Mikloš sorsáról a baloldal dönt

Múlt szerdán 35 ellenzéki képviselő indítványozta Ivan Mikloš gazdasági miniszterelnök-helyettes leváltását. A parlament rendkívüli ülésen, február 13-án, azaz holnapután szavaz a javaslatról. Az indítvány és a lehetséges szavazási eredmények politikai összefüggéseiről Grigorij Mesežnikov politológussal beszélgettünk.

Grigorij Mesežnikov: Az ideiglenes kabinet reálisabb megoldás az idő előtti választásoknál.Dömötör Ede felvétele Ladislav Orosz, az alkotmányjogi bizottság elnöke szerint a miniszterelnök-helyettes leváltására tett javaslat politikai és jogi szempontból egyaránt nyomatékos indítvány. Önnek mi a véleménye?

Politikailag – főleg az ellenzék szempontjából – a javaslat nyilvánvaló folytatása annak a szakadatlan törekvésnek, amely a jelenlegi koalíció két vállra fektetését célozza. Most, amikor készülnek a Szlovák Gázművek (SPP) magánosítására, számomra ez egy kétségbeesett próbálkozás a privatizáció megakadályozására. Ami az egyes koalíciós pártok, főleg a baloldal hozzáállását illeti, megpróbálnak fokozatosan megszabadulni a jobboldali erők számukra elfogadhatatlan képviselőitől, és az SPP körüli botrányt is felhasználják annak érdekében, hogy a magánosításról kialakult sajátos elképzeléseiket keresztülvigyék. A kormány többi tagja – az SDKÚ, az MKP, a KDH – számára is nyilvánvalónak kell lennie, hogy a Mikloš menesztésére tett javaslat csak eszköz a magánosítás meghiúsítására. Elvárásaim szerint a miniszterelnök alaposan mérlegeli a helyzetet, és ragaszkodni fog helyetteséhez.

Néhány honatya szerint Mikloš leváltása azt jelentené: megbukott a kabinet reformszárnya, ami gyengítené integrációs esélyeinket.

Ha a kormány nem bukna meg, viszont Mikloš menesztését megszavazná a parlament, a reformszárnynak valóban nem lenne valóságos képviselője a kabinetben, és nemhogy az újak, de még az elkezdett reformok sem valósulnának meg. Természetesen ezt a külföld is észrevenné, és megrendülne a pozíciónk a csatlakozási folyamatban. Mikloš menesztésével talán még jobban gyengülnének integrációs esélyeink, mintha az egész kormány távozna. Veszélybe kerülne a csatlakozási fejezetek lezárása, ezért az SDĽ-nek az öszszes lehetséges következményt mérlegelnie kellene. Ha az ellenzék a kormánykoalíció egy részével szövetkezve menesztene egy kulcsfontosságú kormánytagot, a kabinet már nem működhetne a jelenlegi felállásban, már csak értelmetlen, nem hatékony munka folyna.

Vagyis Mikuláš Dzurinda nem tévedett, amikor azt mondta: ha leváltanák helyettesét, az egy új parlamenti kormánykoalíció létrejöttét jelentené?

Több lehetőség van. Ha a kormányfő a Mikloš elleni szavazást összeköti az egész kormány iránti bizalom kinyilvánításával, és a koalíció egy része nem szavazna bizalmat a miniszterelnöknek, akkor beszélhetnénk új koalícióról. Nehéz megjósolni, ki kapna helyet benne, vagy hogy ki lenne hajlandó együttműködni vele.

Ön személy szerint helyeselné, ha Dzurinda összekötné a bizalmatlansági indítványt a kabinet iránti bizalmi szavazással?

Remélem, hogy megteszi. Ennek kulcsfontosságú jelentősége van a koalíciós együttműködés szempontjából, illetve azért is, mert az SPP-botrány erősen behálóz mindent. Erőpróba lenne, bizonyos prioritások felmérése, és mindenki tudná, ki kivel hányadán áll. Az SDĽ már néhányszor bizonyította, hogy nem lojális a kormányhoz.

Éppen ezért nem veszélyes játék ez? Jozef Migaš volt baloldali főnök és néhány SDĽ-es képviselő egyszer már nem szavazott bizalmat Dzurindának.

Természetesen veszélyes. De ugyanúgy veszélyes, ha a kormánykoalíció egy részének a segítségével az ellenzék eltávolítja a kabinet egyik kulcsemberét. Mi a garancia, ha ez sikerül, nem állnak-e elő újabb és újabb javaslattal további miniszterek menesztésére? Ha egyet sikerült eltávolítani, az összes „kényelmetlen” tárcavezetőtől így megszabadulhatnának. Az ilyen kormány érne valamit? Kell lenniük bizonyos játékszabályoknak, sőt néhány egyezség – például a koalíciós szerződés – még érvényben van. Ha közvetlenül a szavazás előtt fennállna a reális veszélye annak, hogy Miklošt menesztik funkciójából, Dzurindának ilyen szélsőséges megoldáshoz kell nyúlnia.

A baloldal kiszámíthatatlanságából kiindulva ezek szerint nem kizárt a kormány megbuktatása. Említette, bizonytalan az új kormány összetétele, és nem tudni, integrációs törekvéseinket ez hogyan befolyásolná. Ilyen szempontból nem lenne felesleges az „ideiglenes kormány”, és nem kellene mégis idő előtti választásokat tartani?

Az ideiglenes kabinet reálisabb megoldás az idő előtti választásoknál. Technikailag szeptemberig lenne tartható egy ilyen állapot. Nem valószínű, hogy a parlament lerövidítené a megbízatási időszakot. Ez pragmatikus okokból jelen pillanatban a Demokratikus Baloldal Pártjának (SDĽ) sem lehet érdeke, hiszen a felmérések szerint nem jutna a parlamentbe.

Tehát a szerdai szavazás elsősorban az SDĽ számára lesz próba?

Igen. A többi párt vagy egyértelműen támogatja Miklošt, vagy azzal nem ért egyet, hogy az ellenzék szája íze szerint cseréljenek ki egy kormánytagot. Mikloš sorsa elsősorban az SDĽ magatartásától függ.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?