Kisebbségi jogainkról is szólt 1968

Pozsony |

<p>Negyven évvel ezelőtt ezen a napon, az éjszakai órákban lépték át a csehszlovák határt a Szovjetunió és a Varsói Szerződés négy másik tagállamának - köztük Magyarországnak - a haderői, hogy fegyverrel tiporják le a Prágai Tavasz néven ismertté vált reformfolyamatot. A magyar tankok ősszel távoztak, a szovjetek még két évtizedig maradtak.</p>

Miután a csehszlovák pártvezetés nem kívánta visszavonni az 1968 tavaszán és nyarán életbe léptetett demokratizáló reformokat, augusztus 20-áról 21-ére az országot megszállták a vele szövetséges államok haderői. Az inváziónak három magyar áldozata ismert: a negyedi Szvityel Józsefet Pozsonyban lőtte le egy szovjet katona, a nyárasdi Zsigárdi Alajos egy harckocsi alatt vesztette életét szülőfalujában, a kassai László Jánost pedig városában érte halálos találat. Az Alexander Dubček vezette pártvezetést a szovjetek Moszkvába hurcolták, ahol egy tagot - František Kriegelt - kivéve az összes pártfunkcionárius (ČTK-fotó) utólag szentesítette az inváziót. A bevonulás napjaiban rendkívüli körülmények között készült lapunk is. „A megszállás miatt a terjesztés majdnem lehetetlen“ - olvasható az Új Szó 1968. augusztus 23-i számában.
„A szlovákiai magyar kisebbség az 1968-as társadalmi átalakulásnak aktív részese volt - mondta lapunknak Bukovszky László történész, a csehországi Titkosszolgálati Levéltár igazgatója. - A Prágai Tavasz a magyar kisebbség körében elsősorban mint nemzetiségi problémakör jelent meg.“ 1968 tavaszán mindazokat a téziseket felvetették a Csemadok különböző szintű fórumain, melyek 1989 után is aktuálisak lettek. Sérelmezték a magyarság nem arányos képviseletét az állami és pártszervekben, a kétnyelvűség megsértését, a magyar és a szlovák iskolák összevonását. Megfogalmazták a kitelepített magyarok hazatérésének, magyar nyelvű egyetem és főiskolák létesítésének, valamint az 1948-ban elszlovákosított történelmi magyar helységnevek visszaállításának az igényét. Ezeket csak részben oldotta meg az októberben elfogadott nemzetiségi alkotmánytörvény, melyet a normalizálás éveiben sem hatálytalanítottak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?