Kisebbségi alap: 500 jelentkező

Pozsony |

<p>Mintegy 500 kisebbségi szervezet regisztrált a Kisebbségi Kulturális Alap (KKA) felhívására, ezek képviselői választják meg a szakmai tanácsokat, amelyek a kulturális támogatásokról döntenek.</p>

Szeptember 8-ig regisztrálhattak azok a kisebbségi szervezetek, amelyek legalább három éve tevékenykednek a kultúra területén, illetve a nemzeti kisebbségek jogaival, jogi képzéssel és oktatással foglalkoznak. A postára adás határideje szeptember 8-a volt. „A pontos számot még nem ismerjük, a legtöbben az utolsó napokban postázták a regisztrációs ívet” – tájékoztatta lapunkat Molnár Norbert, az alap igazgatója.

A jelentkező szervezetek mintegy kétharmada magyar, számuk körülbelül 300, emellett hozzávetőleg 100 roma és 50 ruszin szervezet regisztrált. Körülbelül 50 regisztrációt küldött a többi 10 nyilvántartott nemzeti kisebbség.

A szervezeteknek fel kellett tüntetniük, hogy mely területtel foglalkoznak (közművelődés, könyv- és lapkiadás, színház, zene, tánc, képzőművészet, audiovizuális művészet). A szervezetek képviselői döntenek majd, hogy a három területre külön szakmai tanácsot hoznak-e létre, vagy egy tanács döntsön a támogatásokról. A küldöttek az öttagú testületbe három tagot választanak, kettőt az igazgató nevez ki. A jövő héten levélben igazolják vissza az elfogadott regisztrációt. „A levélben felszólítjuk őket, nevezzék meg, ki fogja őket képviselni a választógyűlésen, és egyben jelölhetnek tagot a szakmai tanácsba” – magyarázta Molnár. A jelölést levélben tehetik meg, erre a helyszínen már nem lesz lehetőség. „A választ szeptember 30-ig várjuk, a választói gyűlések október 9. és 13. között zajlanak Pozsonyban – tájékoztatott az igazgató. A magyar szervezetek képviselőit várhatóan október 13-ra hívják össze. – Csak mintegy 10 szervezet regisztrációja kérdéses, ezeket még vizsgáljuk” – tette hozzá Molnár. A szakmai tanácsok tagjait október 15-én nevezik ki. A tanácsok október végéig választják meg az igazgatótanács tagjait.

A Kisebbségi Kulturális Alapról szóló törvényt a Híd javaslatára tavasszal fogadta el a parlament. A kisebbségi támogatást 2018-ban már az alap osztja szét a pályázók között, 8 millió euró áll a rendelkezésére, de ebből kell fedezni az alap működési költségeit is (maximum 320 ezer euró). A magyar szervezetek az összeg 53 százalékát, mintegy 4,1 millió eurót kapják, ami csaknem duplája az ideinek. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?