Ursula von der Leyen: új korszak kezdődik az Európai Unió és Közép-Ázsia közötti kapcsolatokban

Ursula von der Leyen: új korszak kezdődik az Európai Unió és Közép-Ázsia közötti kapcsolatokban

Az Európai Unió és Közép-Ázsia közötti kapcsolatok új korszakáról beszélt pénteken Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az EU és öt közép-ázsiai ország csúcstalálkozóján az üzbegisztáni Szamarkandban.

Von der Leyen bejelentette, hogy az EU 12 milliárd eurós segélyt nyújt Közép-Ázsiának a Global Gateway nevű programja keretében infrastrukturális fejlesztések támogatására. A bizottság elnöke úgy fogalmazott: a kapcsolatokat stratégiai partnerség szintjére emelik.

A tanácskozáson jelen voltak Kazahsztán, Kirgizisztán, Üzbegisztán, Tádzsikisztán és Türkmenisztán vezetői, valamint António Costa, az Európai Tanács elnöke is.

Von der Leyen arról is beszélt, hogy a világ fordulóponthoz érkezett, új globális akadályok bukkannak fel és számos beruházást más irányba fordítanak, a nagy hatalmú országok világszerte új befolyási övezeteket igyekeznek kialakítani. Kiemelte, hogy a közép-ázsiai országok rengeteg természeti erőforrással rendelkeznek, ami a világgazdaság jövőjének kulcsfontosságú eleme. Ezekre az erőforrásokra „mézesbödönként” tekintenek a globális szereplők – fogalmazott a bizottság elnöke.

Közép-Ázsia gazdag uránium-, kobalt-, réz- és egyéb lelőhelyekben, Kazahsztánban nemrég hatalmas ritkaföldfém-készletekre bukkantak. Amellett, hogy hagyományosan Oroszország gyakorol jelentős befolyást a térségre, az Európai Unió mellett Törökország, Kína, az Egyesült Államok, sőt még Dél-Korea és Japán is érdeklődést mutat a közép-ázsiai erőforrások iránt.

Az Európai Unió ajánlata más, mint a többieké - szögezte le von der Leyen, azt ígérve, hogy az EU a helyi ipart is fejleszteni akarja. Bejelentette azt is, hogy az európai műholdakkal elérhetővé teszik az internetet Közép-Ázsia eddig elszigeteltebb, távol eső területein is.

Savkat Mirzijojev üzbég államfő a közép-ázsiai régió mély és tartós átalakulását méltatta, és felhívta a figyelmet arra, hogy nem is olyan régen még elképzelhetetlen volt, hogy a térség országainak vezetői együtt képviseltetik magukat az uniós vezetők előtt.

„Hét-nyolc évvel ezelőtt az országok közötti határok le voltak zárva, nem volt kereskedelem, nem volt mozgás, a kapcsolatok be voltak fagyasztva” – idézte fel.

Közép-Ázsiában az Európai Unió a legnagyobb beruházó, és a fejlesztési segélyezés terén is a legjelentősebb szereplő. Ugyanakkor Kína is óriási összegeket fordít nagyszabású infrastrukturális beruházásokra, Oroszország pedig fontos fegyver- és energiaszállító.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?