A Szlovák Gázművek szerint a gázszolgáltatás miatt akkor sem kellene aggódnunk, ha leállnának az Ukrajna felől érkező orosz szállítások.
Leállhat a Szlovákiának szánt orosz gázszállítás az ukrán támadás miatt
Az orosz Lukoil olajtársaság ellen bevezetett ukrán szankciók miatt régiónk politikusai az elmúlt hetekben ugyan főként az orosz olajszállítások jövője miatt aggódtak, az e heti masszív ukrán ellentámadás azonban a gázszállítások sebezhetőségére is felhívta a figyelmet. Mire számíthatunk, ha elzárják az orosz gázcsapot?
Az ukránok a hét elején masszív támadást indítottak az oroszországi Kurszki terület ellen. Nem ez az első alkalom, hogy ukrán alakulatok átlépik az orosz határt, a mostani támadás azonban minden eddiginél hevesebbre sikeredett.
„A kurszki hadműveletek egyik eredményeként pedig az ukrán hadsereg elfoglalta a határ orosz oldalán levő szudzsai gázszivattyú-állomást, amely az utolsó, működő gáztranzitállomás a két ország között”
– írja a Népszava a Vazsnije Isztorii orosz ellenzéki hírportálra hivatkozva, hozzátéve, hogy a hírt az orosz hadsereg vezérkarához közel álló Ribar Telegram-csatorna is megerősítette. „Ez ürügy lehet az orosz Gazprom gázipari társaság számára, hogy leállítsa a szállítást” – idézi a Vazsnije Isztorii Szergej Vakulenko, Bonnban élő orosz olaj- és gázipari elemzőt.
Szlovák félelmek
A helyzet súlyosságára Karel Hirman volt gazdasági miniszter, a parlamenten kívüli Demokraták energetikai szakembere már szerdán felhívta a figyelmet.
„Az Ukrajna felől érkező orosz földgázszállítások az ukrajnai harcok miatt az elkövetkező napokban vagy hetekben teljesen leállhatnak”
– mondta el Hirman, hozzátéve, hogy 2022-ben egy másik átadási ponton, Szohranovkán keresztül hasonló módon állt le a tranzit, és ez az útvonal azóta sem üzemel.
Hogy pontosan mi is a helyzet a szudzsai gázszivattyú-állomással, arról az ügyben érintett gázipari cégek egyelőre nem nyilatkoztak. Az ukrán tranzithálózat működtetője a Reuters hírügynökségnek csupán annyit árult el, hogy „augusztus 8-án kijevi idő szerint délelőtt 10 órakor a földgáz tranzitja az európai vásárlók felé” rendben zajlik. Ami azonban biztos, hogy az említett csővezetéken már most kevesebb gáz érkezik, mint korábban. A Portfolio.hu gazdasági hírportál információi szerint az orosz Gazprom gázipari társaság az elmúlt hetekben stabilan napi 42–42,4 millió köbméter gázt szállított Európának a szudzsai állomáson keresztül. A Reuters hírügynökség legfrissebb információi szerint e héten szerdán azonban már csak 39,4 millió köbméternyi gázt szállítottak ezen a vonalon, ami a Gazprom hivatalos bejelentése szerint csütörtökre 37,25 millió köbméterre esett vissza.
Növekvő árak
Mindezt figyelembe véve azon sem csodálkozhatunk, hogy a földgáz piaci ára Európában azonnal növekedésbe kezdett. Az európai piacon a nagykereskedelmi gázár már szerdán este csaknem 39 euróra emelkedett megawattóránként (MWh), ami az idei legmagasabb érték volt, csütörtökön pedig folytatódott a drágulás. Az amszterdami TTF tőzsdén a jövő hónapban esedékes szállításra szóló európai földgáz megawattóránkénti ára csütörtökön délelőtt 39,45 euróra emelkedett, ami több mint 26 százalékkal magasabb, mint egy hónappal ezelőtt. Csak összehasonlításképpen: fél évvel korábban, idén februárban a megawattóránkénti ár még 23 euró körül mozgott.
Nem lesz gázhiány?
Szlovákiát akkor sem fenyegetné gázhiány, ha teljesen leállna az Ukrajna felől érkező orosz gázszállítás – legalábbis ezt állítja az ország domináns gázipari társasága, a Szlovák Gázművek (SPP), amely szerint már évek óta készülnek az orosz gázszállítások leállásával kapcsolatos kockázatok kiküszöbölésére.
„Emellett időben foglalkozunk egyéb kockázatokkal is, amelyek felmerülhetnek. Az említett helyzetre a Németországból Szlovákiába irányuló szállítási kapacitások lefoglalásával reagáltunk”
– mondta el Ondrej Šebesta, az SPP szóvivője. „Ezen kívül képesek vagyunk szállítási kapacitást biztosítani Magyarországról, Ausztriából, illetve – leányvállalatunk, az Eustream gázszállító munkatársainak köszönhetően – Lengyelországból is” – tette hozzá a szóvivő, aki szerint az SPP az ügyfelei számára bármilyen helyzetben képes garantálni a gázellátást. (mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.