A HZDS–ĽS és a Gyimesi György vezette Magyar Szocialisták Pártja (MSZP) előzetesen megállapodott, együtt indulnak a jövő évi parlamenti és helyi önkormányzati választásokon is. A megállapodásról a HZDS elnökével, Vladimír Mečiar volt kormányfővel beszélgettünk.
Mečiar: sok magyar tagunk van
A HZDS–ĽS és a Gyimesi György vezette Magyar Szocialisták Pártja (MSZP) előzetesen megállapodott, együtt indulnak a jövő évi parlamenti és helyi önkormányzati választásokon is. A megállapodásról a HZDS elnökével, Vladimír Mečiar volt kormányfővel beszélgettünk.
„Kissé más a filozófiánk, mi már nem szeretnénk valaki ellen tevékenykedni.” Ladislav Faith felvételeMilyen formában és tartalommal képzeli el a HZDS és az MSZP közti együttműködést?
Abból az alapvető politikai posztulátumból indulunk ki, hogy mindkét párt polgári társadalmat akar építeni. Másrészt fontolóra kell vennünk, a kormány miért éppen a vegyesen lakott járásokban okozott lényegesen nagyobb munkanélküliséget, miért torpant meg azokban a régiókban a gazdasági növekedés és romlik teljes mértékben az emberek helyzete. Együttműködésünk e terület fejlesztési programjának kidolgozását jelenti. Február táján megrendezzük a két párt szélesebb körű találkozóját, ahol mindezen problémákat közös elképzelésekké formáljuk és együtt készítjük elő a jövő évi választásokat. Megállapodtunk, az árnyékszervekben közösen készítünk fel embereket és megkísérlünk más alternatívát felmutatni, mint ami a jelenlegi hatalmi csoportosulás elképzelése. Mindezt úgy, hogy megfeleljünk Európa feltételeinek. Szeretnénk, ha a különböző nemzetiségű lakosok közti bizalom és egyetértés kormánya lehetnénk, s nem a kölcsönös gyanakvásé. Ennek el kell tűnnie!
Meghiúsíthatja a HZDS–MSZP együttműködést a magyar szocialisták esetleges kimutatható választási sikertelensége?
Nem. Mi mélyen a múltba tekintettünk. Itt a hosszú évek együttélésének kell érvényesülnie, s mi azzal keressük az együttműködést, akivel lehetséges a megegyezés. Figyelembe kell vennünk azt is, hogy 2002-ben önkormányzati választások is lesznek, amelyeken az MSZP a maga nevével és támogatottságával már meghonosodhat. Minden járási elnökünk jelezte készségét az intenzívebb együttműködésre, és figyelembe vesszük azt is, hogy a HZDS-nek sok magyar nemzetiségű tagja is van.
Milyen választási eredményeket vár az MSZP-től?
Ez az együttműködés nem arról szól, hogy a választások után a százalékokat kezdjük számolni. A megyei választásokon a magyar szocialisták nem indulnak. Feltételezem, a helyhatósági választásokon már állítanak jelölteket. S hogy milyen lesz a sorsuk a jövő évi választásokon? Az az ő eredményük. Mindenestre a dolgokat ily módon is értelmezzük: az embereket érzelmileg úgy készítették fel, hogy valaki veszélyezteti őket, s a magyar szocialistákra mint a magyar nemzetiség árulóira, ránk pedig mint ellenségre tekintettek. Ezt a képet el kell vetni! Van itt készség másfajta alternatívát felmutatni, mint amilyet az MKP képvisel, mert ez ilyen rosszul tovább nem mehet.
A Magyar Televíziónak adott interjújában Ön azt nyilatkozta, a választások után hajlandó az MKP-val való együttműködésre is. Most azt állítja, kész együttműködni a Magyar Szocialisták Pártjával. Nem lát ebben a kettős törekvésben ellentmondást?
Nem. Ez egy és ugyanaz a vonal. A szlovákoknak és a magyar nemzetiségű embereknek együtt kell élniük. Megválasztják a maguk képviselőit politikai pártok formájában és küldötteik személyében. Ha az MKP-val lehetséges választások utáni konzultációnkat kibővítjük a magyar szocialistákkal már a választások előtt folytatott együttműködéssel, ez csak intenzívebb folytatás ugyanabban az irányban, nem pedig ellentmondás.
