NAGY ANIKÓ„Mit csinálsz? Nem szégyelled magad?” Ugye, ismerős a kérdés. És ismerős az érzés is, amikor a lábujj hegyétől indulva izzani kezd a test, mígnem az arc is teljesen vörös lesz. Rajtakaptak valami csínytetten! Micsoda szégyen!
Nem szégyelled magad?
NAGY ANIKÓ
„Mit csinálsz? Nem szégyelled magad?” Ugye, ismerős a kérdés. És ismerős az érzés is, amikor a lábujj hegyétől indulva izzani kezd a test, mígnem az arc is teljesen vörös lesz. Rajtakaptak valami csínytetten! Micsoda szégyen! Vagy ahogy a magyar szleng fejezi ki ezt a romboló érzést: égés!
Amikor az ember szégyelli magát, akkor elhiszi, hogy ő rossz, és azonosul a hibával, amit elkövetett. Ez haszontalan érzés – véli napjaink talán legismertebb pszichoterapeutája, a magyar származású, de Vancouverben élő Feldmár András. Akit megszégyenítenek, hamar megtanulja, hogyan éljen úgy, hogy elkerülje a szégyent. Az ilyen ember vagy elbújik (mondjuk egy betegség mögé), hogy senki ne lássa, ki ő valójában (így azonban elzárja magát annak a lehetőségétől is, hogy valaki megszeresse őt). Vagy bosszút áll. Megszégyenítették, ezért olyan „hatalmasra nő”, hogy ő szégyeníthessen meg másokat.
Feldmár a megszégyenítést tartja felelősnek egyes pszichiátriai rendellenességek kialakulásáért, a rossz szülő-gyerek kapcsolatért és az ellehetetlenülő tanár-diák viszonyért. Elutasítja a gyógyszeres kezeléseket, embertelennek tart általánosan elfogadott pszichiátriai gyógymódokat (pl. sokk-kezelés), és nem hiszi, hogy betegségek címkéjével kellene megbélyegezni azokat, akik pszichés problémával küzdenek.
Feldmár András eredeti (sokak szerint különc) gondolkodó. Ahhoz, hogy megértse, páciense mit miért tesz, előbb meg akarja ismerni őt, elfogadni olyannak, amilyen. Ez a Feldmár-féle terápia lényege.
„A szeretet örül a másiknak, úgy, ahogy a másik van. Kritika nélkül, nem várva, hogy a másik változzék olyanná, amilyet én szeretnék…”
Ha valakit szeretünk, akkor biztos, hogy nem fogjuk megszégyeníteni, nem fogjuk bántani. Ha bántjuk, akkor szeretetünk hamis. Az az ember, aki gyermekkorától sok ilyen hamis, ellentmondó érzelemmel találkozott, könnyen lehet, hogy védekezésből inkább egy betegség álarcát választja a normális élet helyett.
A Szégyen és szeretet című könyv Feldmár budapesti előadás-sorozatának szövegeit tartalmazza. Kiváló mesélőként saját életéből és pszichiátriai praxisából hozott történetekkel teszi izgalmassá és élvezetessé ezt az olvasmányt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.