Amikor valaki már tűrhetetlennek érzi elformátlanodó testét (ez a határ persze egyénenként nagyon változó), általában a sanyarúsággal, lemondással járó étrendi megszorításoktól várja a csodát.
Mit tehet a lusta ember, ha meg akar szabadulni pár kilótól?
Amikor valaki már tűrhetetlennek érzi elformátlanodó testét (ez a határ persze egyénenként nagyon változó), általában a sanyarúsággal, lemondással járó étrendi megszorításoktól várja a csodát. Bár hallja, hogy többet kell mozogni, nem teszi, mert lusta, mert nincs ideje, mert nincs hol, mert végképp nem hiszi el, hogy a mozgás öröm. Rengeteg kifogást talál, s a kényelmes megoldást keresi. Általában ilyenkor dől be a molett, a kövér, a túlsúlyos ember a reklámnak.
A tévében kínált kondigépek, az úgynevezett elliptikus gépek a testedzés számos formáját kombinálják össze. A legtöbb gép, rázkódás nélkül vagy minimális rázkódási szinten képes szimulálni a gyaloglást, a lépcsőzést, a biciklizést és a síelést. Azonban az elliptikus kifejezés elég általános. Nem minden gép mozgat meg minden izmot az egész testre kiterjedően. Amíg a gyártók szerint az elliptikus gépek helyettesítenek minden mást.
- Mit tehet tehát a lusta kövér ember?
Nincs más megoldás, le kell küzdenie a lustaságát, és meg kell fogadnia a régi szlogent, hogy „egy kicsi mozgás mindenkinek kell.”- Miért mondjuk, hogy a mozgás boldogít?
Tapasztalni fogjuk, hogy néhány percnyi maximális izommunka után frissek, éberek és tettre készek leszünk. A hormonok hatásának köszönhetjük, amelyek az elvégzett izommunka következtében termelődnek. Mindenekelőtt tesztoszteron, amely a belső késztetést fokozza, és szerotonin, amit nemes egyszerűséggel csak boldogsághormonnak is szoktak nevezni.
Az oxigénfeleslegben végzett mozgás hatására testünk endorfinokat szabadít fel, ami az agyban termelődő „belső kábítószer". A mozgás bizonyítottan oldja a stresszt, növeli a vágyat, erősíti az immunrendszert.- Mit sportoljunk?
Alapszabály, hogy mindegy, mit csinálunk, csak mozogjunk. Az intenzív séta, a könnyű kocogás nem kerül semmibe, csupán egy jó cipő kell hozzá. Nem vagyunk időhöz kötve, a nap bármely szakában szakíthatunk rá időt. Kerékpározás közben izmaink harmincöt százalékát dolgoztatjuk, az úszás még egészségesebb aerob mozgás, igaz, ilyenkor csak izmaink tizenöt százaléka égeti a zsírt.
Sokan a tornára, az aerobikra esküsznek, aminek azon túl, hogy a célnak tökéletesen megfelel, megvan az az előnye is, hogy avatott szakember diktálja az iramot, és minden izomcsoportot megmozgat.- Mennyit sportoljunk?
Lehetőleg mindennap. Napi fél óra a választott mozgásformából a legideálisabb. Nem túlságosan megerőltető, viszont agyunk egy percre sem feledheti, hogy gondoskodnia kell a többletenergiáról. Ha eközben mi magunk nem pótoljuk a leadott energiát, vagyis nem eszünk többet, sőt esetleg egy kicsivel kevesebbet, és főleg nem zsíros ételeket, akkor egy hónap múltán garantáltan kevesebbet fog mutatni a mérleg. Aki a tornatermi edzést választja, heti háromszor egyórás mozgással ugyanilyen eredményes lehet. (i)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.