<p>A titkosszolgálat (SIS) hajtotta végre a Gorilla-akciót - erősítette meg csütörtök kora esti sajtóértekezletén Daniel Lipšic (KDH) belügyminiszter. Hangsúlyozta, az akció legális és legitim volt. "Megerősíthetjük, hogy 2005-ben és 2006-ban egy bizonyos pénzügyi csoport által elkövetett nagyon súlyos korrupciós bűncselekmények gyanúja dokumentáltatott, de más személyek korrupció bűncselekményének gyanúja is " – jelentette ki. Az érintettek és a pártok sorra reagálnak.</p>
Lipšic: a SIS hajtotta végre a Gorilla-akciót (összefoglaló)
Lipšic
elmondta, a Gorilla-akció létét a rendőrségnek a speciális ügyészséggel együttműködve sikerült megerősítenie, annak az írásos bizonyítéknak köszönhetően, amelyet Iveta Radičová (SDKÚ-DS) miniszterelnök adott át szerdán a nyomozócsoportnak.
Lipšic részleteket arról, mi van az iratokban, amelyeket Iveta Radičová miniszterelnök már átadott a különleges ügyészségnek, az anyag titkosságára való tekintettel nem volt hajlandó elárulni. Nem válaszolt arra a kérdésre sem, hogy ez az anyag, illetve az interneten olvasható anyag tartalmilag megegyezik-e.
A belügyminiszter közölte, hogy a pénzügyi csoport és politikusok közti összefonódásokról 2006-ban az akkori miniszterelnök és belügyminiszter is tájékoztatást kapott. Az anyag a kormány archívumában megmaradt. A dokumentumot a belügyminisztériumtól az akkor Tibor Gašpar vezette korrupcióellenes hivatal is megkapta, amely azonban 2008 májusában törvényellenesen megsemmisítette az iratanyagot. A belügyminisztérium már belső ellenőrzést indított az ügyben.
Tibor Gašpar
Gašpar visszautasítja Lipšic kijelentését, s állítja, az iratanyagot a törvénnyel összhangban kezelték. "Csak részinformációk és talán valamilyen féligazságok hangzottak el" - minősítette a tárcavezető nyilatkozatát.
Robert Kaliňák
A belügyminiszter nem kap tájékoztatást arról, hogy milyen iratokat semmisítenek meg az általa vezetett tárcánál - mondta Robert Kaliňák (Smer-SD), aki Robert Fico kormányának belügyi tárcavezetője volt 2008 májusában, tehát az iratmegsemmisítés idején. Kaliňák hangsúlyozta, az iratkezelés szigorú szabályok szerint zajlik, ezért minden irat sorsa nagyon egyszerűen kinyomozható.
A Gorilla-akció
2005-ben és 2006-ban valósult meg. A 70 oldalas lehallgatási anyag decemberben felkerült az internetre. A lehallgatott célszemély nem más, mint a Penta pénzügyi csoport egyik tulajdonosa, Jaroslav Haščák, a beszélgetések pedig többnyire a csoport lobbitevékenységét érintik - beleértve a pártokat, köztük az akkori MKP-t is, aktuális gazdasági témákat és a Penta érdekeit is. Míg 2005-ben és 2006-ban Mikuláš Dzurinda, az SDKÚ-DS jelenlegi elnöke kormányzott, 2008-ban már Robert Fico volt a miniszterelnök. Gašpar a legutóbbi választások után, 2010 augusztusában távozott a korrupcióellenes hivatal éléről.
Dzurinda szerint Lipšic megbolondult
"Én soha nem mondtam, hogy kaptam vagy nem kaptam ilyen-olyan információt. Én erről egyszerűen nem beszélek" - mondta Dzurinda.
Hozzátette, a miniszterelnök nem rendőr. "Ha a kormányfő információkat kap a titkosszolgálattól, akkor csak azért, hogy olyan ügyekben hozzon döntést, amelyek a hatáskörébe tartoznak" - jegyezte meg az SDKÚ-DS vezetője. Lipšic csütörtöki kijelentéseit alibistának tartja, mert - mint mondta - a belügyminiszter emberei másfél év alatt semmit sem nyomoztak ki, és most mindent más nyakába zúdítanak. "Lipšic teljesen megbolondult" - tette hozzá a kétszeres volt kormányfő.
A Penta
pénzügyi csoport felháborítónak tartja, hogy Daniel Lipšic (KDH) naponta beavatkozik a büntetőjogi szervek tevékenységébe - nyilatkozta csütörtökön Martin Danko, a Penta szóvivője. (TASR, SITA, MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.