Múzeumba a pénztárcákkal!

Némi túlzással élve: pénztárcával hamarosan már csak a múzeumban találkozhatunk, a legtöbben a kártyás vásárlást részesítik előnyben – ha erre lehetőség van. Szlovákiában megközelítőleg 3,8 millió bankkártya van forgalomban, ebből 720 ezer a hitelkártyák száma.

Minden egyes rosszul megadott PIN kód közelebb hozza a tulajdonost, hogy kártyáját elkobozza a bankomat, mely a harmadik sikertelen próbálkozás után „elnyeli” a kártyátA népszerűség oka egyszerű: nem kell készpénzt tartani magunknál, mindig kéznél van, szinte mindenütt lehet vele fizetni, a cégek nagy része pedig a számlára utalja a fizetést. A kártyák száma megállíthatatlanul emelkedik, igaz, egyelőre elmaradunk az európai átlagtól. Míg Szlovákiában megközelítőleg egy kártya jut egy produktív lakosra, addig a szomszédos országokban ez a szám elérheti a három–négy kártyát is.

Bankkártya vagy hitelkártya?

Mielőtt valaki valamely kártya mellett döntene, érdemes előbb mérlegelnie, hogy mire szeretné használni az adott kártyát. Ha hazai üzletekben szeretne vele fizetni, akkor elég a számlához kötődő bankkártya (Maestro, VISA Elektron, MasterCard Elektronic), ha azonban külföldön is szeretné használni, akkor biztosabb és több lehetőséget nyújt a hitelkártya (MasterCard, VISA, Dinners Club, Amex).

A VÚB statisztikái szerint a szlovák vásárlók leginkább a szupermarketekben történő bevásárlásnál használják a bankkártyákat (az összes vásárlás 59 százaléka), ezt követi az üzemanyagtöltő-állomásokon történő fizetés (23 százalék), a harmadik helyen a cipő- és sportüzletek vannak (7 százalék). Csak e bank ügyfelei 2005-ben 6,2 millió alkalommal fizettek kártyával, 7,7 milliárd korona értékben.

Ha külföldre utazik, mindenképpen járjon utána, hogy elfogadják-e a kártyáját, tud-e vele fizetni a szolgáltatásokért (autókölcsönzés, internet, szálloda stb.). A legjobb módszer erre, hogy interneten felkeresi a szálloda honlapját, de a bankok oldalain is találhatók ilyen jellegű információk.

PIN-kód

Egy felmérés szerint a bankkártya-tulajdonosok nagy része nem tudja megjegyezni a kártya biztonsági, azaz PIN kódját. Ezért a pénztárcában, rosszabb esetben a bankkártyára írva tárolja azt. Ezzel megkönnyíti az esetleges tolvaj dolgát, hiszen csak be kell ütnie a kártyán található kódot, és a bankomat máris kiadja a kívánt összeget.

A hitelkártyák esetében még rosszabb a helyzet, itt sokszor elég az aláírás, ám a kereskedők nagy része nem ellenőrzi azt. Ezekkel a kártyákkal akkor is viszsza lehet élni, ha az a zsebben marad: elég, ha egy óvatlan pillanatban leírja a tolvaj a kártya adatait (típus, név, szám, lejárat ideje, biztonsági kód), és ezekkel az adatokkal máris vásárolhat – például az interneten. Az egyik legbiztonságosabb megoldás ezért, ha előfizet a legtöbb banknál már létező szolgáltatást, hogy sms-értesítést kapjon minden egyes számlamozgás után. ĺgy azonnal tudni fogja, ha illetéktelenek visszaélnek kártyájával.

Elnyelt kártyák

Minden egyes rosszul megadott PIN kód közelebb hozza a tulajdonost, hogy kártyáját elkobozza a bankomat, mely a harmadik sikertelen próbálkozás után „elnyeli” a kártyát, melyet csak akkor kap vissza a tulajdonos, ha bemegy érte a fiókjába – így átlag egy hétig is kártya nélkül marad. Nem megoldás az sem, hogy két rosszul megadott PIN kód után egy másik bankomatnál próbálkozik – a rendszer ugyanis tudja, hogy az a harmadik próbálkozás, így az első rossz négyjegyű szám megadása után elnyelni a kártyát. Persze, vannak más okok is, hogy ne adja vissza a kártyát a gép: pl. ha lejárt az érvényességi ideje, vagy ha rosszul írja be a kívánt összeget.

Ha ellopják a kártyát

Minden egyes gyanús körülményt jelenteni kell a banknak – azonnal. Ugyanis ha visszaélnek a kártyájával, a bank csak akkor írja jóvá az ellopott pénzt, ha a lopást azonnal jelentette. Új kártya kiállítása néhány napot vesz igénybe, és mindegyik pénzintézet más-más díjat számol fel a kiállításért. A kártya száma nem változik, sem a PIN kód. Ha azonnal kéri a kártyát, erre is van lehetőség, pontosabban 24 órán belül a bankjának központi fiókjában átveheti az új kártyát.

A biztonság miatt aggódnak

Az érintés nélküli, „lehúzható” bankkártya lassan valósággá válik a tengerentúlon: az elmúlt napokban kapták kézhez a Chase Bank első ügyfelei azokat a rádiós azonosító lapkával szerelt VISA/MasterCard bankkártyákat, melyek használatához nem kell kiadni kezünkből a kártyát, csupán egy leolvasó terminál elé kell tartani. A terminál és a kártya rádiófrekvencián keresztül cserél adatokat, mellyel megszüntethetők a kezünkből kiadott kártyával történő visszaélések. Az úgynevezett „blink” kártya az Egyesült Államok különböző részein használható, de egyelőre csupán pár üzlet rendelkezik megfelelő leolvasó berendezéssel.

Bár a rádiófrekvenciás megoldás bankkártyákra ültetése régóta foglalkoztatja – és megosztja – a szakembereket, a felhasználók nem fogadják kitörő örömmel ezt a megoldást. Többen attól félnek, hogy a fizikai kontaktus nélkül „aktiválható” és olvasható kártya akár a zsebükben, pénztárcájukban is veszélyben lehet, ahol eddig biztonságban volt. A félelmek nem alaptalanok.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy két, egymáshoz túl közel helyezett terminál – ez a helyzet az áruházak pénztáraiban könynyen előfordulhat – is leolvashatja ugyanazt a kártyát egy időben, sőt, esetenként az alig 10 centiméteres olvasási távolság 9 méterre is megnőtt. ĺgy jogosan tarthatnak a vásárlók attól, hogy a pénztárhoz túl közel tartózkodva esetleg mások tartozását egyenlíthetik ki.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?