Az iparvállalatoknál a foglalkoztatás már márciusa óta folyamatosan csökken.
Kifogynak a pénzből a szlovákiai családok
A folyamatosan emelkedő árak és a csökkenő reálbérek egyre nagyobb gondot okoznak a családoknak. Az áruhiteleiről ismert Home Credit társaság legújabb felmérése szerint a háztartások 60%-ának látványos ütemben nőttek a kiadásai, és nagyjából ugyanennyien aggódnak amiatt is, hogy gondjaik lesznek a korábban felvett hiteleik visszafizetésével.
A válság már a munkapiacra is rányomta a bélyegét. Szlovákiában a Statisztikai Hivatal által megfigyelt tíz ágazat felében az elmúlt hónapban csökkent a foglalkoztatottság.
„Az ipar mellett, ahol a foglalkoztatás éves összehasonlításban 2022 márciusa óta folyamatosan csökken, az elmúlt hónapban már a nagykereskedelemben, az autóértékesítésben, az éttermi és vendéglátóipari szolgáltatásokban, valamint a kiemelt piaci szolgáltatásokban is csökkent az alkalmazottak száma”
– mondta el lapunknak Jana Morháčová, a Statisztikai Hivatal szóvivője.
A nominális átlagbér ugyan az összes vizsgált ágazatban nőtt, a magas infláció miatt azonban az alkalmazottak ezt nem érezték meg. Épp ellenkezőleg, az inflációt is figyelembe vevő reálbér csaknem az összes ágazatban csökkent. „A legjelentősebb, közel 11%-os reálbércsökkenést az éttermi és vendéglátóipari szolgáltatásoknál regisztráltuk, ám a gépjármű-értékesítésben, a nagy- és kiskereskedelemben, a kiemelt piaci szolgáltatásokban, valamint a szállításban és raktározásban foglalkoztatottak reálkeresete is több mint öt százalékkal esett vissza az egy évvel korábbihoz képest” – tette hozzá Morháčová.
Nőnek a költségek
A termékek és szolgáltatások folyamatos drágulása miatt növekvő megélhetési költségek egyre nagyobb kihívást jelentenek a háztartásoknak. A Home Credit áruhitelező társaság számára készített felmérés szerint a háztartások csaknem 60 százaléka panaszkodik arra, hogy az elmúlt egy évben jelentősen megugrottak a kiadásaik.
„További 35 százalékuk szerint a háztartásuk fenntartására fordított kiadások enyhébb mértékben nőttek, és csak a 7 százalékuk állítja azt, hogy nem tapasztalt változást”
– mondta el Jaroslav Ondrušek, a Home Credit piaci elemzője. A megkérdezettek nagyjából kétharmada szerint a legnagyobb árugrást az élelmiszerek esetében tapasztalták, sokan panaszkodnak azonban a magas energiaárakra és az üdüléssel kapcsolatos kiadások növekedésére is.
Bedőlő hitelek
A megélhetési költségek növekedése miatt súlyos gondokkal nézhetnek szembe a hiteleket törlesztők is, akiknek a tábora az elmúlt években – az alacsony hitelkamatoknak köszönhetően – látványosan bővült. A megélhetési költségek növekedésén kívül, ők most a hitelkamatok növekedésével is kénytelenek megküzdeni, így nem csoda, hogy egyre sötétebbnek látják a jövőjüket. „Az emberek akár 60 százalékának is gondot okozhat a hiteltörlesztés, majdnem egynegyedük nagyon aggódik emiatt, további 5 százalékuk pedig már most sem tudja fizetni az adósságát. Jelenleg ott tartunk, hogy a magasabb költségeket tízből négyen még mindig a fizetésükből tudják fedezni. Másrészt, majdnem ugyanennyien (36 százalék) már nem képesek erre, és kénytelenek hozzányúlni a megtakarításaikhoz. A válaszadók közel 15 százaléka jelentősen csökkentette az egyéb kiadásait, mások másodállást keresnek, vagy újabb kölcsönt kénytelenek felvenni” – figyelmeztet Ondrušek.
Forduljunk a bankhoz
A Home Credit felmérése szerint a hitelük visszafizetésével küszködőknek csak az egyharmada fordulna a bankhoz vagy egyéb hiteltársasághoz, hogy csökkentse a törlesztőrészleteit. A szakemberek szerint azonban a minimum, hogy ilyen esetben fel kell venni a kapcsolatot a hitelnyújtóval. „Ha az emberek bármilyen problémát tapasztalnak az adósságaik visszafizetésével kapcsolatban, azonnal értesítsék a társaságot, amelytől kölcsönt vettek fel, és kérjenek segítséget. A korrekt hiteltársaságok ugyanis még egy ilyen nehéz élethelyzetben is tudnak segíteni” – teszi hozzá Miroslav Zborovský, a Home Credit ügyfeleinek az ombudsmanja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.