Olcsóbban is megúszhatjuk a karácsonyi bevásárlást, de nem idehaza

karácsonyi bevásárlás

Békés, boldog és drága, akár így is jellemezhetnénk az előttünk álló karácsonyt, amely mostanra nemcsak az év legszebb, de egyúttal legköltségesebb ünnepe is. Ha azonban nem ragaszkodunk a bevált rutinhoz és a hazai termékekhez, akkor akár több száz euróval olcsóbban is megúszhatjuk a karácsonyi bevásárlást.

A cikkből kiderül
  • Melyik környező országban milyen termékeket érdemes vásárolni;
  • Mi lendíti fel méginkább a bevásárlóturisztikát;

Bár az utóbbi években tapasztalt példátlan drágulás mostanra némiképp mérséklődött, az egyes boltokban továbbra is kifejezetten magas árak fogadják a vásárlókat. A költséges portékák egész évben gondot okoznak a lakosoknak, a karácsony közeledtével azonban kifejezetten komoly terhet rónak a családi költségvetésre. Ezt pedig a Focus ügynökség legfrissebb felmérése is igazolja, amely a Partners Group megrendelésére készült. Az eredmény azt mutatja, hogy a háztartásoknak idén 11 százalékkal kerül majd többe, hogy finom falatokat varázsoljanak az ünnepi asztalra, és a feldíszített fenyő alá is kerüljön néhány csinos csomag. Az elemzők azonban arra figyelmeztetnek, ha nem ragaszkodunk a helyben vásárolt termékekhez, akkor több száz eurót is megtakaríthatunk. Elég csupán egy kis kitérőt tenni a határ túloldalára.

Hol, mit?

A környező államok közül a szlovákiai lakosoknak elsősorban Lengyelországot ajánlott megcéloznia. Északi szomszédainknál átlagosan 25 százalékkal olcsóbban juthatunk hozzá a legtöbb élelmiszerhez, az üdítők esetében pedig legalább 15 százalékos megtakarítással számolhatunk. Ha már ott járunk, érdemes igénybe venni bizonyos szolgáltatásokat is – például fodrász, egészségügyi ellátás –, ezekért 36 százalékkal fizethetünk kevesebbet, mint idehaza.

A déli régiókban élők se csüggedjenek, Magyarországon ugyancsak kifejezetten kedvező a helyzet a szlovákiai viszonyokhoz képest. Az ételekért és italokért 14, a lábbelikért 12, a ruhákért pedig csaknem 18 százalékkal fizethetünk kevesebbet, mint Szlovákiában. Érdemes továbbá szétnéznünk az elektronikai cikkeket kínáló boltokban is, ahol legalább 3 százalékos megtakarítással számolhatunk.

Fontos megemlíteni, hogy az örök viszonyítási alapként számon tartott Csehországban, valamint a fejlett nyugati országként emlegetett Ausztriában szintén alacsonyabbak az árak. 

Ha a karácsonyi menü egyes hozzávalói szempontjából vizsgáljuk a kérdést, egyértelműen kijelenthető, hogy az olajok és zsírok, köztük a vaj is, bármelyik említett országban 30-40 százalékkal olcsóbb, mint Szlovákiában. 

Az ünnepek idején a legtöbb háztartásban kerül az asztalra hal. Ez elsősorban Magyarországon és Csehországban kerül kevesebbe, mint idehaza 

– magyarázta Ľubomír Koršňák, az UniCredit Bank elemzője. 

Koršňák arra is felhívta a figyelmet, hogy bár összességében véve a környező országokban jóval kedvezőbb a helyzet, mint Szlovákiában, akad egy-egy termék, amit mégiscsak itthon érdemes beszerezni. Ha például Ausztriában tartunk nagyobb bevásárlást, süteményt, húst és halat ne vegyünk, ezekhez Szlovákiában olcsóbban juthatunk hozzá. Magyarországon pedig a tej, a sajt és a tojás drágább valamivel, mint nálunk.

Fellendül a bevásárlóturisztika

Annak ellenére, hogy Robert Fico negyedik kormányának tagjai hivatalba lépésük előtt biztosították a polgárokat, hogy mérsékelik az árakat, egyelőre nem köszöntött be az olcsóbb élelmiszerek kora. Az Európai Unió átlagához képest nyolc százalékkal fizetünk többet egy-egy bevásárlásért. 

Mindössze hat olyan uniós ország van, ahol az élelmiszerárak magasabbak, mint Szlovákiában 

– mutatott rá Ľubomír Koršňák, aki azt is megjegyezte, hogy Észtország kivételével ezek mind a nyugat-európai régióból kerültek ki.

Az UniCredit Bank elemzője ennek kapcsán rámutatott, hogy a hazai kiskereskedők eladásai már a nyári hónapokban csökkenni kezdtek, a kormány megszorító intézkedéseket tartalmazó csomagjának bemutatása után pedig tovább estek.

Paradox módon a konszolidáció karácsony előtt fellendítheti a vásárlókedvet. Mivel 2025-ben emelkedik az áfa alapkulcsa, így többen is arra jutottak, hogy a nagyobb költekezést még idén letudják

– közölte Koršňák, aki szerint ezzel véget is ér a hazai boltok szerencséje.

Az áfa alapkulcsa januárban az eddigi 20-ról 23 százalékra emelkedik, ami elsőre talán nem is tűnhet drasztikusnak. Drágább termékek esetében azonban több száz vagy ezer eurós különbséget is okozhat. A Fingo.sk befektetési elemzője, Jakub Nagy úgy véli, emiatt egyre többen döntenek majd úgy, hogy inkább külföldön vásárolnak meg bizonyos árucikkeket.

A bevásárlóturizmus, amit eddig divathullámként tartottunk számon, általánossá válik. Ez pedig komoly bevételkiesést eredményez majd idehaza

– jegyezte meg Nagy.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?