<p>Úgy tűnik, még novemberben egy asztalhoz ülhetnek a Híd, az MKP és a szlovákiai magyar civil szféra képviselői Dunaszerdahelyen. A „magyar-magyar párbeszéd“ első, nagyszabásúra tervezett állomásán az oktatásügy lesz a fő téma.</p>
Nagyszabású tanácskozáson ül egy asztalhoz a Híd és az MKP
A hírügynökségi anyagot szerkesztőségi cikkünkre cseréltük
A két párt régen várt találkozója már a választások óta érett, akkor a Híd hívta tanácskozásra az MKP-t, ám mindezidáig nem került rá sor. Bugár Béla és Menyhárt József pártjának képviselői azonban ugyan nem szemtől szemben, de végül találkozni fognak egymással, és a szlovákiai magyar civil szféra képviselőivel egy nagyszabásúra tervezett tanácskozás, a „magyar-magyar párbeszéd“ keretein belül.
„A felvidéki politikum pártfüggetlenül jelenik itt meg, illetve a civil szféra és az országos szervezettségű intézmények vezetői is részt vesznek rajta“ – mondta Menyhárt József, a találkozót kezdeményező MKP elnöke. A találkozó célja elmondása szerint az, hogy közösen találják meg azokat a mindenki számára elfogadható irányelveket, melyek a közösség megtartását célozzák.
Betemetni az árkokat
„Nem egy újabb kerekasztalt, nem egy gittegyletet szeretnénk összehozni, reményeink szerint ezzel kezdetét veszi egy olyan szakmai párbeszéd, ahol lényeges kérdésekben tudunk asztalhoz ültetni különböző pártokhoz tartozó embereket, akik ezt az elmúlt évek árokásása miatt nem tudták megtenni“ – fogalmazott az MKP elnöke.
„Játszhatjuk azt is, hogy folyamatos kritikát fogalmazunk meg a kormány, vagy a kormányban lévő erők felé, és üzengethetünk a sajtón keresztül is, de számomra és a magyar közösség számára sokkal fontosabb, hogy konkrét kérdésekben le tudjunk ülni, és meg tudjunk határozni egy irányvonalat, melyhez mindkét fél oda tudja tenni a saját elgondolásait, eredményeit és tudását“ – tette hozzá Menyhárt.
Mindenki ott lesz, aki számít
A találkozóra november 21-én kerül sor Dunaszerdahelyen, a városi sportcsarnokban, és mintegy száz főt várnak rá. Menyhárt szerint pozitív visszajelzést kaptak a Hídtól, meghívták a koalíciós párt parlamenti képviselőit, minisztereit és államtitkárait is. Az MKP megyei képviselői is részt vesznek a találkozón, és meghívást kaptak a parlament nem hídas, magyar nemzetiségű képviselői, Simon Zsolt és Grendel Gábor, valamint a pártok ifjúsági szervezetei, a Via Nova ICS és a Iuven képviselői is. Meghívták a civil szféria képviselőit, többek között a Kerekasztalt, a Diákhálózatot a Csemadokot, a Cserkésszövetséget, a Pedagógusok Szövetségének és a Szülők Szövetségének képviselőit, a Selye János Egyetem rektorát, a nyitrai egyetem Közép-európai Tanulmányok Karának dékánasszonyát, a történelmi egyházak képviselőit, valamint a magyar nagykövetasszonyt is.
A találkozó elején a tervek szerint Gyurgyík László és Lampl Zsuzsanna szociológusok nyújtanak szociográfiai áttekintést a szlovákiai magyarság helyzetéről, fogyásáról és annak lehetőségeiről, hogy lehet ezt megállítani. A résztvevők ezután az oktatás témakörét veszik górcső alá. A találkozót a tervek szerint egy nyilatkozat megfogalmazásával zárják majd, mely meghatározza azon pontokat, melyeket pártállástól függetlenül mindkét pártnak figyelembe kell vennie, és irányelvként használnia a továbbiakban.
Bugár megerősítette: elfogadják a meghívást
Lapunk kérdésére Bugár Béla, a Híd elnöke is megerősítette: pártja részt vesz a magyar-magyar párbeszéd első állomásán. A pártelnök jó színvonalú szakmai vitát vár el a találkozótól.
A találkozósorozat eredetileg a Magyar Érdekképviseleti és Egyeztető Tanács nevet viselte volna, ám végül maradtak a magyar-magyar párbeszéd megnevezésnél. Menyhárt szerint a név munkacím volt, a tanácskozássorozat végleges neve elmondása szerint tágabb keretet ad neki, és nem feszélyezi egyik felet sem. A pártelnök elmondása szerint az első találkozót a tervek szerint mindenképpen továbbiak követik majd, minden bizonnyal nem ilyen nagyszabású formában, hanem szakmai munkacsoportok szintjén.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.