Nemzetgazdasági tervezés szakon szerzett oklevelet a Pozsonyi Közgazdaság-tudományi Egyetemen, azóta egyfolytában régiófejlesztéssel foglalkozik, külföldön is szerzett szakdiplomákat. A főpolgármesteri hivatal stratégiai osztályának éléről 1998-ban került a Kassai Kerületi Hivatal elöljáróhelyettesi posztjára.
Más értékrendet kell teremteni
„Ezek az első megyei választások, a polgárok még nem igazán tudatosítják a dolog fontosságát és tétjét.” A kerület problémái jó ideje „adottak”. Munkanélküliség, rossz gazdasági viszonyok, romakérdés…
A szociális helyzet javítása egyre sürgetőbb feladat, a lakosság életének minden területére pozitívan hatna. A régió leszakadásának megállításához gondolkodás- és módszerváltásra is szükség van, elsősorban helyi anyagi és szellemi forrásokra támaszkodva. A régió szükségleteihez igazodva új vállalkozások feltételeit kell megteremteni, ami új munkahelyeket eredményezne. Ehhez az oktatási intézményeknek is figyelembe kell venniük a régió szükségleteit, célirányosan kell működniük, hogy a kikerülő fiatalok versenyképessé váljanak a munkaerőpiacon, hogy európai szinten tudjanak élni. Főleg a kerület déli részén van szükség átfogó vidékfejlesztésre, a kis települések leszakadásának megakadályozása érdekében.
Gondolom, az eurorégiók szerepe is megnő a jövőben. Tapogatózó jellegű közeledésre eddig is történtek kísérletek a Kassai kerületben.
A határon átnyúló együttműködés fontos szerepet kap az elkövetkező időszakban, elsősorban az eurorégiókon belül, de kívül is, a kassai régió viszonylatában elsősorban Szlovákia és Magyarország között, ám Szlovákia és Ukrajna között is. Ez is egy módja annak, hogy az országhatárok ne legyenek kerékkötői a további fejlődésnek.
Tegyük fel, hogy Ön megnyerte a választásokat, és első megyei elnöki munkanapján beszélgetünk. Mi az, amihez azonnal hozzákezdene?
Meg kell teremteni a feltételeket ahhoz, hogy a megyei önkormányzat működőképessé váljon. Fel kell építeni egy új hivatalt. Az én irányításommal csakis olyan hivatal működhetne, amely fontos és konkrét célokra összpontosítaná erőit, kellő szakmai színvonalon és a lehető legnyitottabb módon dolgozna. Nem tűrnék semmiféle öszszefonódásokat, egyéni érdekek érvényre juttatását. Fel kell térképezni a legégetőbb problémákat, és le kell zárni a hatáskör-átruházásokat. A leendő önkormányzat semmilyen téren nem lesz kerékkötője a fejlesztésnek és fejlődésnek, mert az egészséges lokálpatriotizmus már most jelen van ezen a vidéken.
Az ön starthelyzete azért is jó, mert az elmúlt három évben alkalma nyílt egy kerületi hivatal működésének beható megismerésére. Mit kellene gyorsan és radikálisan megváltoztatni a munkamódszerek terén?
Igen, szerencsés helyzetben vagyok, mivel tudom, mit kell kiküszöbölni, és mik az átmenthető pozitívumok. Az utóbbi három évben tervezési folyamat indult meg a regionális fejlesztésben, olyan költségvetés-előkészítés kezdődött meg, amely elsősorban a helyi prioritásokra összpontosít, bár nem sikerült teljesen kiküszöbölnünk a személyes érdekek érvényesülését a hivatalon belül. Készen áll a kerület regionális terve, amely része az állami fejlesztési tervnek. Ezt kell lebontani, és keresni a programok pénzelésének lehetőségeit.
Kerületi elöljáró-helyettesként mennyire tudta érvényre juttatni a magyar nemzetiségű lakosság érdekeit?
