Mi változott Királyhelmecen?

A Bodrogközben kulturális fesztivál zajlik, melynek fő szervezője Királyhelmec önkormányzata. A múltban a honi sajtó inkább az itt folyó politikai csatározásoktól volt hangos. Nagy Dezső polgármesterrel a város jelenlegi helyzetéről és gondjairól beszélgettünk.

„Az Európai Unió csak olyan pályázatokat fogad el, amelyek konkrét célkitűzéseket tartalmaznak.„ Szabó Bernadett felvételeMiért tartotta fontosnak a város vezetősége a jelenlegi pénztelen helyzetben egy ilyen költséges ünnepségsorozat megrendezését?

Hozzám is eljutottak a megjegyzések, hogy csak „elherdáljuk” a város pénzét. Az aggodalmaskodókat megnyugtathatom, hogy Királyhelmec kasszájából egyetlen fillért sem vesz ki a kulturális fesztivál, a költségeket ugyanis a bevételekből és a szponzori támogatásokból fedezzük. Sőt, a rendelkezésemre álló kimutatások szerint a fesztivál még nyereséges is lehet. A tervezéskor fontos szempont volt, hogy a lehető legkisebb költségvetéssel dolgozzunk, ezért több polgári társulást és egyéb szervezetet szólítottunk meg, hogy támogassanak bennünket. Jelentős pénzsegítséget kaptunk a ferencvárosi önkormányzattól és más szponzoroktól is. A rendezvényeink több bodrogközi helyszínen zajlanak, sőt néhány magyarországi településsel is együttműködünk, így a fesztivált sikerült nemzetközivé tennünk. A magyarországi társrendezőink egyetértenek velünk abban, hogy a jövő Európájában történelmileg, gazdaságilag és kulturálisan egységes kis térségek tudnak majd érvényesülni. A Bodrogköz is ilyenné válhat. Nem a jelenlegi formájában, amikor politikai határok szelik ketté, hanem történelmi és földrajzi egészében. Ennek a régiónak a természetes központja mindig is Királyhelmec volt. Nem titkolt közös célunk az Alsó- és a Felső-Bodrogköz egyesítése, ma kulturálisan, a jövőben, az Európai Unió keretében pedig gazdaságilag is.

Milyen elképzelései vannak az önkormányzatnak a város felvirágoztatására? Mi történt a választások óta eltelt néhány hónapban?

Nagyon sokat dolgoztunk azért, hogy változtassunk a kialakult, kilátástalan helyzeten, de az eredményeink egyelőre nemigen látványosak. Ahhoz, hogy célokat jelölhessünk ki, először is fel kellett mérnünk, hogy milyenek a lehetőségeink. Az önkormányzatok a közelmúltban új feladatokat is kaptak, az oktatási intézmények működtetését, az építkezésekkel kapcsolatos ügyintézést. A város régi vezetésétől nem kaptuk meg a munkavégzéshez szükséges minden információt. Ez az önkormányzat munkáját hónapokkal vetette vissza. Az elemzést követően cselekvési tervet kell kidolgoznunk. Egyelőre még alig jutottunk túl az elemzés fázisán, s ez bennünket zavar a leginkább. Amióta a városnak új főellenőre van, a történések felgyorsultak. Az ő munkába lépése előtt a városi hivatal vezetője, illetve jómagam próbáltunk a múltbeli tisztázatlan ügyeknek a végére járni.

Mi az, amit a főellenőr megállapított?

A nyár végére elkészített jelentései a „kényes ügyekre” – a hulladék elszállítására, a távfűtőmű bérbeadására, a város közvilágításának a megoldására – vonatkoztak. Egy beszállító esetében túlszámlázást állapított meg, és több olyan szerződést is talált, amelyek előnytelennek tűnnek a város számára. Pletykák és mendemondák szerint természetesen nem léphetünk, a kétségeket előbb tényekkel kell alátámasztani. Ebben a főellenőr által végzett munka nagy előrelépést jelentett.

Nem érzi úgy, hogy az elemzésre szánt idő túl hosszú? Hisz az emberek valószínűleg azért választottak új vezetőséget, mert változásokat akarnak?

