Középiskoláink felvételivizsga-követelményei

Zselíz/Szenc/Galánta/Dunaszerdahely/Párkány/Kassa/Érsekújvár. A középiskolai felvételikről szóló rendelet értelmében a középiskolák igazgatóinak január 15-éig kellett közzétenniük a felvételivizsga-követelmények rendszerét, illetve a vizsgamentesség feltételeit.

Zselíz/Szenc/Galánta/Dunaszerdahely/Párkány/Kassa/Érsekújvár. A középiskolai felvételikről szóló rendelet értelmében a középiskolák igazgatóinak január 15-éig kellett közzétenniük a felvételivizsga-követelmények rendszerét, illetve a vizsgamentesség feltételeit. Ennek a kötelezettségének minden hazai gimnázium, szakközépiskola és szakmunkásképző eleget tett. Az alábbiakban magyar tannyelvű középiskolák igazgatóit kérdeztük a felvételi vizsgák feltételeiről.

„Csak azok a jelentkezőink mentesülnek a felvételivizsga-követelmények teljesítése alól, akiknek nyolcadik év végi és a kilencedikes félévi bizonyítványuk alapján kiszámolt tanulmányi átlaguk nem haladja meg az 1-et. Ezenkívül azoknak sem kell felvételi vizsgát tenniük, akik az alapiskolai tanulmányi vetélkedőkön értékelhető versenyeredményt értek el, azaz az első három hely valamelyikén végeztek” – tájékoztatott a zselízi gimnázium megbízott igazgatója, Cserba Katalin. Az igazgatónő azt is elmondta, a jelentkező diákok az alapiskolai tanulmányi eredményüktől függően többletpontokat is szerezhetnek a felvételi vizsgán. A zselízi gimnáziumban a jövő tanévben vélhetőleg csak egy osztályt nyitnak.

A szenci Szenczi Molnár Albert Magyar Tanítási Nyelvű Gimnáziumban és a szintén magyar tannyelvű vállalkozói szakközépiskolában intézményenként harmincnál kevesebb jelentkező esetén nem tartanak felvételi vizsgákat. Amennyiben ennél több diák nyújtja be felvételi kérelmét, a gimnáziumba jelentkezők csak 1,5-ös tanulmányi átlag alatt mentesülnek a vizsgatétel alól, a szakközépiskolába jelentkezők közül pedig csupán az 1,8-asnál rosszabb átlagot elért diákok kötelesek felvételizni, tudtuk meg Kontár Ildikó igazgatótól, aki hozzáfűzte: „A vizsgaeredmények mellett figyelembe vesszük a diák nyolcadik év végi és kilencedik félévi osztályzatait, valamint a tanulmányi vetélkedőkön elért versenyeredményeit is.”

Geskó Lívia, a galántai, Kodály Zoltánról elnevezett gimnázium igazgatóhelyettese kérdésünkre elmondta: „A diákok vizsgatárgyanként 50 pontot érhetnek el a felvételi vizsgán. Ezenkívül a tanulmányi előmenetelüktől és a versenyeredményeiktől függően többletpontokat is szerezhetnek. A sikeres felvételi vizsgához a jelentkezőnek legalább 70 pontot kell elérnie, mégpedig úgy, hogy tárgyanként 10-nél kevesebb pontot nem szerezhet. Vizsgamentességet csak a színjeles tanulók élvezhetnek, de csak abban az esetben, ha számuk nem haladja meg a 32-t.” A galántai gimnáziumban a jövő tanévben két osztályt szeretnének nyitni.

Cseh Mária, a dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium igazgatója közölte: „Szeptembertől három osztályt szeretnénk nyitni. Valamennyi jelentkezőnknek felvételi vizsgát kell tennie. Többletpontokat jelent a jó tanulmányi előmenetel és a tanulmányi vetélkedőkön elért versenyeredmény is. A diák a felvételi vizsgán elérhető 120 pont mellé így legfeljebb 60 pluszpontot szerezhet.” Az igazgatónő elmondta, valamenynyi környező alapiskolába eljuttatták a felvételivizsga-követelményekkel kapcsolatos információkat, melyek a világhálóról is letölthetők.

Bobor János, a párkányi gimnázium igazgatója elmondta: „Jövőre egy osztályt szeretnénk nyitni, ennek megfelelően legfeljebb 34 tanulót vehetünk fel. Mindösszesen a jelentkezők felét, tehát 17 diákot vehetünk fel felvételi vizsga nélkül. Azok a jelentkezőink, akiknek 1,2-nél jobb a tanulmányi átlaguk, nem tesznek felvételi vizsgát. A felvételin elérhető pontok mellé a tantárgyi versenyek helyezettjei többletpontokat is szerezhetnek.”

Hlavács Máriától, a kassai ipariskola és kereskedelmi akadémia igazgatóhelyettesétől megtudtuk: „Az ipariskolában jövőre három, a kereskedelmi akadémián két osztályt szeretnénk nyitni. Minden jelentkezőnknek felvételi vizsgát kell tennie. A diákok vizsgatárgyanként legfeljebb 100 pontot szerezhetnek, emellett az alapiskolai tanulmányi előmenetelük alapján is rangsoroljuk őket. A tanulóknak a sikeres felvételi vizsgához a maximálisan megszerezhető 400 pontból legalább 150 pontot kell összegyűjteniük, ugyanakkor mindegyik tárgyból pontot kell szerezniük.”

Száraz Dénes, az érsekújvári két tannyelvű gimnázium igazgatóhelyettese elmondta: „A jelentkezők nyolcvan százalékát vehetjük fel a vizsgakövetelmények teljesítése nélkül, amennyiben tanulmányi átlaguk 1,5 alatti. Ezenkívül figyelembe vesszük a diákok nyolcadik és kilencedik évfolyamban elért, értékelhető versenyeredményeit is. A jövő tanévben két magyar osztályt szeretnénk nyitni.”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?