A földművelési miniszter mindenkinek azt ajánlja, térjen vissza az akciós újságok böngészéséhez
Az agrárminiszter szerint lehet olcsón vásárolni, csak az emberek felejtették el, hogyan
Bár a statisztikai adatok arra engednek következtetni, hogy Európa legdrágább élelmiszereit vásároljuk, a kormány általában igyekszik cáfolni ezt a tényt. Ezúttal az illetékes tárcavezető bizonygatta, hogy a napi bevásárlás kifejezetten olcsón is megúszható, az érdeklődőknek pedig néhány tippet is adott, mire figyeljenek, ha azt szeretnék, hogy több pénz maradjon a tárcájukban.
A földművelési miniszter, Richard Takáč (Smer) úgy véli, 2024 utolsó hónapjaiban érdemes volt számos élelmiszeripari kerekasztalt tartani, de a kabinet 300 millió eurós áldozata sem volt hiábavaló, amit az élelmiszerárak csökkentése érdekében hoztak. Takáč azt sem mulasztotta el megemlíteni, szerinte beérett a kormány tavalyi „fenyegetéseinek” gyümölcse, így az üzletláncok most egymásra próbálnak licitálni, ki kínál több és nagyobb kedvezményt a vásárlóknak.
Drágaságról szó sincs
Az agrártárca vezetője cáfolta az ellenzék azon nyilatkozatait, melyek szerint Szlovákiában Európa legdrágább élelmiszereit vásárolják a polgárok. Takáč kijelentette, maga ellenőrizte a helyzet alakulását, és arra jutott, az alapvető élelmiszerek áfakulcsának csökkentése a gyakorlatban is érezhető. Állítását egy saját „piackutatással” igazolta, az elmúlt hetekben ugyanis három alkalommal is bevásárolt. Decemberben és januárban pontosan abba az üzletbe tért be, hogy teljes áron szerezze be a minden háztartásban elengedhetetlen alapanyagokat. Míg az által vásárolt termékek kosárértéke decemberben 75 euró volt, addig januárban 70 eurót fizetett. A biztonság kedvéért január 31-én egy másik bolthálózat egységét is célba vette, ezúttal azonban már nem figyelt rá, hogy ne kerüljön a kosarába kedvezményes árú termék. A bevásárlása végösszege ekkor 63,35 euró volt.
Spórolni tudni kell
Richard Takáč a beszerzési körútjai alkalmával arra jutott, nem lehetetlen kedvező árakon vásárolni.
Senki nem mondja, hogy mi vagyunk a legolcsóbbak, de az sem igaz, hogy sokkal rosszabbul állunk, mint a többiek
– jelentette ki Takáč, aki úgy gondolja, a titok nyitja a „gyökerekhez való visszatérés”. Elmondása szerint a régió lakosainak nagy gyakorlata van abban, hogy kedvezményes termékeket vásároljanak. A földművelési miniszter így mindenkinek azt ajánlja, térjen vissza az akciós újságok böngészéséhez.
Logikai bukfencek
Bár a tárcavezető az egyik percben a kedvezményes bevásárlást propagálta, néhány gondolattal később azonban jelezte, támogatni kellene a hazai gyártókat és termelőket. A bökkenő csupán az, hogy a szlovákiai cégek a legtöbb esetben képtelenek lépést tartani a külföldről érkező, többségében jelentősen olcsóbb termékekkel. Erre a múltban az agrárszektor képviselői is többször rámutattak, a problémára azonban egyelőre nem sikerült megoldást találni.
Új módszertan
A tavalyi év utolsó hónapjában kifejezetten kedvezően alakult az élelmiszerek ára. Ez a pozitív trend pedig az inflációs adatokban is tükröződött. A Statisztikai Hivatal tájékoztatása szerint az infláció éves átlaga nem haladta meg a 2,8 százalékot. Ha ezt a számot az előző esztendő azonos időszakával vetjük össze, akkor a legradikálisabb éves szintű lassulás rajzolódik ki. Az elemzők szerint ilyesmire 25 éve nem volt példa.
Míg korábban a statisztikai hivatal munkatársai mindössze havi egy napot töltöttek terepen, hogy összegyűjtsék az élelmiszerárak alakulásával kapcsolatos adatokat, amik a rendszeresen bemutatott összegzés alapját képezik, addig az utóbbi hónapokban a hivatal egyenesen a „kasszákból” kapja a szóban forgó információkat. A Szlovák Statisztikai Hivatal elnöke, Martin Nemky úgy véli, az új módszertannak, ami a tranzakciókból indul ki, számos előnye van. Megismerik például a lakosok vásárlói magatartását, de az egyenes információáramlásnak köszönhetően azzal is képben vannak, mely boltok várják kedvezményekkel a vásárlóikat.
Mivel a folyamatosan fokozódó gazdasági nehézségek okán egyre többen választják az akciós termékeket, így felmerült a kérdés, hogy a polgárok által beszerzett árucikkekből kiinduló statisztikák valóban reális képet festenek -e az aktuális helyzetről. Nemky azt állítja, hogy ezek az árengedmények nem torzítják az elemzéseiket, azt azonban nem közölte, hogyan egyensúlyozzák ki az adatokat.
Szlovákián kívül egyébként az unió 14 másik országa is ezt a technikát alkalmazza.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.