<p>Idén a diákok két százalékkal jobb eredményt értek el a magyar írásbeli érettségin, mint tavaly. A szlovák írásbelik eredménye idén öt, a matematika pedig több mint nyolc százalékkal esett vissza a tavalyi eredményekhez képest – derül ki az országos eredményekből.</p>
Matekból és szlovákból gyengék a diákok
Az Oktatásügyi Szabványosított Mérések Nemzeti Intézetének (NÚCEM) adatai alapján idén márciusban 39 670 diák tett érettségi vizsgát írásban, közülük 83-an pótterminusban vizsgáztak.
Jobb magyareredmények
Magyar nyelvből 1703 diák írt írásbelit, átlag 57,6%-os eredményt értek el. Az adatok alapján a gimnazisták 71,9, míg a szakközépiskolák diákjai 48,6%-ra írták meg a tesztet. A tavalyi eredményekhez képest az országos átlag 2%-ot javult, miközben a gimnazisták eredménye a tavalyi 66,4%-hoz képest jelentős előrelépést jelent.
Bodnár Mária, a Nagykaposi Gimnázium tanára szerint az idei magyar írásbeli feladattípusok megfeleltek a várakozásnak. „Néhány kérdés olyan tananyagrészt érintett, amely csak apró betűvel van feltüntetve a tankönyvben” – értékelte a tesztet lapunknak Bodnár. Simon Beáta, a dunaszerdahelyi magángimnázium magyar nyelv és irodalom szakos tanára szerint az idei írásbeli teszt abban különbözött az előző évek tesztjeitől, hogy korrektebb, pontosabb volt, nem voltak félreérthető feladatok, a feleletválasztós kérdéseknél egyértelműek voltak a helyes válaszok. „Azt hiszem, kollégáim nevében is mondhatom, nekünk tanároknak a teszt formájával szemben vannak fenntartásaink. Jobb lenne, ha az érettségi írásbeli vizsgán a diákok képességeit, gyakorlati tudását mérnék, nem csupán a lexikális ismereteikre lennének kíváncsiak, mert az az igazi tudásról nem okvetlenül ad hiteles képet” – magyarázta Simon Beáta.
Gyengébb szlováktudás
Szlovák nyelvből idén a magyar diákok átlag 43,8%-os eredményt értek el, a gimnazisták 54%-os, a szakközépiskolák diákjai viszont mindössze 37,5%-os tesztet produkáltak. A tavalyi eredményekhez képest az országos átlag közel 5%-ot esett vissza. Rosszabb hír, hogy mintegy 500 diák 33%-os vagy ennél rosszabb eredményt ért el, így a gyengén és alulteljesítők száma a tavalyi 341-hez képest 158-cal nőtt. „Az előző évek rossz tapasztalatai után a számon kért szókészlet a valós élet igényeit tükrözte. A szövegértéshez kapcsolódó feladatok, tekintettel arra, hogy nem anyanyelvről van szó, túlságosan időigényesek voltak” – mondta Leck Judit gimnáziumi tanár. Ahogyan arról korábban beszámoltunk, néhányan a szemelvények szerzői közül is úgy vélik, több szövegértési feladat sem volt egyértelmű az idei érettségi tesztekben szlovák nyelvből és szlovák irodalomból.
Nehéz matematika
A matematikatesztek országos eredménye ingadozó, idén az országos átlag 45,9%. Ez a szlovák nyelvnél is jelentősebb visszaesés: a tavalyi átlaghoz képest ugyanis 8,4%-kal rosszabb. A gimnazisták átlaga 51,1%, a szakközépiskolások viszont 33,4%-ot érek el. Összesen 584 diák nem írta meg a matematika írásbelit, közülük 153-an gimnazisták. Eszenyi Adél, a Nagykaposi Gimnázium matematikatanára szerint a feladatok igényesek voltak, de az előírt tananyaghoz kapcsolódtak. „Némelyik feladat megfogalmazásában eltért a tankönyvben megszokottól” – véli Eszenyi. Édes Erzsébet, a komáromi Selye János Gimnázium matematikaszakos pedagógusa szerint az idei feladatok nem voltak nehezebbek, mint a korábbiak. „Ez az évfolyam volt az, amely már az új módszer szerint tanulta a matematikát, valószínűleg a számolási készségük lehetett gyengébb színvonalon, mert az alap- és a középiskoláknak is nagy munka árán, de át kellett állni az új módszerre. Nekünk is át kellett dolgoznunk a programunkat, az alapiskolából érkező diákok tudásszintjéhez kellett igazítani” – magyarázta Édes Erzsébet.
Az angol jobban megy
Az emelt szintű angol tesztet átlagosan 57%-ra, a német írásbelit pedig 42,7%-ra teljesítették az idei érettségizők. Bertók Erzsébet angoltanár szerint a legtöbb figyelmet a hallás utáni szövegértés igényelte. „Az íráskészséget mérő feladat témája – a divat – a fiúk számára nem volt túl életközeli” – zárta Bertók Erzsébet.
A NÚCEM a napokban hozza nyilvánosságra a részletes, iskolákra lebontott teszteredményeket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.