Ketten Játékországból – Dorina és Barnabás

1999-et írtunk. Ekkor jelent meg a United bemutatkozó lemeze. Emlékszem, egy ismert szakember a frontembert, Pély Barnabást a következő évek legnagyobb zenei ígéretének nevezte. Hogy a szakember milyen reményeket fűzött Barnához, nem tudom, így azt sem, elégedett-e a teljesítményével.

Zenei berkekben nagy várakozás előzi meg Dorina szólólemezét, melyet Barnával közösen készített(Milan Drozd felevétele) Az tény, hogy a fiatalember az évek során ismert és elismert zenésszé vált, ezért nem meglepő, hogy helyet kapott a Megasztár zsűrijében. Az azonban meglepetés volt a javából, amikor kiderült, hogy szorosabb kapcsolatba került az egyik versenyzővel, Galambos Dorinával.

A magánéletetek állandó téma a bulvársajtóban. Hogyan lehet ezt a helyzetet kezelni?

Barna: Az emberek kíváncsiak arra, hogyan élnek a reflektorfényben levők, ezért a magánélet sem maradhat titokban. Választottunk egy stratégiát. Senki se higgye azt, hogy véletlenül kerülünk az újságok címlapjára! Részünkről minden tudatos. Mi csöpögtetjük az információkat. Az esetek többségében nem a teljes igazságot, annak csak egy részét osztjuk meg a sajtóval, s ez bőven elég. A módszerünk bevált, hiteles képet tudunk nyújtani a kapcsolatunkról. Tehát együtt kell működni a bulvársajtóval is. A titkolódzás, elutasítás még inkább felkelti az újságírók figyelmét, s ha nem állsz velük szóba, elkezdenek valótlan dolgokat állítani. Sokkal szerencsésebb, ha mi mondjuk meg, hogy mit írjanak rólunk.

Leültök, és megbeszélitek, hogy meddig engeditek be a sajtót az életetekbe?

Dorina: Nem kell ehhez egyeztetés. Mindketten tudjuk, hogy mit oszthatunk meg a közvéleménnyel és mi az, ami csak ránk tartozik.

Barna: A Megasztár sajtófelelőse lett az új promóciós menedzserünk. Fontos feladatot lát el, ápolja a kapcsolatot a médiával. Minket csak rajta keresztül lehet elérni. Neki köszönhetően szinte folyamatos ellenőrzés alatt tartjuk a sajtót, elvileg az ő engedélye nélkül nem jelenhet meg rólunk írás. Néha előfordul, hogy megkerülik őt, és olyan sztori lát napvilágot, melyet a képzelet szült, semmi köze hozzánk. Vagy kiszínezik az alaptörténetet, hogy érdekesebb legyen.

Dorina: Tavaly ősszel, miután megjelent a United negyedik lemeze, eldöntöttük, hogy egy időre kettéválasztjuk a dolgainkat. Azt akartuk, hogy kizárólag Barnával és zenekarával foglalkozzanak. Nem jártunk sikerrel. Úgy látszik, az újságírók többségének csak együtt vagyunk érdekesek.

Barna: Ez komoly probléma, mert hiába vagyunk egy pár, zeneileg különböző dolgot csinálunk. Nem keveredhet össze a zenekarom és Dorina imidzse. Nehéz ez ellen harcolni, mivel az emberek azt látják, hogy teljesen összenőttünk. Ami igaz is. Közösen készítettük Dorina szólólemezét, a Zeneakadémián én tanítom. Együtt főzünk, szórakozunk, gyakorlatilag mindig együtt vagyunk. De zeneileg más-más utakon járunk.

Holnapután Bálint-nap. Tartjátok?

Dorina: Mi mindennap ünneplünk. Tudom, ez közhely, de tényleg így van. Mindennel elhalmozzuk egymást. Január tizenharmadikán volt egy éve, hogy együtt vagyunk.

Ezek szerint fontosak a dátumok.

Barna: Dorina mindenre emlékszik.

Dorina: Dátumokban verhetetlen vagyok. Eredetileg jogásznak készültem, a memóriámmal nincs gond, a magolás biztos jól menne. Egyébként lehetséges, hogy később beiratkozom a jogi egyetemre.

És mi lesz a Zeneművészeti Főiskolával? Azt hallottam, Barna szeretné, ha a Zeneakadémia után ott folytatnád a tanulmányaidat.

Dorina: Szerepel a terveim között, de a legfontosabb, hogy befejezzem a Zeneakadémiát. Most három év tananyagát szeretném két évbe besűríteni.

