Kihasználják a pártok a finanszírozási kiskapukat

Nem átlátható a pártok finanszírozása, az ellenőrzés nem hatékony, túl sok a kiskapu, melyeket kihasználva lehet burkoltan elkönyvelni gyanús ajándékokat, véli a Fair Play Szövetség. A szervezet tanulmányozta a pártok tavalyra vonatkozó zárszámadásait. Általánosságban elmondható: az éves jelentések egyre hosszabbak, ám nem sokatmondóak, sokszor a lényeg hiányzik.

Az éves jelentések alapján úgy tűnik, gazdaságilag a MKP a legstabilabb párt, ezzel szemben a legtöbb vesztesége, tartozása és elkötelezettsége az SDKÚ-nak és az ANO-nak van, de ilyen szempontból a HZDS sem panaszkodhat. Magdaléna Féniková, a polgári aktivistákkal együttműködő könyvelő szerint ha cégekről lenne szó, már rég tönkrementek volna. „A választók helyében aktívan érdeklődnék, hogyan állhat ilyen rosszul egy párt? És miből akarják törleszteni kötelezettségeiket?” – tette hozzá a könyvelő, aki a zárszámadások alapján nem tudta megítélni, hogy a privatizációs bevételekből kaptak-e a pártok. A jelentésekben ugyanis összesített adatok szerepelnek, melyekből nem lehet rekonstruálni, volt-e valamilyen nagyobb mozgás a számlákon a magánosítások idején vagy közvetlenül utána.

Zuzana Wienk, a Fair Play vezetője szerint a jelentések ugyan hosszabbak, mint korábban, ám a minőség nem javult, és sokszor hiányzik a számlakimutatáshoz tartozó magyarázat – ez érvényes a KDH-ra, az SDKÚ-ra, a KSS-re és az MKP-ra. A szervezet szerint ez súlyos szabálysértésnek számít, és a parlamentnek nem szabadott volna elfogadnia a hiányos jelentéseket, sőt a hiba kiküszöböléséig le kellett volna állítani az állami támogatás folyósítását. „Például az SDKÚ jelentéséből kiderül, hogy a párt 22 milliós kötelezettségét valaki átvállalta. Az viszont, hogy milyen kötelezettségről volt szó, ki vállalta át, milyen formában, rejtély. Négy lízingelt gépjárművet pedig darabonként 425 ezer koronáért adtak el, amit mi sokallunk, de lehet, hogy rendkívül drága kocsik voltak. Viszont azt sem lehet kizárni, hogy piaci áron felül vásárolta meg valaki, azaz burkolt adományról van szó. Mivel ezekhez a tételekhez nem fűztek megjegyzést, csak találgathatunk. Mindenesetre gyanús, sőt nem szabályszerű, hogy az egyes tételeket nem magyarázták meg” – magyarázta Zuzana Wienk.

További súlyos hiba, hogy a pártok nem számolnak el mindennel. Az MKP beismerte, hogy jelentésébe az alapszervezeteket nem foglalta bele, s már dolgoznak a hiányosság kiküszöbölésén. Hasonló gyanú a KDH-val kapcsolatban is felmerült, ám a kereszténydemokraták nem voltak hajlandó együttműködni, nem reagáltak az aktivisták észrevételeire. A Fair Play arra szeretett volna választ kapni, hogy a KDH kitől és milyen feltételek mellett vett fel rövidlejáratú kölcsönt; a párt kit támogatott, illetve kinek és milyen szolgáltatásokat adtak el. Az SDKÚ is ignorálta a polgári szervezet érdeklődését, s Mikuláš Dzurinda pártja sem árulta el, kitől és milyen kölcsönt vettek fel, s ezt miből törlesztik; összesen hány kötelezettsége van a pártnak és kivel szemben; kinek tartoznak 15 millióval; hogyan könyvelték el azokat a tételeket, melyeket visszaadtak azoknak az adományozóknak, akik nem voltak hajlandók közzétenni adataikat; mi volt az a több hónapos munka, amiért a párt 18 milliót számlázott ki; ki vállalta át a 22 milliós kötelezettséget; milyen autókat adtak el darabonként 425 ezerért. Hasonló, ajándékokra, kölcsönökre, juttatásokra vonatkozó kérdések a Smerrel kapcsolatban is megfogalmazódtak, ezekre sem jött válasz. Ellenben a HZDS készségesen együttműködött, a párt képviselői személyesen pontosították a Fair Play által kifogásolt részeket. Kiderült, hogy a mozgalom egy külföldi cégtől felvett egy 6-7 éves lejáratú kamatmentes kölcsönt, melyet 2005-ben kezd el törleszteni. Ezenkívül a HZDS már térítette legtöbb kötelezettségét, melyek főleg különböző hátralékok voltak, például kifizetetlen telefonszámlák, bérleti díjak.

