<p>Szlovákiában ezen a héten nyolc ember halt meg közlekedési balesetben, két motoros, négy gyalogos és két kerékpáros. A közlekedésben részt vevőknek a motorosokkal szemben van a legtöbb fenntartása, nagyon sokan ellenségesen viszonyulnak hozzájuk.</p>
Mi az oka az autós-motoros ellentétnek?
Általában száguldozó vagányoknak tartják őket, akik nem valók a közutakra. A rossz megítélésnek van némi alapja, hiszen sok sportmotoros rontja vezetési szokásaival a motorosok hírnevét. A motorozás viszon tnem(csak) erről szól.
A motorosokat általában nem szívesen látják az autósok, hiszen könnyen előznek, váratlanul bukkannak fel egy-egy kereszteződésben. Dulin Jenő közlekedéspszichológus nem általánosítana ezzel kapcsolatban, de szerinte is létezik valamiféle ellentét motorosok és autósok között. „Az ok a kellemetlen tapasztalatok. Lehetséges, hogy valamikor egy autós leszorította a motorost, ezáltal az veszélyhelyzetbe került. Ilyen esetek miatt gerjed a harag“ - fejtegette az ellentét valószínű okát a szakember. Idén augusztus végéig Szlovákiában 680 olyan baleset történt, amelyben motorbiciklis is érintett volt. 395 esetben, 58%-ban a motoros okozta a balesetet, legtöbbször a gyorshajtás és a szabályok megszegése volt a baleset oka.
Dulin ebből az adatból kiindulva még nem törne pálcát a motorosok felett, hiszen majdnem fele-fele az arány. „Ha hosszú távon ilyen adatok mutatkoznának, akkor lehetne a motorosokat hibáztatni“ - mondta lapunknak a budapesti közlekedéspszichológus. (jéem)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.