Pozsony. Négy új nagykövet adta át tegnap megbízólevelét Rudolf Schuster köztársasági elnöknek: az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Svédország új diplomatáin kívül Thomas Lyons személyében tegnaptól az ĺr Köztársaságnak is van nagykövete Szlovákiában.
Négy nagykövettel több
Ron Weiser, az Egyesült Államok új pozsonyi nagykövete (balról) tegnap átadta megbízólevelét Rudolf Schuster köztársasági elnöknekTASR-felvétel Szlovákia és az Egyesült Államok kapcsolatai még soha nem voltak olyan felhőtlenek, mint most – jelentette ki tegnap Ronald Weiser, aki átadta megbízólevelét a szlovák köztársasági elnöknek. Az új amerikai nagykövet elmondta: diplomáciai missziója során azon lesz, hogy megerősítse a két ország kapcsolatait és segítse a demokrácia, valamint a polgári társadalom fejlődését Szlovákiában. Weiser az Egyesült Államokban vállalkozóként tevékenykedett, ezért üzleti tapasztalatait arra akarja kihasználni, hogy amerikai befektetőket csábítson Szlovákiába. Weiser segíteni szeretne Szlovákiának a NATO-hoz és az Európai Unióhoz való csatlakozási folyamatban. Az új amerikai nagykövet szerint a NATO-tagság országunknak biztonságot, stabilitást és megbízhatóságot jelent majd. Ez az, amit a nyugati befektetők megkövetelnek Szlovákiától – tette hozzá. Az Egyesült Államok pozsonyi külképviseletének új vezetője úgy véli: az ország politikusainak továbbra is a NATO-tagság feltételeinek teljesítésén kell munkálkodnia, hiszen az Észak-atlanti Szövetség leendő tagországaiban nemcsak a katonai-védelmi, hanem a politikai feltételeknek is teljesülniük kell. „Arról van szó, hogy a jelenlegi és a jövendő szlovák kormány a NATO-tagállamokkal megegyező értékrendet valljon” – fogalmazott Weiser, aki sikeres vállalkozónak számít Amerikában; cége, a harminc évvel ezelőtt Michigenben megalapított McKinley Associates ingatlan-befektetésekkel foglalkozik.
Damian Roderic Todd új brit nagykövet hasonló ambíciókkal kezdi meg szlovákiai küldetését: ő is segíteni akarja Szlovákiát az Erópai Unióba és a NATO-ba vezető úton. Nagy-Britannia és Észak-ĺrország, vagyis az Egyesült Királyság pozsonyi külképviseletének új vezetője szlovákul szólt Rudolf Schusterhez, az újságíróknak pedig elmondta: a szlovákokhoz csak szlovákul szól majd. Todd a nyolcvanas-kilencvenes években gyakran járt Szlovákiában, 1987-ben a prágai brit nagykövetségen volt első titkár és konzul. Sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy még mindig vízumkényszer van Szlovákia és Nagy-Britannia között, és megígérte: amint nem lesz többé szükség a szigorú szabályra, országa feloldja a vízumkényszert.
Thomas Lyons személyében Szlovákia történetének első ír nagykövete adta át tegnap megbízólevelét az államfőnek. Rudolf Schuster a találkozón megállapította: az ĺr Köztársaságnak az a döntése, hogy nagykövetet küld Szlovákiába, szilárd alapokat teremt a két kis ország stratégiai partnerségének kialakításához. Az államfő azt is elmondta Lyonsnak, hogy az ír példa ösztönzésül szolgál Szlovákia számára, hiszen miután belépett az Európai Unióba, ĺrország gazdasága látványos fejlődésnek indult. Schuster kifejezte reményét, hogy a júniusi írországi népszavazás negatív eredménye – mellyel az írek elutasították az EU bővítését – nem gyengíti majd ezt a folyamatot.
Harold Fath volt a negyedik nagykövet, aki hivatalosan is munkába lépett tegnap. Svédország diplomáciai missziójának új vezetője azonban néhány más ország nagykövetéhez hasonlóan nem Pozsonyban, hanem Prágában dolgozik. (t, ú, s)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.