Három évem van hátra a nyugdíjkorhatárig, de az utóbbi időszakban jól kerestem, megéri kérvényeznem június végéig a korkedvezményes nyugdíjat?
Az új rendszer lehetővé teszi, hogy a nyugdíjkorhatár elérése előtt kérvényezzük a nyugdíjaztatást.
Három évem van hátra a nyugdíjkorhatárig, de az utóbbi időszakban jól kerestem, megéri kérvényeznem június végéig a korkedvezményes nyugdíjat?
Az új rendszer lehetővé teszi, hogy a nyugdíjkorhatár elérése előtt kérvényezzük a nyugdíjaztatást.
Az új rendszer lehetővé teszi, hogy a nyugdíjkorhatár elérése előtt kérvényezzük a nyugdíjaztatást. Ehhez azonban két feltételt kell teljesíteni:
- legalább tíz ledolgozott év szükséges
- a nyugdíj megállapított összege nem lehet alacsonyabb a létminimum 1,2 szeresénél, vagyis jelenleg 5496 koronánál
A korkedvezményes nyugdíjaztatás azonban veszteséget jelent a kérvényezőnek: ugyanis a nyugdíjkorhatárig hátralévő időszak arányában csökken a nyugdíj összege. Minden megkezdett harminc nap után 0,5 százalékkal, vagyis egy év alatt 6,5 százalékkal. Ha tehát ön 3 évvel a korhatár előtt szeretne nyugdíjba vonulni, 19,5 százalékkal alacsonyabb járadékra számíthat, mintha kivárta volna a nyugdíjkorhatárt. Ezt a 19,5 százalékot akkor sem kapja vissza, ha elérte a nyugdíjkorhatárt. Nyugdíját természetesen a szabályoknak megfelelően évente valorizálják, és ha dolgozik nyugdíja mellett, akkor évente egyszer kérheti ennek hozzászámítását is a nyugdíjához. Ennyivel nem csökkenti várható nyugdíját az új rendszer sem, ezért inkább megéri várnia.
Bizonyos feltételek mellett jár a nyugdíj teljes összege korkedvezményes nyugdíjaztatás esetén is:
- azoknak, akik fél évvel a nyugdíjkorhatár elérése előtt vesztik el munkájukat és lemondanak a munkanélküli segélyről, ha kérik a korkedvezményes nyugdíjat, nem csökkentik nyugdíjuk összegét, teljesíteniük kell azt a feltételt is, hogy a legutóbbi négy évben legalább három évig rendesen fizették a társadalombiztosítási járulékot.
- azoknak sem csökken a nyugdíj összege, akik egy évvel a korhatár elérése előtt vesztik el munkájukat és kérik nyugdíjaztatásukat, ha lemondanak a munkanélküli segélyről, de csak abban az esetben, ha az utolsó hét évben folyamatosan fizették a társadalombiztosítási járulékot
Elértem a nyugdíjkort, de tovább dolgozom abban a reményben, jövőre, mivel már kisebb lesz a személyi bérpont redukciója, magasabb nyugdíjat kapok. Az átlagos személyi bérpontom értéke eredetileg 2, de a redukció miatt idén csak 1,65-öt „ér”, jövőre pedig már 1,85 lesz. Közbejött, hogy beszámítódik az 1984-94 időszak is. Érdekelne, hogy ezekben az években minek az alapján számítják kivetési alapot.
A személyes kivetési alap 1992 decemberéig az adóköteles bruttó kereset az adó leszámítása nélkül, 1993 januárjától pedig az az összeg, mely alapján a társadalombiztosítási járulékot fizették. Figyelmeztetnem kell azonban, hogy 2006 januárjától újabb törvénymódosítás várható, mely meghosszabbítja az átmeneti időszakot, és így a személyi bérpontja, melynek értéke eredetileg 2, 2006-ban mintegy 1,73 lesz. Ha az átlagos személyi bérpont 1,25-nél magasabbra jön ki, akkor az említett 2013-ig a POMB 1,25 fölé eső értékének csak bizonyos százalékát veszik figyelembe. Ennek értéke 2005-ben 60, 2006-ban 65, 2007-ben 70, 2008-ban 75, 2009-ben 80, 2010-ben 85, 2011-ben 90, 2012-ben 95 százalék lesz. (lpj)
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.