A kommunisták zárszámadása rendkívül tömör, kevés információt tartalmaz, ám utólag válaszoltak a Fair Play kérdéseire. Az ANO is hajlandóságot mutatott az együttműködésre, s az aktivisták firtatására összegezték, kinek milyen adományt adtak, kinek tartoznak. Például a párt 2002-ben versenyt szervezett az ifjú házasok számára, s a fődíj egy 350 ezer értékű, világkörüli utazás volt, ami a jelentésben csak ajándékként volt feltüntetve. Az adósság pedig kifizetetlen számlákból, bérleti díjakból, kölcsönből, autólízingből, részletre vásárolt számítógépekből tevődik össze. Az ANO valamennyi kötelezettségét a tagsági díjakból, adományokból és a költségvetési támogatásból fedezi.

A pártoknak nemcsak a parlamentbe kellett eljuttatniuk zárszámadásukat, hanem a nyilvánosság számára is hozzáférhető kellett tenniük. A HZDS, a KSS és az SDKÚ esetében a törvényhozáshoz eljuttatott és a világhálón olvasható jelentés nem egyezik; az MKP, az ANO, a KDH és a Smer ugyanazt a jelentést adta a parlamentnek, mint ami megjelent honlapjukon.

A szervezet aktivistái már többször rámutattak az egyes vonatkozó törvények hiányosságaira, bekapcsolódtak a belügyminisztérium által előterjesztett, a politikai pártokról szóló új jogszabály kidolgozásába, ám a hatékonyabb ellenőrzésre vonatkozó észrevételeiket nem vették figyelembe. A Fair Play tegnap ismételten felszólította a honatyákat: a pártokról szóló tervezetben, mellyel a parlament a mostani ülésszakon foglalkozik, szigorítsák az ellenőrzésre vonatkozó részeket! (sza)

A pártok gazdasági helyzete a tavalyi évre vonatkozó zárszámadás alapján

MKP – 5 millió nyereség

Smer – 1,2 nyereség

ANO – 56 millió veszteség

SDKÚ – 66 millió adósság

HZDS – 4,7 millió veszteség

KDH – 303 ezer veszteség

KSS – kisebb veszteség, pontos szám nincs, mert korábban nem volt kettős könyvelése

Két kormánypárt veszteséges

Az ANO és az SDKÚ rendkívül rossz anyagi helyzetben van, mindkettő bevétele főleg magánforrásokból származik. A tagsági díjat törvény nem szabályozza, s általánosságban elmondható: a párttagoknak legfeljebb tíz százaléka támogatja jelentősebb összeggel saját pártját. 2000 és 2003 között általában csökkent az adományok száma. 2003-ban az ANO és a KSS semmilyen ajándékot nem kapott; a HZDS, az SDKÚ és a Smer esetében az ajándékok a párt bevételének legtöbb 1,58 százalékát képezték. Az MKP anyagi forrásainak 7,35 százalékát alkották adományok; a KDH esetében ez 14,73 százalék volt. (sza)

A párt költségvetésének hány százalékát tette ki 2003-ban az állami támogatás

párt ANO HZDS KDH KSS SDKÚ Smer MKP

33,87 83,1 68,7 60,51 39,83 81,94 74,04** az adat nem pontos, mert a párt az éves elszámolásába nem számította bele a helyi szervezetek adatait

(Forrás: Fair-play a pártok éves elszámolása alapján)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?