Illusztrációs felvétel
Mennyire fog fájni az uniós költségvetés?
Nehéz megítélni pontosan, hogy milyen hatással lesz a Szlovákiának folyósított uniós támogatásokra az EU 2021– 2027-es időszakra vonatkozó költségvetési javaslata, amelyet múlt héten ismertetett az Európai Bizottság. Ami biztosra vehető, hogy az ország kevesebb pénzt kap Brüsszeltől, de egyelőre nem lehet kiszámolni, hogy mennyivel.
Az Európai Unió a 2021–2027-es időszakban 1,3 billió eurós költségvetéssel fog gazdálkodni. Eddig az összes, hétéves időszakra vonatkozó költségvetés különbözött az előzőtől, mindig voltak módosítgatások, mert a pénz elosztását Brüsszel mindig az adott időszakra meghatározott prioritásokhoz igazítja.
Határvédelem
A 2021-től kezdődő időszakban ilyen prioritás a menekültpolitika és a határvédelem, amelyre közel 35 milliárd eurót fognak költeni, az előző időszakhoz képest 2,5-szer többet. „Ez reagálás a 2015-ben kirobbant menekültválságra. Mára az unió megértette, hogy sokkal több energiát kell fordítani a külső határok védelmére, ha nem akarjuk, hogy az országokat ellepjék a menekültek” – mondta Vladimír Baláž, a Szlovák Tudományos Akadémia prognosztikai intézetének munkatársa. Ebből a csomagból elsősorban az uniós külső határokon fekvő tagországok kapnak többet, illetve megerősítik az európai határőrséget, a Frontexet. Azt is elvárják a tagországoktól, hogy leépítik a belső határőrizeteket.
A másik jelentős változás, hogy csökken az agrártámogatásokra és a szegényebb régiók felzárkóztatására fordított pénz. „Még így is a költségvetés körülbelül 30 százaléka erre lesz elköltve, ami szerintem nonszensz, hiszen a legfejlettebb országokban a mezőgazdasági termelés a GDP körülbelül 2 százalékát teszi ki, a foglalkoztatás szempontjából pedig mintegy 1,5 százalékot jelent. Ebből is látni, mennyire erős a mezőgazdasági lobbi, az olyan nagy tagállamokban, mint Franciaország vagy Spanyolország, ha a gazdák úgy érzik, kevesebb pénzt kapnak Brüsszeltől, akkor paradicsomot szórnak az utakra, korlátozzák a forgalmat, tüntetnek” – mondta Baláž.
A terv szerint ugyanakkor nő az Erasmus oktatási program kerete, és ezen belül biztosítják az ingyenes InterRail programot is. Nő a támogatás az innováció területén is, új elem a védelmi kutatások és a védelmi ipar támogatása is.
Várjuk ki a végét
Szlovákia számára a legnagyobb érvágás az agrártámadásokra fordítható összeg lefaragása, ez a tervezet legfájóbb pontja, bár konkrét számokat az illetékesek még nem tudnak. „Az Európai Bizottság tervezete csak egy javaslat, csak most indul a megvitatása. A költségvetést minden tagállamnak és az Európai Parlamentnek is jóvá kell hagyni, a végleges változat pedig jelentősen különbözhet a mostanitól” – mondta lapunknak Alexandra Gogová pénzügyminisztériumi szóvivő.
Peter Pellegrini kormányfő szerint is nagyon nehéz felmérni a hétéves költségvetési tervezet konkrét következményeit. „Úgy tűnik, a legtöbb anyagi forrást a kohéziós politika elnevezésű tételből fogják elvenni. A kohéziós támogatás azoknak az országoknak jár, ahol az egy főre jutó bruttó hazai össztermék (GDP) az uniós átlag 90 százaléka alatt van” – mondta múlt héten Pellegrini.
A pénzek elosztására viszont a GDP-n kívül hatással lesz például a fiatalok foglalkoztatottsága. „Meg kell békélnünk az új költségvetéssel és a prioritásokkal, és el kell ismernünk azt is, hogy Szlovákia már sokkal jobb helyzetben van, mint például az előző költségvetési időszak kezdetén” – fűzte hozzá a kormányfő. (dem, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.