Horony Ákos (Somogyi Tibor felvétele) és Alexander Daško (TASR-felvétel)
A roma nyelv elismeréséért szállt ringbe Horony a romák világnapján, Daško is megszólalt

A roma kultúra és hagyományok elválaszthatatlan részét képezik Szlovákia közös kulturális értékeinek – jelentette ki Horony Ákos kisebbségi kormánybiztos a keddi Nemzetközi Roma Nap alkalmából. Alexander Daško romaügyi kormánybiztos szerint a romák problémái mindenki életminőségére hatással vannak.
„Egy jó és tisztességes társadalomban minden ember és minden történet számít. Mindenkiben közös a cél és a vágy: egyenlőségben és méltóságban élni” – fogalmazott Daško sajtóközleményében.
A roma a második legnépesebb kisebbség Szlovákiában. Horony Ákos szerint ezért is szükséges, hogy olyan célokat tűzzünk ki, amelyek biztosítják a roma kultúra és nyelv fejlődését.
Vagyis el kell érni, hogy a roma nyelvet elismerjék a közélet minden területén.
„Ez nem egyszerű feladat, de elengedhetetlen ahhoz, hogy minden állampolgár egyenrangúnak érezhesse magát hazánkban” – tette hozzá a kisebbségi biztos bejegyzésében.
Horony tehát elég ambiciózus célokat fogalmazott meg a Nemzetközi Roma Nap alkalmából, míg Daško inkább a visszatekintésre és az ünneplésre helyezte a hangsúlyt.
A romaügyi biztos sajtóosztályának tájékoztatása szerint szerdán (április 9-én) egy ünnepi rendezvényen keretében Daško elismeréseket ad át három kiemelkedő személyiségnek, akik hosszú éveken át önzetlenül dolgoztak a roma közösségekért, és munkájukat magas szakmai színvonalon végezték.
A kisebbségi kormánybiztos egyértelművé tette, hogy a romaügyi biztossal együttműködve dolgoznak a kitűzött célok eléréséért.
„A romaügyi kormánybiztossal együtt azon dolgozunk, hogy érvényesüljenek a romáink kisebbségi jogai. Az én feladatom elsősorban a kisebbségi nyelvi jogok alkalmazása, valamint annak biztosítása, hogy betartsuk a nemzetközi kötelezettségvállalásokat” – írta Horony.
A 2021-es népszámlálás adatai szerint 67 179 lakos vallotta magát roma nemzetiségűnek, ami a Szlovákia lakosságának 1,23%-át teszi ki. További 88 985 fő a roma nemzetiséget második nemzetiségként jelölte meg.
A roma nyelvet 100 526 ember tekinti anyanyelvének Szlovákiában.
A Nemzetközi Roma Napot először 1990-ben hirdették meg, vagyis pontosan 35 éve. Azért esett április 8-ára a választás, mert 1971-ben ekkor kezdődött az első nemzetközi roma találkozó az angliai Orpingtonban, London közelében.
- kinyilvánították közös származásukat,
- etnikai elnevezésként a „roma” kifejezést fogadták el,
- India országát ismerték el származási helyként,
- elfogadták a roma zászlót: a korábbi két szín – a kék (az égbolt jelképe) és a zöld (a természethez való kötődés) – közé bekerült egy vörös kerék, az Asóka-csakra szimbóluma,
- hivatalosan is jóváhagyták a Gelem, gelem című dalt nemzetközi roma himnuszként.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.