<p>Minden bizonnyal lelőtték a Malaysian Airlines egyik repülőgépét Ukrajnában, a Donyeck melletti, szakadárok által ellenőrzött területen. A fedélzeten életét vesztette 280 utas és a 15 fős legénység is. A gép – egy Boeing 777-es – Amszterdamból tartott a malajziai fővárosba, Kuala Lumpurba.</p>
Lelőttek egy utasszállítót

ÖSSZEFOGLALÓ
Égő roncsokról és a földön heverő holttestekről küldött jelentést a Reuters hírügynökség tudósítója a repülőgép lezuhanásának helyszínéről, Grabovo közeléből. Beszámolója szerint az ukrán rendkívüli helyzetek minisztériumának tisztségviselője a helyszínen azt mondta neki, legalább száz holttest hever a környéken, de a maláj gép becsapódásának helyszínétől 15 kilométerre is láttak szétszóródott roncsokat.
Az oroszok, az ukránok, de az ukrajnai szeparatisták is tagadták, hogy ők lőtték volna le a civil gépet. Vlagyimir Putyin orosz elnök állítólag rögtön felhívta amerikai kollégáját, Barack Obamát, hogy biztosítsa, Moszkvának semmi köze a gép lelövéséhez.
Az ITAR-TASZSZ hírügynökség illetékes forrásokra hivatkozva azt jelentette, hogy az ukrán fegyveres erők előző nap telepítettek egy Buk típusú légvédelmi rakétával felszerelt egységet abba a kelet-ukrajnai térségbe, ahol lelőtték a maláj légitársaság repülőgépét. Az AP amerikai hírügynökség újságírói azt állították, hogy a kelet-ukrajnai Snizsnye térségben ők maguk láttak egy hasonló rakétakilövő-komplexumot. Anton Herascsenko ukrán belügyminiszter-helyettes korábban azt állította, hogy a gépet „terroristák”, azaz kelet-ukrajnai szakadárok lőtték le. Az ukrán nemzetbiztonsági és védelmi tanács szóvivője szerint viszont a szakadároknak van nagy magasságban haladó gépek lelövésére alkalmas haditechnikájuk.
Tízezer méter magasan repülő gépet csak nagy hatótávolságú, esetleg radarvezérlésű, föld-levegő rakétával lehet lelőni, vagy egy harci repülőgépről levegő-levegő rakétával – közölte a BBC-vel egy meg nem nevezett katonai szakértő. Ebből arra lehet következtetni, hogy semmilyen hordozható rakétával nem érhető el egy ilyen magasságban repülő gép. Amerikai szakértők műholdképekből megpróbálják megállapítani, hogy a térségben az adott időben kilőttek-e nagy hatótávolságú föld-levegő rakétát.
A repülőtársaságok azonnal utasították gépeiket, hogy kerüljék az ukrán–orosz határ feletti légifolyosókat. Lapzártakor még nem volt ismeretes, hogy milyen nemzetiségűek voltak az utasok.
Fél éven belül a Malaysian Airlines két Boeing 777-es repülőgépével történt légi szerencsétlenség: március 8-án a Dél-kínai-tenger felett tűnt el az egyik repülőgép, azóta sem találták meg. (MTI, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.