Egy hivatalnok az érvényes törvények szerint működhet, ezeken belül sikerült elérnem, hogy a gazdasági és szociális problémák megoldása elsősorban a déli járásokra összpontosuljon. Ezt sajnos az a tény is indokolta, hogy a kerület déli része a legelmaradottabb. Ott mára már kis mértékű fejlődés tapasztalható, az a bizonyos gondolatváltás pedig délen inkább megjelent, mint északon. Ez főleg a határon átnyúló együttműködésből fakad. Magyarország a vidékfejlesztés terén előbbre tart nálunk, bőven van tanulnivalónk. Örülök, hogy ezek az elmaradott települések végre pénzhez jutottak a környezetvédelmi infrastruktúra fejlesztésére, ez a szakminisztérium, valamint a kerületi és a járási hivatalok együttműködésének köszönhetően valósult meg. Minden lehetőséget megragadtam, hogy pénzt „varázsoljak” a nemzetiségi iskolák felújítására, állaguk megóvására, továbbá mindent megtettem azért, hogy ne szűnjön meg egyetlen nemzetiségi oktatási intézmény sem.
Úgy tudom, a kassai Thália Színház életét is sokszor megkönnyítette, illetve ha nem Ön volna az elöljáró-helyettes, a mostaninál sokkal nehezebb helyzetben lennének.
Lehetőségeimhez mérten igyekeztem segíteni a színház működését. A legnagyobb gond az épület befejezése körül keletkezett, szerencsére a jövő évi költségvetésben is van rá némi pénz. Szerintem nagyon fontos, hogy jó körülményeket teremtsünk a színház tevékenységéhez, mert az intézmény a kassai magyar közösség szellemi központjává is válhatna. A kultúrának, művészetnek nagyon erős megtartó ereje van.
Mit kínál a szlovák választóknak? A régiófejlesztés, gondolom, nem nemzetiségfüggő dolog.
Nem is szeretném magyar és szlovák többségű területre felosztani magamban a leendő megyét. A szociális és gazdasági problémák megoldását illetően az egész kerületben vannak sikereink, az iglói ipari park tervezetét például már elfogadták, Phare-pénzek is érkeznek majd. Ennek a projektumnak társszerzője voltam, és nem érdekelt, hogy szinte színszlovák vidékről van szó, csak arra gondoltam, hogy annak a régiónak is szüksége van a fejlesztésre.
A Kassai kerület országos listavezető a megyeielnök-jelöltek számát illetően; huszonnégyen versengenek a választók bizalmáért. Milyen esélyt jósol saját magának?
Ebből is látni, milyen sok itt az ambiciózus ember! Vagy jobbik esetben mindenki úgy gondolja, hogy valamit sürgősen tenni kell a régióért, mindenki a bőrén érzi a leszakadást. Ami a jelöltek szakmai felkészültségét illeti, legalábbis eddigi tevékenységük alapján, kevés hozzáértő ember akad közöttük, kevesen foglalkoztak területfejlesztéssel, hivatalszervezéssel, sok jelöltnek nincs vezetői gyakorlata, nem tud bánni az emberekkel. Ennek fényében nem tartom magam rosszabb jelöltnek egyiküknél sem.
Ön szerint mekkora a kerület választópolgárainak érdeklődése? Egyes szakértők alig 50 százalékos részvételt jósolnak.
Ezek az első megyei választások, a polgárok még nem igazán tudatosítják a dolog fontosságát és tétjét. Keveslem a tájékoztatást, szerintem a nagy nyilvánosság nem ismerkedhetett meg kellő mértékben a hatáskörök átruházásának hozadékaival. Szeretném hinni, hogy a magyarlakta településeken, az eddigi hagyományokhoz híven most is az átlagosnál nagyobb lesz a részvétel. Annyit üzennék a választóknak, hogy nagyon sok múlik azon, ki és hogyan indítja meg a reformfolyamatokat a leendő megyében. Fontos, hogy a megyei elnök valóban szívügye legyen a régió, és hogy az illetőnek tiszta legyen a múltja. A gazdasági és szociális fejlesztés mellett a társadalmi fejlődés is elengedhetetlen, más értékrendnek kell megjelennie a társadalom életében.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.