Szlovákiában a minimálbér növekedik annak ellenére, hogy továbbra is az uniós keresetek listájának alján kullogunk.
Mint a mesében: nőttek is, meg nem is a hazai fizetések
![pénz shutterstock](/sites/default/files/styles/image_16_10_w400/public/lead_image/2023-02/0_1.jpg.webp?itok=F03gQ-lF)
A Statisztikai Hivatal adatai szerint Szlovákiában 2024 decemberében tíz megfigyelt gazdasági ágazatban emelkedtek a nominális átlagbérek az egy évvel korábbi időszakhoz képest. Ugyanakkor a bérnövekedés üteme a legtöbb szektorban lassabb volt, mint novemberben.
A legjelentősebb, kétszámjegyű béremelkedés a gépjárművek értékesítésében és javításában történt. Az iparban és a kiskereskedelemben is meghaladta a hét százalékot a fizetések növekedése.
Ha figyelembe vesszük az infláció hatását, akkor a tízből nyolc ágazatban reálértéken is emelkedtek a bérek. Az információs és kommunikációs szektorban mindössze 0,5 százalékkal, míg a gépjármű-értékesítés és ‑javítás területén nyolc százalékkal nőttek a fizetések. A kiskereskedelemben is öt százalék feletti volt a reálbér-növekedés.
Ezzel szemben a nagykereskedelemben és egyes piaci szolgáltatásokban a reálbérek csökkentek, az éves visszaesés mértéke elérte a 0,9 százalékot. A Szlovák Köztársaság Statisztikai Hivatala szerint a vizsgált időszakban tíz ágazatból csak nyolcban sikerült reálbér-növekedést elérni.
A 2024-es év egészére nézve a bérek mind a tíz vizsgált ágazatban emelkedtek mind nominálisan (az infláció figyelembevétele nélkül), mind reálértéken (az infláció hatását is figyelembe véve) az előző évhez képest.
A legnagyobb növekedést a nominális bérek terén a kiskereskedelem és a szállítás‑raktározás szektor mutatta, ahol a fizetések legalább kilenc százalékkal emelkedtek. A kiskereskedelemben az átlagbér 1245 euróra, míg a szállítás és raktározás területén 1399 euróra nőtt.
Az iparban a bérek több mint nyolc százalékkal emelkedtek, elérve az 1641 eurós átlagot. A gépjármű-értékesítés és ‑javítás területén az átlagfizetés 1522 euróra nőtt, míg az éttermi és vendéglátóipari szektorban az átlagbér 758 euróra emelkedett.
Összességében tehát 2024-ben minden vizsgált ágazatban nőttek a fizetések, és ez a növekedés az infláció figyelembevételével is reálbér-emelkedést jelentett – írja a Trend gazdasági magazin.
A minimálbér is nő, de így is a lista alján kullogunk
Közben az elmúlt években nőtt a szlovákiai minimálbér is, az ország azonban még mindig az uniós kereseti lista alján marad. A Munkaadók Országos Szövetsége (RÚZ) szerint a bérek alakulására kedvezőtlen hatással vannak a vállalatokra kivetett magasabb adók és díjak, valamint a kollektív szerződések kötelező kiterjesztése és a minimálbér jelentős mértékű emelése. Hozzátették, hogy az államnak inkább a gazdaság élénkítésére kellene összpontosítania, mivel ez hosszú távon természetes módon hozzájárulna a bérek növekedéséhez.
A legtöbb fejlett nyugati uniós országban a nettó bérek az árkülönbségek figyelembevétele után körülbelül kétszer olyan magasak, mint Szlovákiában. A szlovákiaitól kétszer akkora fizetést kapnak Írországban, a skandináv országokban, Franciaországban és Belgiumban. 2,5-ször magasabbak a fizetések Németországban, Ausztriában, Hollandiában és Luxemburgban
– tette hozzá a RÚZ.
Szlovákia nettó fizetések tekintetében is jelentősen lemarad a szomszédos uniós tagállamokhoz képest. Az árkülönbségeket is figyelembe véve a nettó bérek Csehországban 35%-kal, Lengyelországban 56%-kal, Magyarországon pedig 22%-kal magasabbak, mint Szlovákiában.
Bérnövekedés 2025-ben
A Szlovákiai Munkaközvetítők Szövetségében (APAS) társult vállalatok szakértői szerint a szlovákiai bérek 2025-ben is növekedni fognak, de valószínűleg lassabban, és nem minden ágazatban vagy régióban megegyező mértékben.
A bérek növekedésének mértékét és tempóját befolyásolják a megélhetési költségek emelkedése és az új munkavállalók iránti folyamatos kereslet is, utóbbi felfelé irányuló nyomást gyakorolhat a bérekre. A gazdasági nyomás és a termelékenység fokozásának szükségessége miatt a növekedés üteme várhatóan lassulhat – nyilatkozta Zuzana Rumiz, az APAS elnöke és a Manpower Group Slovakia igazgatója.
A bérnövekedés üteme azonban iparáganként és régiónként eltérő lesz.
A legnagyobb béremelkedés azokban az ágazatokban várható, ahol nagy a kereslet a szakképzett munkaerő iránt, mint például az IT, az energia, a pénzügy és az ipar. Ezzel szemben olyan szektorok, mint a kiskereskedelem és a vendéglátás, korlátozott növekedéssel számolhatnak, mivel jövedelmezőségük érzékenyebben reagál a gazdasági bizonytalanságra
– hívta fel a figyelmet Rumiz.
Katarína Dovinová, az Europersonal ügynökség vezetője szerint a regionális tényezők is befolyásolják a bérnövekedést. Például Kassán és környékén a helyzetre hatással lehetnek az autóiparban várható új beruházások és az ezzel járó megnövekedett munkaerő-kereslet. Ezért itt jelentősebb bérnövekedésre lehet számítani, mint más régiókban – tette hozzá.
Mérsékelt gazdasági növekedés
Marek Nemky pénzügyi piaci elemző szerint a szlovák gazdaság 2025-ben mérsékelt növekedésre számíthat, de az infláció, a költségvetési helyzet stabilizálása és a vállalkozások alkalmazkodása az új gazdasági feltételekhez komoly kihívások elé állíthatják. Azonban a külföldi kereslet folytatódó növekedése és a kamatok csökkenése segíthet enyhíteni ezeket a nehézségeket.
Marek Nemky szakértő arra számít, hogy a szlovák gazdaság az új évben mérsékelt ütemben, két százalék körül fog növekedni. Az ettől az értéktől való eltérést a világpiaci kockázatok és az európai gazdaság állapota befolyásolhatja – magyarázta.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.