Milliókat fizet ki az állam a tartásdíjat nem fizető szülők helyett

A póttartásdíj az állam által folyósított juttatás, mely a jogosult személy, az eltartott gyerek szükségleteinek fedezésére szolgál. Akkor jár, ha a tartásdíj fizetésére kötelezett személy, általában az elvált vagy külön élő szülők egyike nem teljesíti ezt a kötelezettségét, vagyis nem fizeti a tartásdíjat.

A póttartásdíj az állam által folyósított juttatás, mely a jogosult személy, az eltartott gyerek szükségleteinek fedezésére szolgál. Akkor jár, ha a tartásdíj fizetésére kötelezett személy, általában az elvált vagy külön élő szülők egyike nem teljesíti ezt a kötelezettségét, vagyis nem fizeti a tartásdíjat. A póttartásdíj annak a gyermeknek jár, akinek eltartására a bíróság jogerősen tartásdíjat ítélt meg. A póttartásdíjat az a szülő vagy más személy kérvényezheti, akinek a tartásdíjfizetésre kötelezett szülőnek fizetnie kellene a tartásdíjat. A kifizetett póttartásdíjat az állam behajtja a kötelességét elmulasztó szülőn, a kifizetett összeget meg kell térítenie, és 25 százalékos büntetőkamatot is fizet.

Milyen feltételek mellett jár a póttartásdíj?

– Ha a fizetésre kötelezett személy a tartásdíjat legalább három egymást követő hónapban nem fizette ki, vagy csak a bíróság által megszabott összeg egy részét fizeti a jogosult szülőnek, illetve ha nem a megszabott időben fizeti azt.

– Ha a tartásdíjfizetést nem lehet biztosítani végrehajtó utasítással, vagy a végrehajtást nem lehet elrendelni vagy megvalósítani.

– Ha a tartásdíj kedvezményezettje rendesen jár iskolába, ha még vagy már nem iskolaköteles, akkor ezt a feltételt nem ellenőrzik.

– Ha a gyermek nevelésével megbízott szülő nem kap szociális segélyt vagy más, ehhez kapcsolódó állami támogatást.

– Ha a kérvényezőnek Szlovákiában van az állandó lakhelye.

– A póttartásdíj csak akkor jár, ha a kérvényező és a vele egy háztartásban élő közösen megítélt személyek jövedelme nem haladja meg a létminimum 2,2-szeresét. – Például egy gyermekét egyedül nevelő szülő esetében: (4 730 + 2 150)x2,2= 15 136; ebbe a jövedelembe nem számít bele a tartásdíjfizetésre kötelezett személy jövedelme.

A póttartásdíj összege

A póttartásdíj összege megegyezik a bíróság jogerős végzésében vagy a bíróság által jóváhagyott egyezségben szereplő tartásdíj összegével. A póttartásdíj felső határa a gyermek számára megszabott létminimum 1,2-szerese, vagyis jelenleg 2580 korona. A póttartásdíj összege változik, ha változik a tartásdíj vagy a létminimum összege.

Ha a tartásdíjfizetésre kötelezett személy csak a megszabott összeg bizonyos hányadát fizeti, akkor a póttartásdíj nagysága egyezik a ki nem fizetett összeggel.

Hogyan és ki kérvényezheti

A póttartásdíjat az állandó lakhely szerint illetékes munka-, szociális és családügyi hivatalban kell írásban kérvényezni. A kérvényhez mellékelni kell:

– a bíróság döntését vagy a bíróság által jóváhagyott megegyezést a tartásdíj-fizetési kötelezettségről vagy annak hitelesített másolatát (elég, ha az ügyfél elviszi az eredetit és a fénymásolatot, a hitelesítést a hivatal munkatársa is elvégezheti);

– bíróság igazolását arról, hogy a jogosult a döntés birtokában legalább három hónapon át próbálkozott a tartásdíj behajtásával;

– az iskola igazolását arról, hogy a gyermek rendesen jár iskolába;

– a jövedelem igazolását;

– a szociális hivatal felszólítja a tartásdíj fizetésére kötelezett felet a fizetésre, ha az 15 napon belül fizet, akkor a tartásdíj folyósítására kezdeményezett eljárást leállítják;

– ha nem fizet 15 napon belül, a szociális hivatal folyósítja a póttartásdíjat.

A póttartásdíj folyósítása

– A hivatal visszamenőleg havonta, legkésőbb a hónap végéig fizeti a póttartásdíjat;

– póttartásdíjat külföldre nem fizet a hivatal;

– ha a kérvényező kéri, a hivatal a póttartásdíjra való jogosultság, vagyis a kérvényezés előtti három hónapra visszamenőleg is folyósítja a tartásdíjat;

– ha a hivatal megállapítja, hogy a póttartásdíjat jogalap nélkül fizette ki, az érintettnek vissza kell azt fizetnie; a visszafizetési kötelezettség arra az időszakra vonatkozik, amikor jogtalanul kapta a póttartásdíjat; az összeget 15 napon belül vissza kell fizetnie.

A póttartásdíj behajtása és a büntetőkamat

A kifizetett póttartásdíjat a szociális hivatal a tartásdíjfizetésre kötelezett személyen hajtja be. A kifizetett összegen túl 25 százalékos büntetőkamatot is kell fizetnie. A fizetésre kötelezett fél kérheti a büntetőkamat elengedését, de csak arra az időszakra, amikor anyagi szükséghelyzetben élt, vagyis szociális segélyt kapott. A póttartásdíj megtérítésére kiadott határozat egyben végrehajtásra is feljogosít, a végrehajtó általi behajtásra is.

A póttartásdíjra való

jog megszűnik:

– ha a gyermek már nem számít eltartottnak;

– nem jár rendesen iskolába;

– a gyermek külföldre költözik;

– a kérvényező jövedelme meghaladja a létminimum 2,2-szeresét;

– a kérvényezőnek minden változásról tájékoztatnia kell a hivatalt. (l. p. j.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?