<p>Hogyan szerepelt Bárdos Gyula a magyarlakta járásokban? Milyen volt a részvétel délen? Mertünk nagyok lenni? Március 15-én Bárdos volt a mi kokárdánk? Infografikákon mutatjuk meg, mennyire volt aktív a magyar és kire voksolt.</p>
Mindnyájan elmentünk?
Bárdos Gyula december közepén jelentette be indulását az államfőválasztáson, személyében először indult magyar nemzetiségű jelölt. Kb. két hét alatt 46 ezer támogató aláírást sikerült összegyűjtenie, szombaton 97 ezer voksot szerzett, ami a leadott szavazatok 5,1 százalékát teszi ki. Sok vagy kevés? Miért lett ennyi? Elemzésünkben rre kerestük a választ.
Mindnyájunknak el kell menni – ez volt Bárdos Gyula kampányzáró jelszava, utalva a mobilizáció fontosságára. A mozgósítás elsősorban azért fontos egy választáson, mert a saját tábor nagyobb részvételi arányával országosan jobb eredmény érhető el. A járási szintű adatok alapján elmondható, Bárdosnak nem sikerült olyan mértékben mobilizálnia a magyarságot, mint ahogy azt várta.
A Bárdos indítása melletti egyik fő érv az volt, hogy a magyar jelölt indulásának köszönhetően aktivizálhatók a magyar szavazók – azt nem tudjuk, Bárdos jelölése nélkül milyenek lettek volna a déli részvételi mutatók, az viszont tény, hogy 2009-ben, amikor országos szinten pontosan ugyanolyan volt a részvétel, mint most, a déli járásokban átlagosan 5 százalékponttal többen járultak az urnákhoz, mint szombaton.
Ha járási szinten összevetjük a magyarok és a Bárdosra leadott voksok százalékos arányát, azt látjuk, hogy átlagosan a magyarok 60 százaléka szavazhatott az MKP jelöltjére. Kilengések természetesen vannak: Pozsonyban csak kb. minden negyedik magyar voksolt rá, míg a Kassa-vidéki járásban kb. 90 százaléknyian, hasonlóan nagyarányú Bárdos támogatottsága a Nagykürtösi járásban is.
Az alábbi grafikonon az látható, milyen a magyarok aránya a járásokban, s milyen eredményt ért el ott Bárdos Gyula.
A mostani eredményeket ugyanakkor nincs mivel összevetni, ugyanis először indult magyar nemzetiségű jelölt az államfőválasztáson. A korábbi szavazások – parlamenti, megyei, helyhatósági, EP-választások – mind más jellegűek voltak: az induló jelölteknek mindegyik során reális lehetőségük volt mandátumhoz jutni, itt viszont hetek óta világos volt, hogy Bárdos nem fog továbbjutni a második fordulóba. Kérdéses, ez a tény mennyire befolyásolta a magyarok szavazókedvét, valamint azt, hogy ha már elmennek voksolni, kit részesítsenek előnyben.
A járási szintű adatok alapján a magyarok a szlovák jelöltek közül leginkább Andrej Kiskát támogatták. A poprádi üzletember szerepelt a szlovák jelöltek közül a legjobban Dél-Szlovákiában. A zömében magyarok lakta Dunaszerdahelyi járásban pl. 26 százalékot, a Komáromi járásban 22 százalékot kapott. A jelöltek támogatottságának regionális eloszlása alapján kijelenthető: Radoslav Procházka egyebek mellett azért nem jutott a második fordulóba, mert nem tudta megszólítani a magyarokat. Az összes déli járásban messze átlag alatti eredményeket ért el.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.