képviselők. „A legfontosabb változás az előző javaslathoz képest az, hogy nem szűnne meg az államtitkárok képviselői mandátuma, azaz ha távozniuk kellene minisztériumi helyükről, visszatérhetnének a parlamentbe. Ezenkívül a polgármesterek nem lehetnének parlamenti képviselők, bővülne azoknak az intézményeknek a köre, melyekre a törvény vonatkozna, és nemcsak a funkciót betöltő személyeknek, hanem hozzátartozóiknak is kötelezően vagyonbevallást kellene készíteniük” – részletezte érdeklődésünkre Fides. Bárdos Gyula, a Magyar Koalíció Pártjának frakcióvezetője hozzátette: a kormánypártok vezetői és a Koalíciós Tanács tagjai megegyeztek az összeférhetetlenségi törvény mihamarabbi elfogadásában. A most előterjesztett tervezet tulajdonképpen abból, a parlamentben egyszer már megvitatott törvényből indul ki, melyet az elmúlt időszakban nem támogatott minden MKP-s honatya; főleg a családtagoknak is kötelező vagyonbevallás okozott gondot. Alkotmánytörvényről lévén szó, elfogadásához legalább 90 voks szükséges. „Most nem mennék részletekbe. Az biztos, hogy ezt a törvényt most elfogadjuk, de a törvényalkotás folyamatában mindenki elmondhatja véleményét, és nem kizárt, hogy az egyeztetések során lesznek bizonyos korrekciók. Nem szívesen ecsetelném, mi volt korábban. Ez egy új kormánykoalíció, új helyzet állt elő, és mindent megteszünk azért, hogy nyilvánvalóvá váljon: mi összeegyeztethető, és mi nem az. Nem csak formális, hanem átlátható, jó törvényt szeretnénk jóváhagyni” – hangsúlyozta lapunknak a magyar politikus. Az Új Polgári Szövetség támogatja a törvény elfogadását. „Az SDKÚ képviselői támogatták az előző törvénytervezetet, sajnos, az akkori kormánypártok között volt néhány nézeteltérés, de most megegyeztünk: mielőtt valamilyen fontos törvény a parlamentbe kerül, a Koalíciós Tanács is megtárgyalja, és a vitás kérdéseket tisztázza” – fejtette ki lapunknak Zuzana Martináková, az SDKÚ alelnöke. Szerinte a javaslatot a kormánypárti honatyák megszavazzák, de ez nem elég, hiszen a koalíciónak csak 78 szavazata van. „A Smer választási kampányában hangsúlyozta a törvény fontosságát, reméljük, megszavazza” – tette hozzá a parlament alelnöke. A tervezetet november 15-ig véleményezik, még az év végén megvitatja a kormány, és jövő év elején, leghamarább februárban a honatyák elé kerülhet. (sza, lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2024. 03.20.
Mi az elnökválasztás tétje?
2021. 12.05.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.