Az Oroszországi Föderáció néhány, az ukrán helyzettel kapcsolatos követelését Szlovákia nem fogadhatja el.
Korčok: Az ukrajnai helyzet rendkívül súlyos
Ezt Ivan Korčok (SaS-jelölt) külügyminiszter jelentette ki az SZK Biztonsági Tanácsának keddi ülése után. Korčok továbbra is lát esélyt a diplomáciai megoldásra. Jaroslav Naď (OĽANO) védelmi miniszterrel egyetértettek abban, hogy a helyzet rendkívül súlyos. Naď szerint az ukrán határon mintegy 130 000 orosz katona sorakozott fel. Beszámolt a nehézfegyverzet jelenlétéről is, ezek közül néhány a Szlovák Köztársaság területét is képes lenne elérni.
"Oroszország követeléseinek egy része olyan dolgokat tartalmaz, amelyekről a mi szempontunkból tárgyalni sem lehet. Átírnák az egész biztonsági struktúrát és azt a világot, amelybe a Szlovák Köztársaság és más államok 1989 után léptek be" - mondta Korčok. Hozzátette: az egyes országok állampolgárainak joguk van eldönteni, hová, mely védelmi struktúrához akarnak tartozni. Úgy véli, az utóbbi 30 évben még nem volt ilyen súlyos a helyzet, ugyanakkor nem zárta ki a megoldás lehetőségét. Leszögezte, ehhez az szükséges, hogy az orosz fél ne támasszon elfogadhatatlan feltételeket.
A tárcavezető felhívta a figyelmet, hogy Szlovákiától csupán néhány kilométerre háborús konfliktus fenyeget. Hozzátette: az SZK világosan állást foglalt a szomszédja területi szuverenitása mellett, védelmezve ezáltal a saját elveit is. Az esetleges uniós szankciókkal kapcsolatban elmondta: azokra úgy kell tekinteni, mint politikai és diplomáciai reakcióra, melynek célja a konfliktus elhárítása.
Naď elmondása szerint a biztonsági tanács szerdán (január 26.) is ülésezni fog. "Az európai kontinens szempontjából talán nem volt ennél rosszabb a helyzet a második világháború vége óta" - fogalmazott a miniszter, rámutatva, hogy Ukrajna határainál a katonák mellett haditechnikát is felhalmoztak. Példaként rakétákat és légvédelmi rendszereket említett.
A miniszterek felhívták a figyelmet, hogy bármilyen konfliktus az ukrán határon jelentős következményekkel járhat Szlovákiára nézve. Naď rámutatott például arra, hogy nagyszámú háborús menekült haladna át az országon akkor is, ha csak korlátozott katonai támadást indítanának a térség ellen.
Mindketten hangsúlyozták: egyelőre nem fontolgatják NATO-csapatok jelenlétét a Szlovák Köztársaság területén. Megjegyezték azonban, hogy az EU keleti határán több ország is kér ilyen segítséget. Korčok szerint a NATO azért létezik, hogy rendelkezésre álljanak a védelmi struktúrák.
Naď ezzel összefüggésben ismét cáfolta azokat a spekulációkat, melyek szerint az SZK és az USA közötti védelmi megállapodás lehetővé tenné az amerikai katonák szabad mozgását Szlovákia területén. Úgy véli, azok, akik ellenzik ezt a szerződést, mindent elkövetnek az SZK és állampolgárai biztonságának és védekezőképességének gyengítése érdekében.
A parlamenten kívüli Hlas-SD a reakciójában felszólította a két minisztert, hogy ne használják fel az orosz-ukrán határon kialakult feszült helyzetet a kedvezőtlen szlovák-amerikai védelmi megállapodás népszerűsítésére. "E propaganda helyett elvárjuk, hogy arról tájékoztassák a nyilvánosságot, a szlovák kormány hogyan készül az esetleges háborús konfliktus utáni migrációs és energetikai válság kezelésére" - olvasható a párt állásfoglalásában, mely szerint Naď és Korčok félelemkeltéssel próbálják elfedni a diplomáciai kudarcukat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.