Készül a debreceni Latinovits Színház és Orfeum

Új színházzal és Orfeummal gazdagodik a jövő évadban Debrecen. A Debrecen Fórum elnevezésű 25 milliárdos városi beruházáson belül épül meg a tiszta profilú, prózai és táncelőadásoknak helyet adó művészszínház, a Csokonai Színház pedig zenés népszínházzá, opera- és operett-előadások színhelyévé alakul át. Az elképzelés részleteiről Csányi János, az új színház szakmai terveinek megálmodója beszélt egy szakmai fórumon.

Csányi János rendező legendás Szentivánéji álom előadása nyomán szerveződött évekkel ezelőtt Budapesten a Bárka Színház társulata, mely nagyon hosszú idő után az első új önálló kőszínház volt. Az előadásban megrendezett mesterember-jelenetek, melyekben többek között a Jancsó Miklós újabb filmjeiből is ismerős Mucsi Zoltán és Scherer Péter (Kapa és Pepe) játszották a szerepeket, olyan színészi improvizációra és társulati együttgondolkodásra épülő részletei voltak az előadásnak, melyek közös elvek iránti elkötelezettséggel gondolkodó csapatot hozva össze megalapozták egy új együttes létrejöttét. A magyar színjátszás alternatív útját képviselő társulat alakulása technikai, gazdasági, szervezési kérdések tömegét vetette fel. A Bárka Színház lett az első közhasznú társaságként létrejövő színházi intézmény az országban egy olyan időszakban, amikor a közhasznú társaságokra vonatkozó törvényt még éppen csak fogalmazták.

Debrecen Fórum

A feladat tehát, melyre 2004 októberében Debrecen felkérte Csányi Jánost, nem volt teljesen ismeretlen a számára: addigra a Bárka megalakításánál és fenntartásának megszervezésénél szerzett tapasztalataival színházi menedzserigazgatóvá vált. A felkérés egy új debreceni színház szakmai terveinek elkészítésére vonatkozott. Az akkor még a Bárka Színház igazgatójaként dolgozó rendező az országban egyedülállóan, német mintákat felhasználva és továbbfejlesztve három teljesen tiszta profilú színház létrehozását tűzte ki célul, melyek közül a prózai színdarabokat befogadó új színház és orfeum öt és félmilliárd forintos városi beruházásban, egy ennél jóval nagyobb beruházás részeként jön létre Debrecen új épületkomplexumában, a Debrecen Fórumban.

Az elképzelés szerint a tiszta profilú színházak bizonyos szervezési folyamatait, a gyártást egy kézben lehet tartani, így csökkentve a költségeket: ezért készül el – szintén városi beruházásban – egy mindegyik színház igényeit kielégítő új műhely és raktár közel 700 millió forintból, s a gazdasági és közönségszervezési funkciókat is egyetlen helyre összpontosítják. A változásokkal egyidejűleg a Csokonai Színház közintézményből társasággá alakul.

A Debrecen Fórum, melyben a Latinovits Színház és Orfeum helyet kap, a Csapó utca, a Vár utca, a Piac utca és a Rákóczi utca határolta területen, a régi vásárcsarnok helyén épül meg, hárompercnyire a Debreceni Református Nagytemplomtól. Az épületegyüttes egyszerre lesz piac, irodaház, bevásárlóközpont és színház is. Közel 40000 négyzetméternyi alapterület jut az üzleteknek, 10000 négyzetméternyi alapterület a kultúrának, a funkciókat 850 gépkocsis parkolóház egészíti ki. A beruházás részeként létesülő új, 7000 négyzetméteres piac átadását még az idei évre tervezik, az egész komplexum építészeti átadását 2008 májusára.

Latinovits Színház és Orfeum

A Latinovits Színháznak keresztelt új játszóhely a tervek szerint prózai és művészszínház lesz, mely a kortárs táncelőadásoknak is helyet ad. A Debrecen Fórum épületegyüttesének alsó két szintjét elfoglaló bevásárlóközpont fölött, a harmadik emelettől nyílik majd a színház, mely jellegzetes, tojás alakú alaprajzával s a város fölé magasodó tornyával Debrecen látképének egyik jellegzetes látványelemévé válhat. A Latinovits Színház és Orfeum létrejöttével egyidejűleg a városban működő Vojtina Bábszínház a 14 éves korosztályig fogja kiszolgálni a szórakozni és színházba járni vágyók igényeit családi- és gyermekszínházként, a Csokonai Színház pedig zenés közönségszínházzá alakul, melynek opera- és operett-társulatát már most erősíti az igazgató. (Csányi János 2007. március 31-én lemondott a Csokonai Színház igazgatói posztjáról. Az új igazgató kinevezéséig Vidnyánszky Attila művészeti vezető irányítja az intézmény munkáját. – a szerk. megj.) Az új prózai színház minden igényt kielégítő tereivel a rendszeres színházi előadásokon túl Debrecen három magyarországi és egy nemzetközi színházi fesztiváljának, sőt egy új debreceni színházi akadémiának is otthont ad majd.

Szakemberképzés

A Színházi Akadémia a tervek szerint főként nem színészképzéssel, hanem a színházi technikai és kisegítő személyzet professzionális képzésével fog foglalkozni bolognai oktatási rendszer szerint: a színházimenedzserigazgató-képzéstől a professzionális díszlet- és jelmeztervezőkig, a színház különböző folyamataiban részt vevő szakemberekig képeznek majd utánpótlást, de tervezik szakírók és újságírók továbbképzését is. Az intézmény akkreditációja az idei évben várható.

A színház nagyterme (mely az épület harmadik szintjén kap helyet) 234 fős földszinti nézőtérrel épül meg, az első karzatszinten 91, a második karzatszinten 36 fő tud majd leülni. Az épület ötödik szintjén a próba- és rendezvénytermek találhatók majd. A harmadik szinten közelíthető meg a 120 fő befogadóképességű Orfeum, s itt lesznek azok a színházi üzletek is, így a színházi fodrászat és szabóság, a jelmezkészítők, melyek a koncepció szerint kifelé is dolgoznak majd. A stúdiószínházban 150 embert tudnak leültetni.

Közel a színészekhez

A kamaraszínház érdekessége az, hogy a Nemzeti Színházhoz hasonló méretű színpadot kap: a színpadnyílás 14 méter széles és 8,5 méter magas lesz, erre nyomják rá a nézőteret karéj alakban, melynek így egyetlen pontja sem kerül a színpadtól tíz méternél nagyobb távolságra, így olyan nézői élményt adhat, mintha egy stúdiószínházban, a színészekhez nagyon közel ülnénk. A kamaraszínház egyedülálló módon íves vasfüggönnyel ellátott lesz; komoly gond minden színpadon, hogy az előszínpad rosszul kihasználható, nehezen bevilágítható, ezt itt úgy oldják meg, hogy gyakorlatilag megszüntetik az előszínpadot.

A függöny leengedése után a nézők két oldalról felmehetnek a színpadra is, mely, ha így használják, Magyarország legnagyobb alapterületű mobil térszínháza lesz. Bár prózai és művészszínháznak épül, mégis lehetőséget ad majd a zenekar elhelyezésére is: egy mobil módon létrehozott 60 fős zenekari árokkal.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?