Orosch bosszút állt a komáromi bencéseken

<p><span style="font-size: 11.8181819915771px;">Ján Orosch nagyszombati érsek a komáromi bencések tudta nélkül júliusban egyházmegyéjére íratta a rend ingatlanjait. Miután az ügyészség közbelépett, a Róbert Bezákot váltó érsek megszüntette a rend jogalanyiságát &ndash; a pannonhalmi főapát tudta nélkül.</span></p>

A vagyonuktól nem tudta, ezért a jogalanyiságuktól fosztotta meg Ján Orosch nagyszombati érsek a komáromi bencéseket. Miután az ügyészség megszüntette a Komáromi Kataszteri Hivatal bejegyzését, amelyben a Nagyszombati egyházmegye 660 hektárnyi bencés tulajdont íratott magára, az érsek kérte a komáromi rendház jogalanyiságának megszüntetését. A lépésnek furcsa mellékízt ad, hogy mindezt a pápa által meghirdetett szerzetesi élet évében tette. Ján Orosch 2014. július 17-én a bencések tudta nélkül a Nagyszombati egyházmegyére íratta a szerzetesrend Kolozsnéma és Füss területén található 660 hektárnyi ingatlanját. A lapunk által megkérdezett ingatlanszakértők szerint az termőföld értéke hektáronként 4–5 ezer euró, együtt eladva meghaladhatja a 3 millió eurót. A nagyszombati érsek azzal az 1977-es Szentszéki rendelkezéssel érvelt, melynek értelmében a Pozsony–Nagyszombati egyházmegyéhez került, volt Esztergomi és Győri egyházmegyék területe valamint a pannonhalmi apátsághoz tartozó, komáromfüssi és deáki plébánia a szlovák egyháztartomány részévé vált. Azt a tényt, hogy a szerzetesrendek vagyona a kánonjog értelmében az adott szerzetesi közösségé, és ezt a szóban forgó pápai bulla sem írta felül, Orosch figyelmen kívül hagyta. Négy hónapig nem válaszolt Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát levelére sem, amelyben az kérte őt a kataszteri bejegyzés megváltoztatására. Ján Orosch jogtalan lépései miatt a bencések a főügyészséghez fordultak.  Egyházjogi szakértők szerint a lépés jogellenes. A bencések a jogtalan kisajátítás miatt panaszt tettek az ügyészségen, az pedig 2014. november 14-én igazat adott nekik. A nagyszombati érsekség javára történt kataszteri bejegyzést törvénytelennek nyilvánította és elrendelte a törlését. Katarína Purkartová megbízott komáromi járási ügyész indoklásában azt írja, hogy a bejegyzést kérő Nagyszombati egyházmegye nem tudott a tulajdonjogát igazoló okmányt felmutatni. „Az 1997-es Szentszéki rendelkezés nem tartalmaz olyan adatokat, amelyek a kataszteri törvény értelmében a tulajdonjog bejegyzéséhez szükségesek” – mutatott rá Purkartová. A bencések megkeresésére a brünni Kánonjogi Akadémia is kiadott egy állásfoglalást, miszerint „kétségek nélkül kijelenthető, hogy a bencés vagyon átírása a Nagyszombati egyházmegyére ellentétes a kánonjoggal, és illegális egyházjogi lépésről van szó.”  