A HZDS a megyei választásokon a Nyitrai kerületben a Szlovák Nemzeti Párttal (SNS) is tárgyalt az együttműködés lehetőségéről, ugyanakkor a jövőben a magyar szocialistákkal is erre törekszik. Ebben sem lát ellentmondást?
Együttműködésünk az SNS-szel a Nyitrai kerületben beszélgetésünk idején még mindig nyitott kérdés (azóta a Nyitrai kerületben HZDS-SOP-SDĽ-Stred választási koalíció jött létre – a szerk. megj.). El kell mondanom, hogy a szélesebb koalíciónak nem az nem kedvez, hogy a kerületi párttisztviselőink nem akarják, hanem mert az ANO, az MKP és az SDKÚ megtiltotta a politikai egyezségeket a HZDS-szel, noha az ilyen együttműködésnek megvannak a feltételei. Hasonlóan léptek fel a kereszténydemokraták is. Vagyis nem mi határolódunk el az együttműködéstől, hanem ők folytatják azt, amit 1998-ig tettek: a veszélyeztetettség elvére épülő szövetséget kívánnak létrehozni. Nekünk a közjó és közhaszon elvén kell csoportosulnunk. Ez kissé más filozófia, mi már nem szeretnénk valaki ellen tevékenykedni. Ha meg akarunk felelni az eljövendő időszak kihívásainak – amikor már, mondjuk, nyugdíjas leszek – , akkor ez csak a társadalmi szolidaritás megszilárdításával érhető el, nem a további differenciálódással. Ezeket a lépéseket rövid és hoszszú távon is kell értelmezni: a HZDS össze akar kötni, nem megosztani. A pártközpont semmilyen utasításokat nem adott a megyei koalíciók megkötését illetően. Minden kerület azzal fog együttműködni, akivel megegyezett. Ez az elfogadhatóság mértéke is. Úgy tűnik, a jelenlegi kormánykoalíció regionális szinten már nem létezhet, mert olyan mélyek az ellentétek. Ami a hozzánk való viszonyulást illeti, a politika egy része elfogad bennünket, másik része – művileg – még nem. Vegyük figyelembe, hogy ezzel az emberek egy nagy csoportjától különülnek el, de ez az ő ügyük, ennek a politikának nincs esélye a sikerre.
Milyen kulcspozíciókat ígérnek a magyar szocialistáknak?
Más a filozófiánk, a mi pártjaink nem a bársonyszékek pártjai. A mi pártjainkban az a lényeges, hogy mit akarunk tenni. S ha megegyezünk abban, mit akarunk tenni, akkor meg is osztozunk, hogy ki milyen utat és munkát vállal fel. A fizetségről csak a munka után beszélünk. Az MSZP-ben is, nálunk is vannak értelmes emberek. Össze kell őket fogni és nem szabad etnikai hovatartozásuk miatt egymással szembe állítani. Polgári társadalom nem építhető etnikai különbségekre. Azokat tiszteletben kell tartani, de össze kell fogni a magasabb rendű érdekekért.
Feltételezem, azért tárgyaltak konkrét tisztségekről...
Meg fog lepődni, de végképp nem. A mi megfontolásunk teljesen más, s ebben a vonatkozásban jó, ha nem ismételjük meg a most meglévő hibákat, vagyis hogy először azt oldják meg, ki milyen posztot foglal el, s csak aztán azt, mit fog csinálni. Mi először azt akarjuk tudni, mivel lehetünk az emberek hasznára. Ha ezt megoldottuk, akkor beszélhetünk a többi dologról.
Dél-Szlovákia adottságaiból kiindulva Ön szerint mégis mely posztok volnának a legmegfelelőbbek?
Tekintetbe kell vennünk, hogy Dél-Szlovákia jelenlegi legnagyobb gondja a munkanélküliség nagyarányú növekedése – ebben az esetben a kormánynak sikerült betartania a megkétszerezésre vonatkozó ígéretét. Dunaszerdahely és Komárom kivételével valamenynyi déli járás hanyatlik. Hiányzik bármiféle beruházási és fejlesztési program és azok támogatása is, akiknek ezt végre kellene hajtaniuk, vagyis a vállalkozóké, tanároké és másoké. Ezek az elsődleges célok, amelyekben meg tudunk egyezni. Természetesen, ha a politikai párt befolyásra tesz szert, akkor ott cselekszik, ahol befolyás van: a választott testületek, az államigazgatási végrehajtás és a regionális programok megvalósítása terén képzelhető el az együttműködés. Ám nem arról van szó, hogy egyik a másiknak játssza át a bársonyszéket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.