Indul a verseny a vasútvonalak üzemeltetésére
Ki lehet a RegioJet ellenfele Pozsony és Komárom között?
Jövőre lejár a RegioJet szerződése a Pozsony–Komárom vasútvonal üzemeltetésére. A közlekedési minisztérium a napokban írja ki a nemzetközi versenyt a vonalra. Azt, hogy marad-e a szakaszon a cseh vasúttársaság, amely fellendítette a forgalmat, egyelőre nem tudni, a vonalra ugyanis az állami vasút is visszatérne.
Az uniós előírások miatt fokozatosan beindul az országban a vasúti forgalom liberalizációja. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy az egyes járatok üzemeltetésére nemzetközi versenyt kell kiírni. Azt, hogy a vasúti személyforgalom minőségén segíthet, ha a piac megnyílik a konkurencia előtt, a gyakorlat is igazolja. A RegioJetnek a főváros és Komárom között néhány év alatt sikerült annyira megnövelni az utasforgalmat, hogy a szerelvények jelenlegi kapacitása már nem elegendő – bár a sárga járatokon uralkodó tömegnyomorhoz nagyban hozzájárult a Pozsonytól délkeletre történő, masszív építkezési hullám is. Somorja és a főváros között az elmúlt években több száz ház épült, s több ezer ember költözött a környékre.
A konkurencia segített
A RegioJet volt az, amely a Pozsony és Kassa között közlekedő sárga vonatokon jelentősen csökkentette az árakat, amire az állami vasútnak is az árpolitika és a szolgáltatások minőségének megváltoztatásával kellett reagálnia. A vonalról végül kiszorult a RegioJet, miután az állam bevezette az ingyenvonatozást és újraindította az InterCity-járatokat.
Azt, hogy a RegioJet marad-e Pozsony és Komárom között, még nem tudni. Karolína Ducká szerint az új versenyt a hónap végén, legkésőbb szeptember elején kiírják. Nem kizárt, hogy a szakaszra visszatér az állami vasút, a társaság már korábban jelezte, hogy jelentkezik az új versenybe, csakúgy, mint a RegioJet. „A győztesnek 2020. december 13-tól kell átvennie a vonalat, akkor jár le a cseh magántársaság szerződése” – mondta Ducká.
Az első próbavonal
A közlekedési tárca viszont nem a Pozsony–Komárom vonallal, hanem a Zsolna–Rajec vasútvonallal kezdte a liberalizációt, erre a 21 kilométeres szakaszra néhány nappal ezelőtt írta ki a versenyt. A győztesnek már jövő februárban át kell vennie a vasútvonalat, ami a versenyfeltételek bírálói szerint kivitelezhetetlen. A bírálók azt állítják, hogy a meghirdetett versenyben előnyt élvez az állami vasút, magántársaságok ugyanis a szűk határidők miatt nem tudják bebiztosítani a vonal üzemeltetését. A tárca visszautasítja a kritikát.
Az uniós normák miatt fokozatosan minden vasútvonalra nemzetközi versenyt kell hirdetni. Ebbe nemcsak az állami vasúttársaság, hanem bármelyik európai társaság jelentkezhet. Az első ilyen szakasz, amelyen a közlekedési tárca úgymond teszteli a rendszert, a Zsolna és Rajec közti 21 kilométeres vonal. A győztes cégnek jövő februárban kell átvennie. Az üzemeltetés után érdeklődő Leo Express cseh vasúttársaság, illetve az Alternatív Vasúti Fuvarozók Európai Szövetsége szerint viszont túl rövid időt szabtak meg ahhoz, hogy egy magáncég az európai piacon be tudja biztosítsa a szükséges szerelvényeket és alkalmazottakat vegyen fel.
A RegioJetnek körülbelül egy éve volt arra, hogy felkészüljön a Pozsony–Komárom vasútvonal üzemeltetésére. Ezalatt bebiztosította a szerelvényeket – igaz, újak helyett használt, átfestett német kocsik érkezett a vonalra –, de ami fontosabb, volt ideje alkalmazottakat keresni és kiépíteni a jegyárusítási és jegyfoglalási rendszert. A Zsolna–Rajec szakasz üzemeltetőjének erre jóval kevesebb ideje van, ami a bírálók szerint egyértelműen a hazai, állami vasúttársaság számára előny, mivel már rendelkezik kellő számú szerelvénnyel és alkalmazottakkal.
Külföldi kritika
Az európai fuvarozók szövetsége felhozott egy bajorországi példát: a versenyt, ugyanúgy mint Szlovákiában, augusztusban hirdettek meg. „A győztesnek csak 2023-ban kell átvennie a vonal üzemeltetést” – állítja a szövetség. A minisztérium ezt a kritikát elutasítja. „A Zsolna–Rajec szakasz technológiai és közlekedési szempontból aránylag egyszerű. A bajorországi hasonlat egyáltalán nem állja meg a helyét, ugyanis sokkal nagyobb megrendelésről van szó” – nyilatkozta lapunknak Karolína Ducká, a közlekedési tárca szóvivője. Emlékeztetett, hogy a minisztérium az uniós normáknak megfelelően több mint egy évvel a verseny kihirdetése előtt, 2018 márciusában közzétette az EU hivatalos közlönyében, hogy 2019-ben ilyen verseny kihirdetésére készül, így elég idő volt a felkészülésre.
Egy érdeklődő feladta
A zsolnai vonal üzemeltetése iránt az állami vasúton kívül lapértesülések szerint a német Arriva társaság is érdeklődik, amely nálunk inkább az autóbusz-közlekedésben ismert. Azt nem tudni, hogy lesz-e több jelentkező, ugyanis a cseh Leo Express jelezte, hogy ilyen feltételek mellett nem jelentkezik, viszont panasz benyújtását tervezi. „A megszabott időpontok diszkriminálják a külföldi társaságokat, a szlovák és uniós jogrendet is megsértik” – közölte a Leo Express szóvivője, Emil Sedlařík. Megjegyezte, február 1-ig lehetetlen beszerezni a szerelvényeket és felvenni az alkalmazottakat, csak az alkalmazottak felkészítése körülbelül hat hónapot vesz igénybe.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.