Hazugságok az érseki dekrétumban
A nagyszombati érsek nyilván azonnal értesült arról, hogy az értékes ingatlanokat nem tudta megszerezni, ezért november 5-én dekrétummal törölte a Komáromi Bencés Rendházat. A lapunk birtokába jutott dokumentumban (lásd az alábbiakban  a szerk. megj.) több csúsztatás és hazugság is van, például, hogy a komáromi közösség soha nem folytatott a bencés szellemiség szerinti szerzetesi életet, vagy hogy a rendház megalakulását 1990-ben Ján Sokol pozsony–nagyszombati érsek engedélyezte, azzal a feltétellel, hogy az önállósul Pannonhalmától. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"172317","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"480","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"346"}}]]A nagyszombati érsek november 5-én dekrétummal törölte a Komáromi Bencés Rendházat „Azon jogkörökből kifolyólag, amelyek a kánonjog alapján a Nagyszombati egyházmegye ordináriusát megilletik, ezennel visszavonom azt a beleegyezést, amelyet elődöm adott a Komáromi Bencés Rendház megalakulásához. Ennek a döntésnek a következményeként a mai nappal befejezettnek tekintem az úgynevezett Komáromi Bencés Rendház és a hozzá kapcsolódó személyek mindennemű tevékenységét” – olvasható a dekrétumban, amellyel Ján Orosch pontot tett a bencések 700 éves komáromi történetének végére. Ján Orosch 2014. november 24-én kérte a kulturális minisztérium egyházügyi osztályán a Komáromi Bencés Rendház törlését a jogi személyek nyilvántartásából és ennek a tárca azonnal eleget is tett. Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát, a Magyar Bencés Kongregáció legfőbb elöljárója erről csak december 5-én szerzett tudomást, de Ján Orosch eljárásával kapcsolatban ezúttal sem kívánt nyilatkozni. Az Új Szónak azt mondta, bízik abban, hogy az ügyet, egyházi úton sikerül rendezni. 
Nem rendelkezhet a pápai rendről
A jogalanyiság megszüntetése a szerzetesrend önállóságát és létét is veszélyezteti, mert zárolták a számláját és nem rendelkezhet a vagyonával. A kilenctagú közösség ennek ellenére működik, pasztorációs szolgálatot is végez Komáromban. Igaz ugyan, hogy alig van új jelentkező, de ezen az alapon Szlovákiában több szerzetesrendet is fel lehetne számolni. A bencések megszüntetéséről azonban semmilyen körülmények között nem rendelkezhet a nagyszombati érsek, mivel pápai alapítású, az egyházmegyék fennhatósága alól kivont rendről van szó. Ezért nem adhatta beleegyezését a rend újraindításához Ján Sokol, és feltételeket sem szabhatott. „Szennay András főapát 1990 novemberében kérte a Szentszéktől a komáromi rendház újraindításának engedélyezését, és miután ezt megkapta, a tényről értesítette a pozsony–nagyszombati érseket. Ján Sokol 1990. december 12-én kelt levelében (a levelet lásd az alábbiakban  a szerk. megj.) csupán tudomásul vette, hogy a független rendház Pannonhalma fennhatósága alatt fog működni. A komáromi rendház önálló jogi személyként való bejegyzését a panonnhalmi főapát kérte 1994-ben a szlovák kulturális minisztériumban. A bencések jogállását az elmúlt 69 év alatt soha senki nem kérdőjelezte meg” – mondta Szalay György a komáromi bencések jogi képviselője, akinek egy másik peres ügy kapcsán tudomása van arról, hogy Ján Orosch november végén találkozót kért Várszegi Asztriktól. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"172318","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"480","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"346"}}]]Ján Sokol 1990. december 12-én kelt levele „A nagyszombati érsek nyilvánvalóan egy szót sem szólt ezen a találkozón arról, hogy már kérte a komáromi bencések jogalanyiságának megszüntetését, mert a főapát úr megdöbbenéssel fogadta a hírt. Abencések tartják magukat VI. Pál pápa intelméhez, miszerint az egyházi ügyeket az egyházon belül kell megoldani. Úgy látszik a nagyszombati érsek ezt sem az ingatlanok lenyúlásánál, sem a jogalanyiság megszüntetésénél nemtartottamagáranézvekötelező érvényűnek, mert mi mindenről csak utólag értesültünk” – tette hozzá Szalay György. Ján Orosch jogtalan lépései miatt a bencések a főügyészséghez fordultak és az államigazgatási eljárás felülvizsgálatát kérték. (vm)    
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?