Én is hallottam olyan véleményeket, hogy semmi sem változott Királyhelmecen az elmúlt hónapokban. Megértem az emberek türelmetlenségét, de egyetlen olyan döntést sem tartok szerencsésnek, amelyet elhamarkodottan hoznak meg. A város jelenlegi vezetése nem a múltat akarja „végképp eltörölni”, hanem az elhibázott lépéseken és a helytelen gyakorlaton kíván változtatni.

Sokan sérelmezik, hogy ön nem hajtotta végre a szükséges személycseréket a város közhivatalaiban.

Azért voltak. A városi hivatal élén új elöljáró áll, új a főellenőrünk, új titkárom van, viszont nincs személyi sofőröm. A városi rendőrség egyik alkalmazottjától is megváltunk, a közeljövőben egyik dolgozónk pedig nyugdíjba vonul. Mint mondtam, megértem az emberek türelmetlenségét, de semmiképpen sem szerettem volna politikai tisztogatás végezni. Esélyt kívántam adni mindenkinek, hogy bizonyíthassa rátermettségét, szorgalmát. Úgy vélem azonban, hogy a türelmi idő lassan lejár. A közeljövőben igenis várhatók személycserék.

Nem volna szerencsésebb dolog, ha a város előző és a jelenlegi vezetősége meg tudná teremteni az együttműködés feltételeit?

Szerettem volna a régi vezetéssel együtt, közösen tenni valamit a város jövőéért. Az eredeti elképzelésem tehát épp a lövészárkok betemetése volt. A kezdeményezésemre gáncsoskodás, illetve a személyem elleni negatív kampány volt a válasz. A hivatalokban néhányan – miután bizonyították alkalmatlanságukat a feladatuk ellátására –, a régi vezetőség háta mögé próbálnak bújni.

Eltekintve az előző vezetők hiányosságaitól, ön be tud számolni eredményekről?

Hatalmas és látványos sikereket nem tudok még felmutatni. Kisebb eredményeink azért vannak. Sajnos, ki kell ábrándítanom az embereket: az elkövetkezendő időszakban nem várhatók nagyobb beruházások, mert Királyhelmec a 2002-es évben eladósodott. A város bankhitelt vett fel a főtér, valamint járdák építésére. Újabb kölcsönökre pedig nincs lehetőség, mert a kamatokat fizetnünk kell, ez az összeg több mint százezer korona havonta.

Miért nem pályázik meg a város EU-forrásokat?

Az Európai Unió csak olyan pályázatokat fogad el, amelyek konkrét célkitűzéseket tartalmaznak, de ezekhez saját forrásra is szükség van. Honnan teremtse elő a város az önrészt, ha további hiteleket már nem tud felvenni? Kelet-Szlovákiában két városnak nincs területrendezési terve, Királyhelmecnek és Tőketerebesnek, noha épp az az alapfeltétele az uniós támogatásoknak. Ennek kidolgozása az előző vezetés dolga lett volna. Régiófejlesztési terve sincs a városnak, ezek nélkül pedig a kezünk meg van kötve. Jelenleg nincsenek meg a feltételek ahhoz, hogy lobbizni tudjunk céljaink megvalósításáért. Ezeket a mulasztásokat mihamarabb pótolnunk kell, erre egyébként a törvények 2005-ig adnak lehetőséget.

Melyek a közeljövőben megvalósítható terveik?

Elsősorban a városi hivatal szerkezetének és működésének a korszerűsítése, az elmúlt időszak eseményeinek a feltárása, a tények szélesebb körben való megismertetése a célunk. Mivel a régióban a munkanélküliség a legnagyobb gond, feltétlen új munkahelyeket kell teremtenünk majd. Örvendetes, hogy a közelmúltban olasz befektetők egy csoportja a régi bútorgyár területén üzemet létesített, negyven személynek álláslehetőséget teremtve ezzel. Ők további nyolcvan-száz fő alkalmazását tervezik. Tárgyalások folynak más külföldi befektetőkkel, illetve rendeződni látszik az ipari park ügye is. Az emberek érdeklődését újra fel kell keltenünk a közügyek iránt, a konstruktív vitákat is felvállalva, mert csak így tehetünk a város felemelkedéséért.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?