Ma kiderül, milyen újabb járványügyi szigorításokat fogad el a kormánykoalíció

rendőrség
Pozsony |

A kormánynak ma kellene döntenie a szigorúbb lezárásokról, viszont a koalíciós képviselők tegnapi kijelentései alapján az utolsó pillanatig sem volt biztos, miben egyeztek meg a felek. Zuzana Čaputová a teljes lockdown bevezetését sürgeti.

Mindössze két nap telt el azóta, hogy életbe lépett a Covid-automata újabb változata, a kormány máris újabb szigorítások elfogadásáról tárgyal. Ahogy arról az Új Szó is beszámolt, Vladimír Lengvarský (OĽaNO) egészségügyi miniszter és Boris Kollár (Sme rodina), a parlament elnöke is elképzelhetőnek tartja az úgynevezett szigorított lockdownt. Hogy ez pontosan mit jelent, egyelőre nem világos.

Kompromisszum?

Lengvarský a járványügyi szakértői konzílium javaslatát szorgalmazza. Ez háromhetes lezárást jelentene mindenkinek, védettségtől függetlenül. Kollár szintén az általános lockdownt tartja elfogadhatónak, amely nem tesz különbséget az oltottak és az oltatlanok között. A házelnök attól sem riadna vissza, hogy szabályozza a járások közti utazást. Ehhez ki kellene hirdetni a veszélyhelyzetet, hiszen csak így lehet korlátozni az emberek szabad mozgását. A kijárási tilalom bevezetéséről már hetek óta zajlik a vita, de a koalíció mindeddig nem volt hajlandó meghozni ezt a döntést.

Az SaS parlamenti képviselője, Janka Bittó Cigániková azonban úgy véli, nem kellene korlátozni az oltottakat, hiszen ezzel csak csökkenne a szlovák társadalom egyébként is alacsony oltási hajlandósága. A döntés végső soron Richard Sulík pártelnök kezében van, aki nyilvánosan egyelőre nem kommentálta a fejleményeket.

Hétfő este a koalíciós tanács is összeült, hogy egyezségre jussanak a nézetkülönbségekről. Kedden azonban még azzal kapcsolatban is ellentétes információk jelentek meg, hogy egyáltalán kompromisszumra jutottak-e, vagy sem. Anna Zemánová, az SaS parlamenti frakcióvezetője kedden azt mondta, még mindig tárgyalnak a koalícióban a végkifejletről. Ezzel szemben Juraj Šeliga, a Za ľudí képviselője úgy fogalmazott, a konkrét intézkedésekről egyhangú megállapodás született. Hasonlóan nyilatkozott Michal Šipoš, az OĽaNO frakcióvezetője is, aki hozzátette, hogy a változásokról közösen tájékoztatnak majd a szerdai kormányülés után, addig azonban nem árulnak el semmilyen részletet. Igor Matovič (OĽaNO) pénzügyminiszter a Rádio Expres déli vitaműsorában megerősítette, hogy kompromisszumos megoldás született, de részleteket ő sem közölt.

Kapcsolódó cikkünk

Lehetséges forgatókönyv

A nagy titkolózás ellenére a Denník N állítólag hozzájutott a koalíciós tanácson elhangzott információkhoz. A napilap szerint a háromhetes lockdown helyett mindössze két hétig tartanak majd a lezárások, és igenis különbséget tesznek az oltottak és az oltatlanok között. Azok, akik nem számítanak teljesen védettnek, csak az élelmiszerboltokba, drogériákba, gyógyszertárakba és az újságárusokhoz mehetnek, viszont a védett személyek látogathatnak egyéb, létfontosságú árucikkeket kínáló boltokat is. Ezek listája egyébként viszonylag hosszú (az összes információ elérhető az uvzsr.sk honlapon), de közéjük tartoznak például a ruha- és cipőboltok, illetve a kertészeti üzletek is. Az éttermeket, a hoteleket, a panziókat és az edzőtermeket továbbra sem nyithatnák ki. A Denník N arról nem tudott bővebb információkat közölni, hogy az ételt és italt kínáló szolgáltatások elvitelre működhetnek-e.