Barna: Valóban ezt mondtam. Fontosnak tartom, hogy a fiatalok diplomát szerezzenek, de a papír önmagában nem sokat ér. A művésznek tömegbázisra van szüksége, amelyhez szólhat, és megélhetést biztosít neki. A rátermettség a legfontosabb, fel kell kutatni a lehetőségeket. Amit mára elértem, diploma nélkül is elértem volna, de azért nagyon jó, hogy van, egyfajta megnyugvást ad. Ha azonban választanom kellene, hogy Dorinának karrierje legyen, vagy diplomája, tízéves szakmai tapasztalattal a hátam mögött mindenképp az elsőt választanám.

A lakásotokban vagyunk. Megmondom őszintén, így képzeltem el egy zenészlakást. Mindenhol hangszerek: zongora, gitár, hegedű...

Barna: Ha egy zenésznek van rá lehetősége, akkor úgy kell berendeznie a lakását, hogy a legkényelmesebben tudjon alkotni. A hegedűt a minap hoztam el a szüleim lakásából, Kőbányáról. Versenyzek Balanyi Szilárd barátommal, a Quimby egykori billentyűsével, akinek nemsokára megjelenik a második szólólemeze, amelyet együtt készítettünk. Kíváncsi vagyok, hogy melyikünk tudja magát korábban visszatornázni hegedülésből egy magasabb szintre. Már elkezdődött a párharc.

Dorina, újabban hosszú, szőke hajjal hódítasz. Mi az oka a váltásnak?

Dorina: Sikerült derékig érő hajat varázsolni magamnak. Az első videoklipem miatt. A címe: Instant nő, és a klipben a szőke plázacicát alakítom. A dal arról szól, hogy a szőke nőknek is lehet eszük, nem kell őket cikizni.

Mesélj a lemezedről!

Dorina: Összességében elektro-pop a stílusa, de már a kezdetektől fogva stílusötvözésekben gondolkodtunk, ezért nagyon sokszínű lesz. Drum & bass, acid dzsessz, punk, soul és egyéb zenei műfajok keverednek rajta. Az elmúlt években több stílusban kipróbáltam magam, a mostani már az ötödik zenekarom, énekeltem punk-, dzsessz- és rockegyüttesben is, úgyhogy van némi tapasztalatom. Igyekeztünk naprakész lemezt készíteni. Játékország lesz a címe. Ezzel párhuzamosan van egy másik együttesünk is, amelyben Barnabással és Schmidt Barbarával együtt fúvósokkal, kongásokkal zenélünk.

A Játékország hamarosan a boltokba kerül. Milyen célt tűztél ki magad elé? Mondjuk egy évvel a megjelenés után mivel lennél elégedett?

Dorina: Ezen nem gondolkodtam. Minden energiámmal a mostani feladatokra összpontosítok. Hát, aranylemezt mindenképp szeretnék. Nagyon szerencsés vagyok, a Megasztár hihetetlen népszerűséget adott a kezembe, s ezzel élni kell. Ezért gondolom, hogy az aranylemez, melyet 15 ezer eladott példánnyal lehet kiérdemelni, egy elérhető cél. De ennél is fontosabbak az élő fellépések. Most, hogy egyfolytában stúdióban vagyunk, már nagyon hiányzik a színpad.

Barna: Ilyen karakterű énekesnő, mint Dorina nincs Magyarországon. Az album sokaknak meglepetést fog okozni, az biztos. Az egészet a személyiségére alapoztuk. Egy évig dolgoztunk rajta.

Barna, beszéljünk a zenekarodról, a Unitedról. Az első lemezeteket erotikától túlfűtött, csajozós szövegek jellemezték. De nemcsak a szöveg, a zenétek is változott azóta.

Barna: Abban az időben még nem írtunk dalszövegeket. Harmadikosok, negyedikesek voltunk a Zeneművészeti Főiskolán. Teljes egészében a zenére koncentráltunk, ami nem volt szerencsés, mert a szöveg legalább olyan fontos, mint a zene. Megbíztunk azokban az emberekben, akikkel dolgoztunk, így a szövegírónkban is. Nem az a gond, hogy a dalok szexcentrikusak, mert alapjába véve szexcentrikus fiatalok vagyunk, hanem az, hogy nem a saját gondolatainkat tükrözték. Rájöttünk, hitelesek akkor leszünk, ha magunk fejezzük ki az érzéseinket. A negyedik lemezünkre három számot írtam. Velem általában az a probléma, hogy popdalok helyett baromi elvont szerzeményeket írok. Mivel nem az a vágyam, hogy otthon, magamnak zenélgessek, ezért törekednem kell a kompromisszumra. Figyelni kell azokra a keretekre és formákra, amelyek láthatóvá teszik a művészetünket. A zenénk viszont csak annyit változott, amennyit mi magunk az elmúlt öt-hat évben.

