<p>Törvény tiltja az Amerikai Egyesült Államokban (USA), hogy a rendőrök indokolatlanul állítsák meg a gépkocsikat úgy, mint Szlovákiában. Komoly ok kell ahhoz, hogy a sofőröket megállítsák az úttesten. A nálunk olyan gyakran vita tárgyát képező elsősegélydoboz ráadásul az USA-ban nem is része a gépjárművek kötelező felszerelésnek.</p>
Mi az értelme a véletlenszerű közúti ellenőrzésnek?
Ugyanis az amerikai jogszabályok szerint amatőrök nem nyújthatnak elsősegélyt, mivel a balesetek során sérült személyek egészségét még inkább veszélybe sodorhatnák a helytelen beavatkozással. Ráadásul a tengeren túl akár bíróságra is kerülhet az, aki elsősegélyt nyújt. Texas államban például szabadságvesztés fenyegeti azokat a laikusokat, akik megpróbálják megmenteni a balesetekben megsérült személyek életét.
Ebből a két rendeletből – az autók indokolatlan leállításának tiltása, illetve az elsősegélynyújtás korlátozása – is látni, homlokegyenest ellenkező véleménye lehet egyes országok hatóságainak bizonyos problémakörben. A szlovák törvények szerint szigorúbb helyszíni bírságra számíthat az, akinek az autójában nincs elsősegélyládája, mint az az ittas sofőr, aki elutasítja az alkoholtesztet. Ugyanakkor nem titok, hogy az elfuserált segítség valóban súlyos sérüléseket, például bénulást okozhat, szélsőséges esetben akár halált is.
Például a gerincsérülés súlyosságát egy amatőr nem tudja a helyszínen felmérni és azt sem tudja megítélni, milyen azonnali ellátásra lenne szüksége az illetőnek. Ilyen helyzetekben már teljesen mindegy, hogy van az illetőnek elsősegélydoboza, vagy sem.
Mennyit segíthet a laikus beavatkozása?
Ha az úton látom, ahogy a rendőrök az elsősegélyláda miatt faggatják a sofőrt, arra gondolok, vajon ez az egyenruhás tudna-e időben és helyesen reagálni olyankor, amikor súlyos sérültet kellene ellátni, s tudná-e, hogy a dobozban található kellékekkel mihez kezdjen. A súlyos sérülésnél laikus aligha segíthet, a könnyű sérülésnél pedig elég elvinni az illetőt kórházba, vagy megvárni vele, míg megérkezik a mentő.
Több ezer olyan sofőrt találnánk, aki az évtizedek során több tucat elsősegélydobozt halmozott fel anélkül, hogy csak egy kötszert vagy ragtapaszt elhasznált volna a készletből. Tehát: fölöslegesen kidobta a pénzt, s elpazarolta a kötszereket, fertőtlenítőket, ragtapaszokat.
Mi lenne a helyes megoldás?
Nem is olyan régen végre kihúzták a gépkocsik kötelező felszereléséből a pótégőket. Végre az illetékesek is felfogták, hogy a modern gépkocsikon már csak szakavatott szerelő tudja kicserélni a kiégett égőt. Ideje lenne az elsősegélydobozoknál is a kötelező szót az ajánlottra cserélni.
A rendőrökkel is meg kellene értetni, hogy elsősorban azokat büntessék és ellenőrizzék, akik valóban veszélyeztetik a közúton közlekedők testi épségét, s inkább ott ügyeljenek a forgalomra, ahol gyakoriak a balesetek vagy a dugók. Még több energiát kellene fordítani a megelőzésre – például arra, hogy egy autópályán történt baleset színhelye előtt a lehető leggyorsabban megkezdjék a forgalom elterelését.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.