Idén már 180 ezer menekült érkezett

Strasbourg/Pozsony |

<p>Már ebben az évben közel 180 ezer menekült érkezett Európába. A legtöbben ugyan Görögországba érkeztek &ndash; több mint 153 ezer ember &ndash; de a trend változott: az utóbbi néhány napban az EU területére lépett mintegy 5600 menekült közül 4100 az olasz határt lépte át.&nbsp;</p>

Az év első hónapjaiban több mint 23 ezer menekült választotta ezt az utat. A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) adatai szerint idén eddig 732 ember vesztette életét a tengeren, a többség, 375 ember Görögország partjainál.

Az Európai Parlament a múlt héten módosította az unió éves költségvetését, ezzel 100 millió eurót különítettek el a menekültek megsegítésére. A képviselők gyorsított eljárásban fogadták el a módosítást, kifogásolták azonban, hogy az unió továbbra is ad hoc módszerekkel kezeli a menekültválságot. „Sajnálatos, hogy ez a kezdeményezés csak egy újabb ad hoc mechanizmus, a válság megoldására szolgáló stratégia továbbra is hiányzik” – jelentette ki José Manuel Fernandes (EPP), a módosító javaslat előadója.

A menekültválságra fordítandó extra 100 millió euró az első része annak a 700 milliós sürgősségi humanitárius csomagnak, amelyet az Európai Bizottság még március elején javasolt. A pénzt többek között élelmiszerre, sürgős egészségügyi ellátásra, sátrakra, higiéniás eszközökre vagy oktatásra lehet fordítani.

A parlament a múlt héten egy nem kötelező érvényű állásfoglalásban is foglalkozott a menekültválsággal. A dokumentum kimondja, hogy egy központosított menekültügyi rendszerben az EU jobban tudná kezelni a menekültek és migránsok érkezését. A harmadik országokból érkezők számára legális és biztonságos beutazási lehetőségeket kér, hogy ne kelljen életüket csempészekre bízva kockára tenniük.

A nem kötelező érvényű állásfoglalás elismeri, hogy az EU menekültügyi rendszere képtelen megbirkózni a migránsok és menedékkérők egyre növekvő számával, ezért a dublini szabályok radikális átalakítását szorgalmazza. A javaslat szerint a menekültügyi kérelmeket egy központi rendszerbe kellene begyűjteni és szétosztani. A tagállami kvótákat is magában foglaló rendszer az úgynevezett hotspotokra épülne, az Európába érkező menekülteket ugyanis innen osztanák szét. Az állásfoglalást nem támogatta Nagy József (Híd) EP-képviselő. „Azt a jogkört, hogy kit fogadjunk be az országba, egyelőre nem ruháztuk át az EU-ra és ennek a jövőben sem látom szükségét. Ezért szavaztam ma újra a kötelező kvóták ellen” − nyilatkozta Nagy József, a Híd európai parlamenti képviselője a kötelező állandó migránskvótákat is tartalmazó állásfoglalásról szóló szavazás után Strasbourgban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?