Márai-kvíz

1. Márai Sándor 1900. április 11-én született Kassán, de nem Máraiként. Milyen név szerepelt a keresztlevelében?a. Grosschmidb. Groschen-Schmiedc. Zipser2.

1. Márai Sándor 1900. április 11-én született Kassán, de nem Máraiként. Milyen név szerepelt a keresztlevelében?

a. Grosschmid

b. Groschen-Schmied

c. Zipser

2. „A kassai polgárt megidézni, személyét letartóztatni, fölötte ítélkezni, vagyonát lefoglalni semmiféle idegen bírónak nincs joga, mert fölötte csak Kassa város bírája és esküdtjei ítélkezhetnek” – olvasható abban a levélben, amely Kassát szabad magyar királyi várossá tette 1347-ben. Melyik magyar király volt e szabadalomlevél szerzője?

a. Nagy Lajos

b. Károly Róbert

c. IV. Béla

3. „Amikor egy reggel Gregor Samsa nyugtalan álmából felébredt, szörnyű féreggé változva találta magát ágyában” – így kezdődik Franz Kafka kiváló elbeszélése, Az átváltozás (Die Verwandlung; 1912). Kilenc évvel később már magyarul is olvasható volt – Márai Sándor fordításában jelent meg egy kassai lapban. Melyikben?

a. Kassai Napló

b. Szabadság

c. Kassai Újság

4. Márai dolgozószobájának falán egy rézmetszet függött, Georg Hufnagel metszete. A kép túlélte Buda ostromát, s Márai magával vitte az emigrációba is. Mit ábrázolt?

a. II. Rákóczi Ferenc rodostói házát

b. bibliai jelenetet: az utolsó vacsorát

c. Kassát

5. Melyik volt az a Márai-könyv, amelyiknek első kiadását elkobozták, szerzőjét beperelték, az Új Magyarság nevű lapban pedig kórosan exhibicionistának és zsidóbérencnek nevezték?

a. Egy polgár vallomásai

b. Kassai őrjárat

c. Zendülők

6. A második világháború után Márai elutasított minden szerepvállalást, amit a kommunista kultúrpolitika felkínált számára. „Inkább egyenek meg a férgek / Minthogy a férget megegyem” – idézte ennek kapcsán költő barátja sorait 1947-es naplójában. Kinek melyik verséről van szó?

a. Illyés Gyula: Egy mondat a zsarnokságról

b. Karinthy Frigyes: Struggle for life

c. Kosztolányi Dezső: Számadás

7. A Valahol Európában című filmet – amely máig az egyik legnagyobb sikerű magyar nagyjátékfilm – Márai Sándor testvére rendezte, aki bátyjához hasonlóan 1948-ban elhagyta Magyarországot. Ki ő?

a. Bacsó Béla

b. Radványi Géza

c. Makk Károly

8. Márai az emigráció során négy városban élt hosszabb ideig – milyen sorrendben?

a. Nápoly – New York – Salerno – San Diego

b. Nápoly – Salerno – New York – San Diego

c. Salerno – Nápoly – New York – San Diego

9. A gyertyák csonkig égnek című Márai-regény színpadi változatát 2006-ban állította színpadra a londoni Duke of York’s Theatre. Henrik, a tábornok alakját egy Oscar-díjas angol színész alakította. Kicsoda?

a. Ralph Fiennes

b. Hugh Grant

c. Jeremy Irons

10. „Janika, köszönöm neked, hogy olyan vagy, amilyen, maradj becsületes ember, vigyázz Mamira, küldjél néha pénzt a nagymamádnak.” Márai 1967. február 21-én egy különös, végrendeletszerű szöveget mond magnóra, feleségének (Mami) és nevelt fiának (Janika) címezve. Ezen a magnófelvételen beszél arról is, hogy művei magyarországi kiadását csak akkor engedélyezi, ha… (A felvétel a Petőfi Irodalmi Múzeum honlapján meghallgatható.)

a. „…Magyarországról elmentek az oroszok és helyreállt egy alkotmányos helyzet”

b. „…egy kommunista könyvüzem helyett régi kiadóm, a Révai kapja meg a kiadói jogokat”

c. „…eltörlik az irodalmi cenzúrát, és szövegeim változtatás nélkül jelenhetnek meg.”

11. Márai a sztoikusoknak ajánlotta Füves könyvét, „akik megvigasztaltak, mikor nem volt vigasz a földön, és megtanítottak, hogy ne féljek a haláltól, sem a rabszolgaságtól, sem a szegénységtől, sem a betegségtől”. Ki volt az a sztoikus gondolkodó, akinek Elmélkedéseit élete végéig kötelező olvasmányként forgatta, s akiről Kosztolányi verset írt?

a. Seneca

b. Epiktétosz

c. Marcus Aurelius

12. „Gondolatban együtt vagyunk Önnel… Boldog születésnapot kívánunk, és az Isten áldja meg” – olvasható egy 1985-ös keltezésű, Márainak küldött születésnapi levélben. Ki volt a feladója?

a. Fidel Castro és családja

b. Truman Capote és John Updike amerikai írók

c. Ronald Reagan, az Amerikai Egyesült Államok elnöke és felesége, Nancy Reagan

13. Márai Sándor 1989. február 21-én, 89 éves korában főbe lőtte magát. A gyászszertartáson mintegy huszonöten vettek részt. Hol temették el Márait?

a. San Diegóban

b. New Yorkban

c. Hamvait a Csendes-óceánba szórták

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?