Galánta. Január elsején életbe lép a státustörvény, de még nem tudni, hol, milyen formában kérhető a magyarigazolvány, vannak-e kérdőívek, és hová kell őket eljuttatni. A kérdésekre Mézes Rudolf sem tudott kielégítő választ adni.
Kizárólag Magyarországon vehető át
Galánta. Január elsején életbe lép a státustörvény, de még nem tudni, hol, milyen formában kérhető a magyarigazolvány, vannak-e kérdőívek, és hová kell őket eljuttatni. A kérdésekre Mézes Rudolf sem tudott kielégítő választ adni. A Szlovákiai Magyar Szülők Szövetségének elnökeként tagja annak a bizottságnak, amely a Csemadok, az MKP, az SZMPSZ, az SZMSZSZ és a Cserkészszövetség részéről hivatott foglalkozni a törvénnyel. Annyit azonban tudni lehet, hogy az ügyintézés nem lesz egyszerű. A tervek szerint 30 iroda foglalkozik a státustörvény gyakorlati alkalmazásával, elsősorban a magyarigazolvány kiadásával, hat iroda lesz Szlovákiában. A kérvényezőnek többször is lesz vele dolga, hiszen az igazolványt ötévenként meg kell újíttatni, és sok kedvezményt külön kell kérvényezni. Az igazolványt csak Magyarország területén veheti át az igénylő. Azt, hogy Magyarországon hol – például a Komáromban vagy a Győrött müködő hivatalban – kívánja átvenni igazolványát, az illetőnek a kérvényen kell feltüntetnie. Aki többet szeretne megtudni a státustörvényről, az a november 10-én Galántán sorra kerülő, Létünk a tét című közösségi fórumon tájékozódhat. Megkérdeztük Duray Miklóst, az MKP ügyvezető alelnökét, hol és hogyan lehet kérni az igazolványt. „Korainak és feleslegesnek tartom az aggodalmakat. Január elseje után minden érdeklődőt felvilágosítanak” – mondta. (gl, sza)
Pozsony. Jozef Migaš házelnök és román kollégája, Valer Dorneanu – aki látogatáson tartózkodott Pozsonyban – tegnap egybehangzóan éles szavakkal bírálta a magyarországi státustörvényt. Mindkettőjük szerint rossz, diszkriminációs hangneménél fogva bonyolítja a térségen belüli együttműködést. Migaš úgy véli, a visegrádi országok jól fejlődő kapcsolatai szempontjából az lenne a legésszerűbb, ha egyáltalán nem lépne hatályba. A házelnök szerint a jogszabály azért is elfogadhatatlan, mert sérti a szomszédos országok szuverenitását. Migaš azonban elmondta, az, hogy a szlovák és a román álláspont megegyezik, nem jelenti azt, hogy egyfajta nemzetközi koalíciót hoznának létre a törvény ellen. (szm)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.