Mark Rutte: a vámokról szóló vitát el kell választani a védelempolitikától

Mark Rutte: a vámokról szóló vitát el kell választani a védelempolitikától

Az Egyesült Államok által bejelentett, a világ szinte minden országára – köztük NATO-tagországokra is – kivetendő importvámok nem sértik a NATO alapszerződését, a vámokról szóló vitát külön kell kezelni a védelmi kérdésektől – jelentette ki Mark Rutte, a szövetség főtitkára a tagállamok külügyminisztereinek kétnapos brüsszeli tanácskozását lezáró pénteki sajtótájékoztatóján. Egyúttal áttörésnek nevezte az orosz–ukrán béketárgyalásokban amerikai nyomásra elért eredményeket.

„Úgy gondolom, hogy ez két teljesen különálló dolog. El kell választanunk őket, és nem szabad megengedni, hogy ezek zavarják a megbeszéléseinket” – mondta Rutte arra az újságírói kérdésre válaszolva, milyen hatással lehetnek az amerikai vámintézkedések a NATO-tagországok védelmi kiadásainak növelésére, amit az Egyesült Államok követel.

Rutte elutasította, hogy az amerikai döntés megsértené a NATO alapszerződésének 2. cikkét, amely szerint a szövetség tagállamainak „törekedniük kell nemzetközi gazdaságpolitikájuk összehangolására és a gazdasági együttműködés előmozdítására”. Kiemelte: a múltban a szövetségesek közötti egyéb nézeteltérések sem befolyásolták a közös védelemre való képességet.

Azzal kapcsolatban, hogy miközben a NATO a tagállamoktól magasabb védelmi kiadásokat vár el, több miniszter is aggodalmát fejezte ki, hogy a védelemre szánt pénzt elviheti az infláció elleni küzdelem, a főtitkár hangsúlyozta: a nemzeti kormányoknak kell meghozniuk a döntéseket ilyen körülmények között. Hozzátette: nem segítené a szövetséget, ha olyan ügyekben foglalna állást, amelyek nem tartoznak közvetlenül a NATO politikájához, mert a szövetség fő feladata továbbra is az, hogy biztosítsa tagjainak védelmét.

Rutte szerint az orosz–ukrán béketárgyalásokban az amerikai vezetés – élén Donald Trump elnökkel – áttörést ért el, és lépésről lépésre, határozottan, megfontoltan jártak el. „Most már Oroszországon a sor, hogy reagáljon” – tette hozzá.

Mint mondta, az Egyesült Államok célja, hogy igazságos és tartós békét érjen el, olyan békét, amely garantálja, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök „soha többé ne próbálja meg elfoglalni Ukrajna területét”, mert tudatában lesz annak, hogy Ukrajna képes megvédeni magát. Szerinte a NATO tagországai további védelmi támogatással, haderőfejlesztéssel és kiképzéssel segíthetik Kijevet.

Azt is hangsúlyozta, hogy „Oroszország hosszú távú fenyegetést jelent, még akkor is, ha a háború véget ér”. Ezért fontos, hogy az Egyesült Államok aktívan részt vesz a béketörekvésekben, szorosan együttműködik Ukrajnával, és folyamatosan tájékoztatja az európai NATO-tagállamokat, különösen Franciaországot és az Egyesült Királyságot, konkrét javaslatokat téve a tűzszünet vagy békemegállapodás következő lépéseire.

Megerősítette továbbá, hogy Ukrajna NATO-csatlakozásának útja visszafordíthatatlan. „Minden, amit Ukrajnával közösen teszünk – például az, hogy a lehető leginkább összehangoljuk Ukrajna védelmi képességeit a NATO előírásaival –, ennek az építését szolgálja” – jelentette ki. Felhívta azonban a figyelmet, hogy a szövetség azt soha nem ígérte meg Ukrajnának, hogy a NATO-tagság a békemegállapodás része lesz.

A főtitkár kitért Kínára is, amely szerinte „egyre inkább fenyegetést jelent, még ha ezt hivatalosan a NATO-nyelvezet nem is nevezi így”.

A kínai haditengerészet már több hajóval rendelkezik, mint az Egyesült Államok, és 2030-ra ezer nukleáris robbanófejre számítanak; ezek a fejlemények egyértelművé teszik, hogy a NATO nem lehet naiv Kínával kapcsolatban – szögezte le.

Hangsúlyozta, hogy a NATO szorosabb együttműködésre törekszik olyan partnerekkel, mint Japán, Dél-Korea, Ausztrália és Új-Zéland, célja a kapcsolatok mélyítése, különösen a védelmi ipar, az innováció és a hadműveleti tapasztalatcsere terén.

Felhívta a figyelmet arra, hogy az Ukrajna elleni háború jó példa arra, miként támogatja Oroszországot Kína, Észak-Korea és Irán, ami globális biztonsági kockázatot jelent.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?