Emellett állítólag visszatér az esti kijárási tilalom is, a munkahelyeken pedig szigorúan fogják ellenőrizni az OTP-rezsim betartását. A napilap információi alapján az iskolákat továbbra sem zárnák be, viszont a diákokat tesztelni kellene.

Fontos azonban hangsúlyozni, hogy ezek nem hivatalosan megerősített információk, biztosat csak a szerdai kormányülés után lehet tudni.

„Elveszítjük a harcot”

Zuzana Čaputová és Vladimír Lengvarský kedden délelőtt a Pozsonyi Egyetemi Kórház (UNB) főrévi (Ružinov) kihelyezett intézményét látogatta meg. A köztársasági elnök megtekintette az intenzív osztályon uralkodó állapotokat.

Zuzana

Ezt követően sajtótájékoztatót tartott, ahol láthatóan feldúlt állapotban volt. Kijelentette, itt az ideje véget vetni a vírussal kapcsolatos butaságok terjesztésének.

„Elveszítjük a harcot a vírussal szemben. Az újonnan azonosított fertőzöttek arányát tekintve mi állunk a legrosszabbul a világon. Nem tudom, mit kell még látnunk és hallanunk ahhoz, hogy változtassunk a hozzáállásunkon”

– jelentette ki. Megjegyezte, ideje hallgatni a járványügyi szakértőkre, akik a lockdown bevezetését javasolják.

„Igen, ez egy népszerűtlen javaslat, amely ugyanakkor elengedhetetlen. És igen, sajnos mindenkit érintenie kell, oltottakat és oltatlanokat egyaránt. Egyszerűen olyan rosszul állunk, hogy a lezárásoknak mindenkire vonatkozniuk kell”

– mondta a köztársasági elnök, hozzátéve, hogy ez valóban igazságtalan azokkal szemben, akik felelősségteljesen viselkedtek és beoltatták magukat, de a kórházak olyan súlyos helyzetben vannak, hogy nincs más megoldás.

„Azok a képek, amelyeket az imént a főrévi kórházban láttam, tragikusak, szörnyűek”

– zárta az államfő.

Vladimír Lengvarský megköszönte Čaputová érdeklődését, valamint az egészségügyi dolgozók munkáját. Az újságírók kérdésére azonban már egyikük sem válaszolt, gyorsan elhagyták a helyszínt.

Kritikus határ

A Covid-automata legújabb változatában szó esik az úgynevezett humanitárius katasztrófáról. A szakértők szerint ez akkor következik be, amikor a hazai egészségügy már képtelen ellátni minden beteget, ezért a szomszédos országok segítségére szorulunk. Ezt a határt állítólag akkor értheti el Szlovákia, ha a kezelésre szoruló fertőzöttek száma meghaladja a 3200-at. Ehhez már nagyon közel vagyunk, hiszen kedden újabb 161 kórházba kerülő betegről számolt be az egészségügyi minisztérium. Ezzel a számuk elérte a 3182-t, vagyis már csak 18 betegre vagyunk az említett határtól. Minden bizonnyal ma délelőtt át is lépjük a 3200-at.

kórház

Emellett 300 személy fekszik intenzív osztályon, és 258-an szorulnak lélegeztetőgépre. A keleti országrészekben található kórházak már arra figyelmeztetnek, hogy nincsenek szabad lélegeztetőgépek, így csaknem már az orvosoknak kell eldöntenie, hogy ki élheti túl a fertőzést. A probléma alapvetően nem a berendezés hiányával van, hanem azzal, hogy hiányzik az egészségügyi személyzet, amely képes kezelni a lélegeztetőgépeket. Peter Visolajský, a Szlovák Orvosszakszervezet (LOZ) vezetője a TA3 hírtelevíziónak azt mondta, az efféle gépek irányításához specialistákra van szükség, és ezt nem lehet pár hét alatt megtanulni.

(nar, TA3, Denník N, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?