A szakemberek állítják, hogy a magyar zenei piac telített. Mégis viszonylag könnyű ismertté válni, mert a közönség egyfolytában új arcokra vágyik, miközben a korábban menő előadók iránt rohamosan csökken az érdeklődés. Érzitek ezt, négy lemezzel a hátatok mögött?

Barna: A Megasztár alaposan átalakította a piacot. Az első három helyezett, főleg Gáspár Laci elviszi a magyarországi fél playback fellépések felét. Ez elég durva. Sőt, a lemezeladások felét is elviszik, ezért a többi album forgalma, a megszokott promóciós gyakorlattal már nehezebben indul be. De ezzel semmi gond, ha nincs Megasztár, akkor valami más alakítja át a piacot. Abban igazad van, hogy évről évre nehezebb a helyzet. Aki ebben a szakmában akar érvényesülni, meg kell tanulnia több lábon állni. Én tanítok, és van két másik zenekarom is. De a United a fő vonal.

Ki dönti el, hogy a dalhoz készült klipben mi legyen látható? Bevallom, az új slágeretekhez, a Végső vallomás címűhöz mindent el tudtam volna képzelni, csak azt a régi buszt nem. A dal írása közben már körvonalazódik a klip is?

Barna: Én érzelmeket alakítok át zenévé és szöveggé, ami sok energiát igényel, ezért komponálás közben klip nem szokott megjelenni a fejemben. Később jönnek az ötletek, viszont ezek általában kivitelezhetetlenek. Gondolok egyet, és máris ötmillió forintba kerül. Egy kliprendező tudja leginkább, hogy az adott lehetőségen belül mit tud kezdeni. A Végső vallomás klipje másfélmillióba került, általában ennyit szán ma Magyarországon egy kiadó a videóra. Nekem tetszik, de az édesapám sem elégedett vele, szerinte túl lapos.

Ma lesz a Megasztár második fordulójának első döntője. Előre tudtuk, hogy az előző tizenkét versenyző közül sem válik mindenki sikeres előadóvá, és így lesz ez most is. Bizonyára sajnálod azokat, akik valamiért elsikkadnak.

Barna: Nem!

Ez nagyon határozott válasz volt.

Barna: Ha a zsűriben ülnél, és jobban a produkció mögé látnál, akkor neked is ez lenne a véleményed. Tudod, nekem és zenésztársaimnak alaposan meg kellett dolgoznunk a sikerért. Senki sem sajnált minket. A Megasztár olyan lehetőség, amely nagyon kevés embernek adatik meg. Pillanatok alatt a reflektorfényben találják magukat, amiért mi évekig keservesen küzdöttünk. Ha ezzel nem tudnak élni, akkor megérdemlik a sorsukat.

Több zenekritikus siralmas képet fest a magyar zenei életről. Mára azonban bebizonyosodott, hogy hiába uralják az élmezőnyt tinglitangli előadók, tehetséges trónkövetelőkből nincs hiány.

Barna: Ez nagyon összetett téma. A piac diktál egy irányt, aminek tükrében egyáltalán nem biztos, hogy a kiadók a tehetségeknek adnak teret. Szerintem a lemezcégek hozzáállásával van gond. Be kellene vezetni azt, ami a zenei nagyhatalmak piacán már évtizedek óta működik. Ott a maxi cédéken van a hangsúly. Kiadnak egyszerre tíz maxit, és a közönség eldönti, hogy melyik előadóra vevő. Akinek slágerré válik a dala, annak a nagylemezére is lesz igény, így továbbléphet. Nálunk a kiadók ritkán mernek beleugrani az új dolgokba. A Megasztárosok sikere arra is jó, hogy végre felbátorítsa őket, talán a jövőben kísérletezőbbek lesznek, hiszen bebizonyosodott, az igényesebb zenei stílusoknak is van piacuk.

A nagyérdemű akarva-akaratlan összehasonlítja a két fordulót. Ti is?

Barna: Dorina igen. Én nem, mert mások az emberek. Úgy érzem, karakterben erősebbek voltak az elsőben, a mostaniakat egy általános szinttel tudnám jellemezni. Ugyan ketten kiemelkednek közülük, Tóth Gabi és Caramel. A többiek legalább egy sebből véreznek. De minden bizonnyal sokat fejlődtek az elődöntők óta. Majd most kiderül.

Dorina: Nekem az a gondom, hogy nem látom az őszinte csillogást a szemekben. Mivel ismerik a játékszabályokat, sajnos páran már most spekulálnak, kampányolnak, hogy minél több szavazat érkezzen rájuk, mert lakást akarnak nyerni. Engem ez elszomorít, mert a Megasztár sokkal több ennél, nem szabad, hogy kizárólag a versenyt lássák mögötte. Ez elsősorban egy buli, amely felejthetetlen élményekkel gazdagít.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?